Fiat Palio 1 generacji

Generacja
Fiat Palio 1 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Palio to samochód segmentu B (auta małe) produkowany przez włoski koncern samochodowy Fiat od 1996 roku w różnych fabrykach na całym świecie.

Palio jest samochodem realizowanym w ramach Projektu 178. Projekt ten został zainicjowany przez Fiata w 1996 roku i polega na produkowaniu wielu samochodów segmentu B zbudowanych na tej samej płycie podłogowej i wykorzystujących większość tych samych części i zespołów, a różniących się przede wszystkim nadwoziem.

W ramach tego projektu wytwarzane są takie samochody, jak: Palio/Palio Weekend), Strada (czyli Palio Pick-Up), Siena (czyli Palio sedan), Albea/Petra (czyli nowa Siena).

Fiat Palio pierwszej generacji zadebiutował w drugim kwartale 1996 roku jako 3-drzwiowy i 5-drzwiowy hatchback (w Polsce dostępny tylko 5-drzwiowy wariant). Niespełna rok później pojawiło się kombi zwane Palio Weekend.

Proste, ale ładne nadwozia zaprojektowała włoska firma stylistyczna I.DE.A. Hatchback miał 3,7 m długości, a kombi nieco ponad 4,1 m.

Wnętrze samochodu, nawet jak na auto segmentu B, cechowało się co najwyżej przeciętnymi rozmiarami. Wyżsi kierowcy mogli mieć problem z zajęciem odpowiedniej pozycji ze względu na zbyt mały zakres regulacji fotela. Siedziska, zarówno z przodu, jak i z tyłu, były zbyt krótkie. Odczuwał to przede wszystkim kierowca, któremu brakowało podparcia ud. Fotele nie należały też do
najwygodniejszych.

Z tyłu trzy osoby mogły podróżować na zasadzie wyjątku, i to na krótkim dystansie, bo miejsca brakowało zarówno na nogi, jak i nad głową.

Palio hatchback miało niewielki bagażnik, wersja Weekend natomiast mogła pochwalić się już całkiem sporą przestrzenią ładunkową. Do tego dostęp był do niej dobry przez szeroko otwierającą się klapę bagażnika. Jedyny problem mogły stwarzać nieco wystające do środka wnęki tylnych kół.

Zawieszenie Palio było możliwie najprostszą konstrukcją, składającą się z przodu z kolumn MacPhersona
i dolnych wahaczy poprzecznych (był też stabilizator), a z tyłu montowano belkę skrętną. Z tej też przyczyny komfort resorowania nie był najwyższy, chociaż zawieszenie zestrojono możliwie miękko. Z kolei komfortowe ustawienie elementów zawieszenia uniemożliwiało dynamiczną jazdę, ponieważ auto wychylało się na łukach.

Palio sprzedawano w Polsce z trzema silnikami. Najmniejszy z nich, 1,2-litrowy, miał moc 75 KM.
Większy, 1,4-litrowy był słabszy o 5 KM, a największy, 1,6-litrowy, wyposażony w 16-zaworowy układ rozrządu, rozwijał moc 101 KM. Na innych rynkach dostępne były silniki o objętości zaledwie 1 l.
Mimo niezaprzeczalnych zalet w postaci niskiej ceny zakupu, niskich kosztów eksploatacji oraz dużej przestrzeni bagażowej w wersji Weekend Palio miało też szereg wad.

Wśród nich najpoważniejszymi były wycieki oleju z silników i skrzyń biegów. Zdarzały się też pękające alternatory. Prawdopodobnie przyczyną tej ostatniej usterki było niefortunne umieszczenie alternatora, który mógł zostać uderzony kamieniem od spodu w czasie jazdy samochodu.

Problemem były też zacinające się zamki i klamki, przez co nie można było dostać się do wnętrza Fiata.
Również korozja nie ominęła Palio/Palio Weekend. Auto rdzewiało na potęgę. Zwykle pierwsze ogniska pojawiały się na krawędziach błotników i progach, następnie na krawędzi maski i tylnej pokrywy. Rdza atakowała też mocowania kolumn MacPhersona i miskę olejową silnika.

Posiadacze tego samochodu narzekali też na ponadprzeciętną paliwożerność niewielkich przecież jednostek napędowych oraz nie najlepsze wyciszenie kabiny pasażerskiej.

Fiat Palio to tanie auto ogólnoświatowe, którego zadaniem było przede wszystkim przewieźć pasażerów z punktu A do punktu B. Mimo swoich wad samochód zdobył dużą popularność, szczególnie na rynkach Ameryki Południowej.

W 2001 roku Palio I zostało zastąpione drugą generacją.

4.50
Ocena na postawie 9 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFiat
ModelFiat Palio
Produkcja od1996
Produkcja do2004

Wybrane wersje Fiat Palio 1 generacji

Inne generacje Fiat Palio

Inne modele Fiat

Fiat Palio 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie