Renault Espace 3 generacji

Generacja
Renault Espace 3 generacji Zobacz 2 zdjęcia

W 1996 roku Renault wprowadziło na rynek trzecią już wersję swojego rodzinnego autobusu, czyli Renault Espace III. Nikogo nie zdziwił wybiegający w przyszłość design tego pojazdu, ponieważ Renault słynie z tego rodzaju operacji. Już w początkach produkcji modelu Espace francuscy inżynierowie wymyślili, aby wprowadzić na rynek nieco wydłużoną, 7-osobową wersję Renault Grand Espace.

Pod maską flagowego vana Renault może bić jedno z czterech serc zasilanych benzyną oraz kolejnych czterech wysokoprężnych. Są to: 2,0 114 KM, 2,0i 16V 140 KM, 3,0 167 KM, 3,0 V6 24V 190 KM, 1,9 dTi 98 KM, 2,2 12V TD 113 KM, 2,2 dCi 130 KM i 2,2 D 114 KM. Wersje benzynowe w praktyce okazały się mniej ekonomiczne (spalają średnio 3-4 l paliwa więcej niż diesle), ale za to mniej awaryjne. Najbardziej niezawodną jednostką z gamy silnikowej Espace’a jest 2-litrowy, 140-konny motor benzynowy. Odradza się natomiast kupno samochodu z silnikiem 2,0 114 KM, ponieważ jest to zbyt słaba jednostka do tego pojazdu (jednak jak na vana niezbyt ciężkiego - zaledwie 1500 kg). W silnikach V6 może dojść do zerwania łańcucha rzorządu. Najbardziej awaryjna spośród silników Diesla jest jednostka 2,2 dCi. Problem tkwi w tym, że Renault za wcześnie wprowadziło tę jednostkę napędową do swojej oferty – klienci byli po prostu królikami doświadczalnymi. W tych silnikach jedną z najgroźniejszych usterek jest możliwość obrócenia się jednej z panewek, co prowadzi do uszkodzenia wału korbowego pojazdu.

Renault nie wyciągnęło w sumie żadnych wniosków z nieudanej elektronicznie poprzedniej wersji Espace. Tak więc nabywcy mogą mieć problem z każdym elementem, przez który przepływa prąd. Zepsuć może się wszystko, od rozrusznika po zamek tylnej klapy. Licznik tego samochodu wraz z tablicą kontrolek też potrafi sprawić kłopot. Klienci zgłaszali usterki typu: podczas postoju prędkościomierz pokazuje 270 km/h, po zatankowaniu paliwa za 20 zł do pustego baku wskaźnik poziomu paliwa podnosi się do maksimum, termometr wewnątrz pojazdu pokazuje temperaturę zewnętrzną rzędu +50°C, podczas gdy w rzeczywistości jest ok. -30°C i wiele innych dość komicznych sytuacji.

Inżynierowie Renault niewiele też zdziałali w kwestii zawieszenia. Wygląda to tak, jakby zdjęli nadwozie z Espace II i na to wszystko założyli nowe blachy. Kolumny MacPhersona i wiele innych układów mających poprawić komfort jazdy to jeden wielki niewypał. Co z tego, że jadąc Renault, płynie się po drodze, skoro podczas jazdy po polskich drogach ten rejs odbywa się w towarzystwie pisków, zgrzytów i huków wydobywających się z każdej strony. Oszczędny i niezbyt racjonalnie myślący kierowca włączyłby głośniej muzykę i jechał spokojnie dalej. Takich kierowców spotyka się jednak rzadko. Większość użytkowników tego modelu decyduje się na kosztowne naprawy.

Nabywcy Renault Espace III chwalą to auto za wygodę i przestronność. Jest to pojazd odpowiedni dla dużej rodziny (zarówno pięć, jak i siedem osób może nim podróżować naprawdę wygodnie, choć w tym drugim przypadku polecana jest wersja Grand Espace) oraz dla właściciela małego przedsiębiorstwa potrzebującego samochodu do przewiezienia niezbyt ciężkich towarów. Przestrzeń bagażowa w modelu Espace jest imponująca: w wersji normalnej wynosi ona 275 l (po złożeniu siedzeń 2850 l), a w wersji Grand Espace 520 l (po złożeniu siedzeń 3075 l). Do tej drugiej bez problemu da się zapakować niewielką sofę, parę kompletów opon bądź kilka nawet sporych rozmiarów kartonów.

Espace to auto dobre do długich wycieczek, a także do przewozu gabarytów. Nabywca musi się jednak liczyć z tym, że ten wóz potrzebuje pełnego portfela kierowcy.

4.38
Ocena na postawie 26 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaRenault
ModelRenault Espace
Produkcja od1996
Produkcja do2002

Wybrane wersje Renault Espace 3 generacji

Inne generacje Renault Espace

Inne modele Renault

Oceny użytkowników (5)

Renault Espace 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie