Volvo XC90 2 generacji

Generacja
Volvo XC90 2 generacji Zobacz 12 zdjęć
Volvo XC90 2 generacji - test i recenzja

Volvo bardzo długo zwlekało z przedstawieniem drugiej generacji swojego flagowego SUV-a XC90. Pierwszy model produkowany był aż 12 lat. Przez ten czas to wielkie Volvo sprzedawało się bardzo dobrze zarówno na rynku amerykańskim jak i europejskim. Z badań marki wynika, że niektórzy nabywcy mieli nawet trzy egzemplarze XC90 z kolei. To oznaczało dla Volvo duże wyzwanie - nowa generacja musiała obronić bardzo dobrego wizerunku wyrobionego przez lata.

W rozwój nowego modelu Volvo zainwestowało aż 11 miliardów dolarów. Ta kwota posłużyła do opracowania techniki i technologii także dla innych przyszłych modeli. Numerem jeden była tu jednak druga generacja XC90. Duża suma włożona w ten model miała zagwarantować, że uda się powtórzyć sukces poprzednika.

Opłacało się. Pierwsze zamówienia na XC90 drugiej generacji zaczęły spływać jeszcze zanim Szwedzi w ogóle pokazali auto. Później, początkowe 1927 egzemplarzy First Edition rozeszło się w ciągu kilku godzin. Produkcja nowego XC90 rozpoczęła się pod koniec 2014 roku. Pierwsze egzemplarze trafiły do właścicieli na początku 2015.

XC90 drugiej generacji bazuje na nowej platformie o nazwie SPA - Scalable Product Architecture. Charakteryzuje się ona stosunkowo niską masą przy bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych. Jak sama nazwa wskazuje (scalable - skalowalna) zostanie ona wykorzystana w przyszłości także przy produkcji modeli mniejszych niż XC90.

Prawdziwa rewolucja zaszła także w designie. XC90 II to pierwszy produkcyjny model zaprojektowany zgodnie z nowym językiem stylistycznym szwedzkiej marki. Volvo postawiło na gładkie, ale bardzo nowoczesne linie, z którymi doskonale grają futurystycznie wyglądające światła, rodem z wozów koncepcyjnych.

Bardzo dużo dzieje się teraz także wewnątrz. Volvo zredukowało liczbę przycisków do minimum i większość funkcji przeniosło do dużego centralnego wyświetlacza, przypominającego kształtem i sposobem działania tablet. Wnętrze drugiej generacji XC90 odznacza się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami, ale również wysoką jakością wykonania. Volvo dołożyło wszelkich starań, by uniknąć imitacji. Dzięki temu wszystko, co wygląda jak skórą faktycznie nią jest. Podobnie jest z drewnem, aluminium i kompozytem węglowym.

Volvo XC90 drugiej generacji oferowane jest z dwoma wariantami silnikowymi, z czego w polskim cenniku znajdziemy tylko mocniejszy z nich. Podstawowym dieslem jest 2-litrowy silnik o mocy 193 KM, oznaczony symbolem D4. Jest on wyposażony w napęd na przednią oś. D5, rozwijający 228 KM oferowany jest z AWD.

Volvo oferuje XC90 z trzema wariantami 2-litrowego motoru benzynowego. Bazowym jest turbodoładowany T5, oferujący 268 KM. Mocniejszy wariant T6 rozwijający 325 KM został dodatkowo wyposażony w sprężarkę. Dzięki dwóm typom doładowania silnik jest nie tylko mocniejszy, ale i bardziej elastyczny oraz mniej łakomy na paliwo.

Topowa wersja to T8, który ma być oferowany od przełomu lat 2015 i 2016. Będzie to hybryda wykorzystująca benzynowy silnik z T6 oraz jednostkę elektryczną. Łącznie układ napędowy będzie generował 412 KM i 640 Nm.

Modelem bazowym jest D4 FWD. Jego ceny zaczynają się od 229 900 zł z bazowym i tak bogatym wyposażeniem Kinetic. Volvo ma w swojej ofercie także wyższe poziomy Momentum, Inscription i R Design. Wśród opcji wartych uwagi jest trzeci rząd siedzeń, bardzo dobry system audio Bowers & Wilkins oraz aktywny tempomat z aktywnym asystentem pasa ruchu, który pozwala nawet na automatyczną jazdę w korku.
Przeczytaj także:
Volvo XC90 - pierwsza generacja

3.76
Ocena na postawie 18 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaVolvo
ModelVolvo XC90
Produkcja od2014
Produkcja do2017

Wybrane wersje Volvo XC90 2 generacji

Inne generacje Volvo XC90

Inne modele Volvo

Oceny użytkowników (2)

Volvo XC90 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Mille Miglia 2019 - Prolog

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie