Volkswagen Touran 2 generacji

Generacja
Volkswagen Touran 2 generacji

Volkswagen Touran II należy do segmentu minivanów, a sprzedaż jego drugiej generacji rozpoczęła się w Europie w 2010 roku. Bez większych zmian model dostępny jest w salonach producenta do dzisiaj. Nazwa będąca połączeniem słów „Tour” i „Sharan” wskazuje na charakter auta i jego położenie w ofercie producenta między Golfem Plus a większym modelem Sharan. Konkurencją jest podobnej wielkości Mazda 5 lub Renault Scenic.

Touran II opiera się na płycie podłogowej PQ35, wykorzystywanej także do produkcji Volkswagena Golfa VI generacji. Ma jednobryłowe, 5-drzwiowe nadwozie. Wymiary przy masie własnej ok. 1570 kg wynoszą odpowiednio: 4397 mm długości, 1794 mm szerokości i 1674 mm wysokości. Regularne kształty pozwoliły uzyskać funkcjonalne i wygodne dla pasażerów wnętrze. Na życzenie klienta, oczywiście za dopłatą, możliwe jest wyposażenie auta w trzeci rząd siedzeń dla dwóch osób. Przestrzeń pasażerska powiększa się wówczas kosztem przestrzeni ładunkowej.

Projektanci Volkswagena upodobnili auto do reszty pojazdów z koncernu. Nadwozie otrzymało kilka charakterystycznych detali, takich jak światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, dzięki którym wygląda świeżo i nowocześnie, ale design nadal spodoba się tylko klientom ceniącym raczej konserwatywne i nierzucające się w oczy wzornictwo.

Paleta silnikowa Tourana II przewiduje obecność zarówno silników benzynowych, jak i wysokoprężnych. Jednostki benzynowe, wszystkie wyposażone w turbodoładowanie, rozpoczynają się od pojemności 1,2 l (105 KM). Ten wariant przewidziany jest dla osób poszukujących auta wręcz leniwego. W palecie benzyniaków dobrym wyborem będzie silnik 1,4 l, który już w słabszym wariancie mocy (dostępne wersje to 140 KM i 170 KM) bardzo dobrze daje sobie radę z autem, nie okupując dobrych osiągów wysokim zapotrzebowaniem na paliwo.

Podobna zależność występuje w kwestii motorów wysokoprężnych. Słabszy silnik TDI o pojemności 1,6 l i mocy 105 KM, podobnie jak benzynowe 1,2 l, zdecydowanie nie należy do sprinterów. Lepszym wyborem będzie jednostka 2 l (140 KM lub 170 KM ), która niezależnie od mocy zapewni bardzo przyzwoite osiągi.
Przeniesienie napędu na przednie koła możliwe jest za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub doskonałej dwusprzęgłowej przekładni DSG.

Zawieszenie modelu Touran jest jego niewątpliwą zaletą. Zestrojone jest sztywno, co pozwala pewnie wykonywać miejskie manewry, i pozostaje przy tym wystarczająco komfortowe w dłuższej trasie. Wysoko położony środek ciężkości nie przeszkadza w przechodzeniu zakrętów bez większych wychyleń nadwozia. Auto uchodzi za prowadzące się pewnie, stanowiąc tym samym dobre rozwinięcie poprawnej charakterystyki poprzedniego modelu. Usterkowość zawieszenia w tym momencie jest trudna do określenia z uwagi na wiek samochodu. Do tej pory nie pojawiły się żadne informacje świadczące o występowaniu podzespołów o wyjątkowo niskiej trwałości.

Wnętrze Tourana zaprojektowano nieco radośniej niż w przypadku poprzednika, zachowując jednak wszystkie zalety nadwozia typu minivan. Do plusów należy przestrzeń wygospodarowana dla pasażerów, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Uwagę zwraca bardzo dobra jakość użytych materiałów, które są nie tylko miłe w dotyku, ale też odznaczają się wyjątkowo precyzyjnym spasowaniem. Kolejne zalety tego typu nadwozia to świetna widoczność i jeszcze lepsze niż u poprzednika wyciszenie kabiny.

Touran II jest interesującą konstrukcją, dobrze łączącą cechy auta miejskiego z przestronnym i pakownym wnętrzem zdolnym pomieścić 5 lub nawet 7 pasażerów, które doskonale sprawdzi się nawet w bardzo długiej trasie. Największym problemem, który z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczby potencjalnych kupujących, jest cena - w każdej niemal specyfikacji silnikowej po prostu wysoka w porównaniu z konkurencją. Z drugiej strony samochód mało i powoli traci na wartości na rynku wtórnym.

3.89
Ocena na postawie 41 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaVolkswagen
ModelVolkswagen Touran
Produkcja od2006
Produkcja do2010

Wybrane wersje Volkswagen Touran 2 generacji

Inne generacje Volkswagen Touran

Inne modele Volkswagen

Oceny użytkowników (3)

Volkswagen Touran 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie