Subaru Legacy 3 generacji

Generacja
Subaru Legacy 3 generacji

Legacy III serii wytwarzano w Japonii i Stanach Zjednoczonych, a sprzedawane nie tylko pod nazwą Legacy, ale także Legacy B4, Liberty oraz Legacy Touring Wagon (wersja kombi).
Auto dostępne było z 4-drzwiowym nadwoziem typu sedan oraz 5-drzwiowym – kombi. Legacy wytwarzano również jako uterenowione Legacy Outback, który dopiero od czwartej generacji traktowany jest jako oddzielny model na większości rynków.

Nadwozie Legacy liczyło sobie ponad 4,7 m długości, ale jego rozstaw osi wynosił tylko 2,65 m, przez co auto miało długie zwisy z przodu i z tyłu. Na pierwszy rzut oka Legacy III sprawiało wrażenie, jakby światła były za duże w stosunku do reszty samochodu. Wystarczyło jednak dłużej przyjrzeć się temu wozowi i to złudzenie znikało.

Miejsca w aucie było sporo, szczególnie w jego przedniej części, gdzie kierowca i pasażer nie mogli mieć powodów do narzekań. Również z tyłu przestrzeni było dość dużo. Jedynie osoby wysokie, które zasiadły za również wysokim kierowcą, mogły mieć problem z nogami, jeśli prowadząca samochód osoba przesunęła siedzenie maksymalnie do tyłu.

Deska rozdzielcza była prosta i dość kanciasta, a jej wygląd przywodził na myśl odpowiedniki wykonywane przez szwedzką firmę Volvo. Zastosowane we wnętrzu materiały zaskakiwały jakością niższą, niż można by się spodziewać po tym wozie. Podobnie z jakością spasowania wszystkich detali w kabinie.

Subaru Legacy było bezpiecznym wozem. W próbie zderzeniowej przeprowadzonej przez Euro NCAP auto otrzymało cztery na pięć możliwych gwiazdek. Wyposażenie podstawowe obejmowało m.in. przednie poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera czy elektrycznie sterowane szyby.
W Legacy instalowano wiele różnych silników. Były to zawsze jednostki benzynowe w układzie przeciwsobnym o czterech lub sześciu cylindrach.

Najsłabszy motor to czterocylindrowiec z układem rozrządu wyposażonym w jeden wałek w każdej głowicy. Jednostka miała 2 l objętości skokowej i osiągała moc 137 KM. Motor nadawał się do co najwyżej spokojnej jazdy. Lepszym wyborem był silnik z układem rozrządu DOHC. Miał on moc 165 KM, co gwarantowało przyzwoite osiągi.

Tę samą moc rozwijała 2,5-litrowa jednostka napędowa montowana pod maską Subaru. Tak jak pierwszy z wymienionych motorów miała ona układ rozrządu SOHC. Większa objętość skokowa sprawiała, że silnik zużywał więcej paliwa niż jego mniejszy odpowiednik.

Największym, ale nie najmocniejszym źródłem napędu w Legacy III był 6-cylindrowy bokser o objętości skokowej 3,0 l. Miał on moc maksymalną 220 KM przy 6000 obr./min, a jego moment obrotowy wynosił 289 Nm przy 4400 obr./min. Odmiana ta nazywała się B4 RS25.

Najmocniejszy był 2-litrowy silnik z podwójnym turbodoładowaniem w układzie twin. Jednostka ta rozwijała moc 265 KM, gdy połączona była z nią automatyczna skrzynia biegów, oraz 280 KM, gdy sprzężono z nią manualną skrzynkę 5-biegową. W tej odmianie Legacy miało symetryczny napęd na wszystkie koła. Tę wersję samochodu oznaczano symbolem B4 RS30.

W 2000 roku zbudowano też limitowaną do 400 egzemplarzy specjalną edycję STi S400, a dwa lata później powstałą również w 400 sztukach serię STi S401. Wozy te były dostępne tylko na rynku japońskim.

Przez wszystkie lata firma dokonywała drobnych usprawnień w kolejnych rocznikach auta. Do największych wad tego wozu należały niezbyt wytrzymałe skrzynie biegów oraz paliwożerne jednostki napędowe, a po stronie zalet stały osiągi silników, dobry układ jezdny i niezła ochrona antykorozyjna.
Produkcję Legacy III zakończono w 2004 roku, kiedy zastąpił go nowszy model.

4.24
Ocena na postawie 29 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaSubaru
ModelSubaru Legacy
Produkcja od1998
Produkcja do2003

Wybrane wersje Subaru Legacy 3 generacji

Inne generacje Subaru Legacy

Inne modele Subaru

Oceny użytkowników (1)

Subaru Legacy 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Mazda 6 w Czarnogórze. Japońska limuzyna stała się jeszcze lepsza

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie