Volkswagen Scirocco 2 generacji

Generacja
Volkswagen Scirocco 2 generacji

Volkswagen Scirocco drugiej generacji (Typ53B) trafił do sprzedaży w 1982 roku, zaraz po oficjalnej prezentacji w Genewie, jako następca modelu Scirocco I. Scirocco II, które mierzy 4210 mm długości, 1645 mm szerokości oraz 1305 mm wysokości, plasowane jest w segmencie "C", reprezentowanym przez takie modele, jak Audi A3, Mercedes-Benz klasy A czy Renault Mégane. Volkswagen Scirocco występowało wyłącznie w jednej wersji nadwozia, jako 3-drzwiowy hatchback.

Stylistyka została znacznie zmodernizowana w stosunku do poprzednika. Współczynnik oporu powietrza zmniejszono z 0,42 do 0,38, nadwozie obniżono, przemodelowano kilka elementów stylistycznych oraz zamontowano spojler na tylnej szybie.

W 1984 roku Scirocco II doczekało się niewielkiego faceliftingu, który obejmował m.in. usunięcie napisu "SCIROCCO" z tylnej klapy oraz ulepszenie klimatyzacji. Opcjonalne wyposażenie Volkswagena Scirocco II składało się ze skórzanej tapicerki, elektrycznych szyb i lusterek, klimatyzacji oraz szyberdachu.

Pod maską Volkswagena Scirocco można znaleźć jedną z kilku oferowanych jednostek napędowych, które z biegiem lat były modyfikowane, dzięki czemu ich moc wzrastała. Podstawowym wariantem był 1,3 l silnik o mocy 60 KM. Nieco mocniejszą jednostką jest 1,5 l motor o mocy 70 KM. Oferowano również cztery warianty 1,6 o mocy 72 KM, 75 KM, 85 KM i 110 KM.

Największą pojemność w gamie miał silnik o pojemności 1,8 l i mocy 90 KM, 95 KM, 112 KM, 129 KM (16V) lub 139 KM (16V). Wariant o mocy 90 KM przyspieszał do setki w 10,1 s, a mocniejszy 112 KM silnik osiągał setkę po 9,1 s.

Volkswagen Scirocco II jest całkiem przestronnym samochodem, który ma pojemność bagażnika 346 l oraz 920 l po złożeniu tylnych siedzeń.

Warto wspomnieć o kilku specjalnych edycjach Volkswagena Scirocco II. W 1984 roku zaprezentowano edycję, której cechą charakterystyczną jest kolor nadwozia "Hawana brown" lub "Cosmos blue". Auto powstało w 600 egzemplarzach. W 1986 roku wprowadzono Scirocco II Scala, który otrzymał kilka przeprojektowanych elementów stylistycznych, w tym zderzaki, lusterka oraz spojlery. Scirocco II Scala dostępny był w czterech kolorach nadwozia i powstał w liczbie 127 egzemplarzy.

Na rynku amerykańskim oferowano dwie specjalne edycje: Wolfsburg Edition oraz California Edition. Pierwsza charakteryzowała się poszerzonymi zderzakami w kolorze nadwozia, brakiem tylnej wycieraczki oraz emblematami Wolfsburg Edition. Do wyróżników California Edition zaliczamy spojlery Kamei X1, poszerzone zderzaki oraz 14-calowe aluminiowe felgi.

W ofercie pojawiły się jeszcze dwie specjalne edycje: White Cat i Tropic. Scirocco II White Cat charakteryzowało się głównie białą barwą nadwozia i licznymi spojlerami, a Scirocco II Tropic otrzymało podwójne reflektory, słupek B oklejonym czarnym laminatem oraz emblemat o nazwie "TROPIC".

Główne zalety Volkswagena Scirocco II to mocna, bogata gama jednostek napędowych oraz dobre właściwości jezdne. Do minusów zalicza się ekonomiczność silników.

Produkcja Volkswagena Scirocco II została zakończona w 1992 roku. Auto znalazło łącznie 291 497 nabywców. Następcą Volkswagena Scirocco II jest Volkswagen Corrado, który zadebiutował w 1988 roku i był produkowany przez firmę Karmann Coachworks w Osnabrücku. Oznaczenie „Scirocco III” nosi model zaprezentowany w 2008 roku podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie, który rozpoczął nową filozofię stylistyczną niemieckiego producenta.

4.53
Ocena na postawie 46 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaVolkswagen
ModelVolkswagen Scirocco
Produkcja od1981
Produkcja do1991

Wybrane wersje Volkswagen Scirocco 2 generacji

Inne generacje Volkswagen Scirocco

Inne modele Volkswagen

Volkswagen Scirocco 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie