Fortwo to model małego miejskiego samochodu produkowanego od 1998 roku przez firmę Smart GmbH, założoną wspólnie przez koncern Daimler i markę Swatch. Pomysłodawcą projektu był założyciel Swatcha – Nicolas Hayek.
Produkcyjną wersję Smarta Fortwo zaprezentowano podczas paryskiego salonu samochodowego w 1998 roku. Jeszcze w tym samym roku pierwsze egzemplarze trafiły do klientów pod nazwą Smart City Coupé. Wkrótce do tego samochodu dołączyła wersja ze zdejmowanym dachem. W 2000 roku auto otrzymało nową nazwę – Fortwo (Fortwo Cabrio).
Samochód charakteryzuje niezwykle krótkim nadwoziem o długości 2,5 m, co pozwala zaparkować niemal wszędzie. W ostateczności Smarta można zaparkować nawet w poprzek ulicy i nie będzie on wystawał poza pas ruchu przy chodniku.
Fortwo wyróżnia się też innymi cechami, do których należą nietypowa ilość miejsc dla pasażerów, umiejscowienie silnika czy zastosowanie nietypowej jak na tę klasę aut skrzyni biegów.
Ponieważ Smart był zaprojektowany jako samochód tylko do użytku miejskiego, inżynierowie zdecydowali, że wóz będzie miał tylko dwa miejsca. Ma to jednak swoją zaletę w postaci dużej ilości przestrzeni na nogi i nad głowami dla kierowcy i pasażera.
Fotele nie są zbyt duże, ale zapewniają wystarczający komfort podróży. Deska rozdzielcza wyróżnia się dwoma wystającymi niczym peryskopy zegarami na środku. Jakość materiałów zastosowanych do obicia deski rozdzielczej i foteli jest nie najgorszej jakości. Nie najlepsze są natomiast materiały
wygłuszające. Niewielkich rozmiarów bagażnik jest umieszczony w tylnej części pojazdu nad silnikiem.
Mimo niewielkich rozmiarów Smart to samochód stosunkowo bezpieczny. Struktura bezpieczeństwa została opracowana tak, żeby była możliwie najsztywniejsza, ale też żeby podczas kolizji pasażerowie nie byli poddawani zbyt wielkim przyspieszeniom. Fortwo pomyślano tak, że w czasie wypadku część energii będzie odbierał wóz, z którym małe auto się zderzy. W badaniu przeprowadzonym przez Euro NCAP Smart Fortwo uzyskał 3 gwiazdki na 5 możliwych przy zderzeniu czołowym.
Do napędu Smarta Fortwo służą trzy różne jednostki napędowe, spośród których dwie to motory benzynowe, a jeden to diesel.
Najmniejszym silnikiem jest 3-cylindrowy rzędowy motor o objętości skokowej 0,6 l, rozwijający moc 45 KM i moment obrotowy 70 Nm. Większa jednostka ma tyle samo cylindrów, jednak jej objętość skokowa jest podniesiona do 0,7 l. W słabszej wersji ten silnik wytwarza 50 KM mocy i 81 Nm momentu obrotowego, a w mocniejszej 60 KM mocy i 95 Nm momentu.
Zarówno w salonach firmy Brabus, jak i w normalnych salonach Smarta można nabyć odmianę z 0,7-litrowym motorem o mocy zwiększonej do 75 KM i momencie obrotowym na poziomie 110 Nm. Ten silnik pozwala rozpędzić Fortwo do 150 KM. Odmiana nosi nazwę Brabus (nie mylić z wersją Fortwo 101 z silnikiem o mocy 101 KM przygotowaną przez Brabusa).
Oszczędne osoby mogą wybrać wersję z jednostką wysokoprężną o objętości 0,8 l i mocy 41 KM (moment obrotowy wynosi 100 Nm). Auto z tym silnikiem powinno zużywać średnio 3,4 l oleju napędowego na 100 km.
Wszystkie jednostki napędowe w Smartach mają turbodoładowanie. Niestety, elementy te nie są najmocniejszą stroną Fortwo. Auta z większymi przebiegami często wymagają regeneracji turbosprężarki. Inną przypadłością tego samochodu są pękające łańcuchy rozrządu, co może doprowadzić do zniszczenia silnika. Motory zużywają też często olej silnikowy w nadmiernych ilościach. Nietrwałe są również elementy zawieszenia.
Fortwo ma 6-biegową, zautomatyzowaną skrzynię biegów przekazującą napęd na tylne koła. Zmiany biegów dokonuje się bez użycia pedału sprzęgła, którego w tym samochodzie nie ma.
W 2002 roku Smart Fortwo przeszedł niewielki facelifting nadwozia i wnętrza. Wtedy też zwiększono liczbę dostępnych poziomów wyposażenia tego auta. W tym samym roku producent wypuścił serię 2000 sztuk modelu Crossblade, który w całości oparty był na Fortwo. Różnica polegała na tym, że Crossblade nie miał dachu, przedniej szyby i pełnowymiarowych drzwi.
W 2007 roku Fortwo został zastąpiony nowszym modelem o tej samej nazwie.
Marka | Smart |
---|---|
Model | Smart Fortwo |
Produkcja od | 1998 |
Produkcja do | 2002 |