Volvo S80 1 generacji

Generacja
Volvo S80 1 generacji
Volvo S80 1 generacji - test i recenzja

Volvo S80 to flagowy model szwedzkiego koncernu Volvo, produkowany od 1998 roku. Samochód ten zalicza się do segmentu E. Dostępny był tylko w jednej wersji nadwozia – jako 4-drzwiowy sedan. Wprowadzając na rynek S80, Volvo chciało udowodnić, że może konkurować z takimi autami, jak Audi A8, BMW 7 czy Mercedes klasy S. Volvo S80 to następca modelu 960, słynącego z niezawodności.

Wystarczy jedno spojrzenie, aby stwierdzić, że Volvo S80 to rasowa limuzyna. Długa maska z wyraźnymi przetłoczeniami schodzi się w duże przednie reflektory, które są lekko cofnięte względem atrapy chłodnicy. Charakterystycznym elementem jest gęsto użebrowany, chromowany grill. Wszystkie elementy nadwozia ze sobą współgrają. Przetłoczenie zaczynające się na przednich błotnikach płynnie przechodzi w drzwi, a następnie w tylne błotniki. Tył auta poznamy po dużych, ciekawie ukształtowanych lampach. W 2003 roku Volvo S80 przeszło gruntowną modernizację. Pojawił się nowy wlot powietrza o łagodniejszym kształcie, w którym zastosowano nową ciemnosrebrną kratę wlotu powietrza i chromowaną linię między światłami przeciwmgielnymi.

Wnętrze wykończono bardzo luksusowo. Skórzana tapicerka tworzy atmosferę ekskluzywności i wyjątkowości, którą potęgują eleganckie drewniane wstawki we wnętrzu, włączając w to koło kierownicy. Zegary są proste, z czarnymi tarczami. Ożywiają je czerwone wskazówki. Na pochwałę zasługuje zainstalowany system audio zawierający aż dziewięć głośników. Mocną stroną modelu S80 są fotele, które dzięki swoim rozmiarom zapewniają komfort na najwyższym poziomie. Pojemność bagażnika wynosi 440 l, co nie jest rekordem w tej klasie.

Jak przystało na limuzynę, również lista wyposażenia jest bogata. Znajdują się na niej takie elementy, jak: układ ABS z elektronicznym układem rozdziału sił hamowania, układ wspomagania nagłego hamowania EBA, system zabezpieczeń przed skutkami uderzeń bocznych SIPS, system zabezpieczeń przed urazami kręgosłupa szyjnego WHIPS, automatyczna klimatyzacja czy podgrzewane siedzenia.

Gama silników zawiera aż 6 motorów: trzy silniki wysokoprężne oraz trzy benzynowe. Początkowo Volvo S80 dostępne było z czterema różnymi jednostkami. Najsłabsza to pięciocylindrowy motor o pojemności 2400 cm3, osiągający moc 141 KM. Wersja ta występowała również z fabryczną instalacją LPG bądź CNG. Mocniejsza wersja tego silnika rozwija moc 170 KM. Kolejny motor to V6 o pojemności 2900 cm3 i mocy 196 KM. Topowa wersja oznaczona była jako T6. Rzędowy motor sześciocylindrowy 2,9 wyposażony był w dwie turbosprężarki, dzięki czemu rozwijał moc aż 272 KM. Dostępny był również jeden motor wysokoprężny, znany z modeli aut grupy Volkswagena - silnik 2,5 TDI o mocy 140 KM. W 2000 roku do oferty trafił benzynowy silnik 2,5 T o mocy 203 KM. W 2001 roku w gamie diesli pojawił się motor 2,5 D rozwijający moc 131 KM. Na niektórych rynkach dostępny był również pięciocylindrowy, turbodoładowany motor benzynowy 2,0 o mocy 180 KM.

Model S80 oferowany był zarówno z ręcznymi, jak i automatycznymi przekładniami: 5- i 6-biegową przekładnią manualną albo 4- i 5-stopniowym automatem.

Produkcję S80 pierwszej generacji zakończono w 2006 roku, kiedy na rynek został wprowadzony nowy model o tym samym oznaczeniu. Bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa sprawiło, że S80 miał opinię najbezpieczniejszego auta w historii szwedzkiej firmy. Volvo S80 przeznaczone jest dla ludzi chcących wyróżnić się z tłumu, ale w sposób elegancki i dyskretny. Do jego kupna zniechęcają jedynie wysokie koszty użytkowania, począwszy od wysokiego spalania po drogi serwis.

4.33
Ocena na postawie 74 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaVolvo
ModelVolvo S80
Produkcja od1998
Produkcja do2006

Wybrane wersje Volvo S80 1 generacji

Inne generacje Volvo S80

Inne modele Volvo

Oceny użytkowników (32)

Przejdź do strony: 1 2

Volvo S80 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie