Opel Zafira A

Generacja
Opel Zafira A

Zafira A została zaprezentowana po raz pierwszy w 1997 roku na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem. Dwa lata później rozpoczęła się jej produkcja w Niemczech, a w kolejnych latach w Brazylii i Tajlandii. Oprócz podstawowej nazwy samochód jest także sprzedawany jako Vauxhall Zafira (Wielka Brytania), Holden Zafira (Australia), Chevrolet Zafira (Brazylia i Argentyna) oraz Subaru Traviq (Japonia).

Licząca 4,3 m długości, ponad 1,7 m szerokości i niecałe 1,7 m wysokości Zafira miała nowoczesne jednobryłowe nadwozie z dużymi światłami z przodu. Karoseria została wystylizowana na dość kanciastą z wyraźnie zaznaczoną linią pod dolną krawędzią okien.

Wnętrze samochodu zaskakiwało przestronnością. Poza pięcioma standardowymi miejscami dla podróżnych w tylnej części wozu znajdowały się dwa mniejsze fotele służące głównie do przewozu dzieci, ale na krótkim dystansie nadające się także do transportu dorosłych. W modelu tym Opel po raz pierwszy wprowadził system Flex pozwalający na dość swobodne aranżowanie wnętrza. Odpowiednia konstrukcja tylnych dwóch foteli i ich mocowania pozwalała jednym ruchem ręki złożyć je tak, że tworzyły równą podłogę bagażnika. Dzięki temu rozwiązaniu można było natychmiast powiększyć bagażnik w razie potrzeby.

W Zafirze, tak jak w wielu vanach, pozycja kierowcy i pasażerów była stosunkowo wysoka. Siedziska ustawiono bardziej poziomo, niż się to zwykle robi. Dzięki temu ilość miejsca wymaganego na nogi była mniejsza niż w konwencjonalnym samochodzie, co podnosiło wrażenie przestronności. Aby jeszcze zwiększyć przestrzeń we wnętrzu, producent podniósł nieco dach.

Materiały wykorzystane do budowy kabiny miały średnią jakość. Choć były dobrze zmontowane, do miękkich nie należały. W Zafirze wystąpił problem niezbyt dobrego wyciszenia kabiny pasażerskiej. Hałas był dokuczliwy przede wszystkim podczas szybkiej jazdy, gdy powietrze opływało nadwozie.

Zafirę A wyposażano w kilka różnych silników. Od 1999 roku dostępny był 1,6-litrowy motor benzynowy o mocy 101 KM, a także 1,8-litrowiec o mocy 115 KM. W 2001 roku pojawiła się wzmocniona o 10 KM odmiana tego ostatniego silnika. Jest on szczególnie polecany do tego samochodu jako kompromis między dobrymi osiągami a trwałą jednostką. Oprócz nich w wyposażeniu od początku produkcji znajdował się 2,2-litrowy motor o mocy 147 KM i momencie obrotowym 203 Nm.

Wśród diesli od początku do nabycia był 2-litrowy motor bez doładowania o mocy 82 KM. Po roku został on zastąpiony jednostką turbo o tej samej objętości i mocy 101 KM. W 2001 roku dołączył do niego 2,2-litrowy turbodiesel o mocy 125 KM. Wśród tych silników najczęściej powtarzającą się usterką było zacieranie turbosprężarki w 2,2-litrowcu oraz awarie pompy wtryskowej w mniejszym motorze.

W 2000 roku pojawiła się wersja OPC, która różniła się nie tylko zewnętrznym wyglądem w postaci zestawu spojlerów, ale także uzbrojona była w nowy silnik. Miał on 2 l objętości skokowej i turbodoładowanie, dzięki któremu osiągał moc 192 KM. W 2003 roku wzmocniono go do 200 KM.
Od 2001 roku Opel instalował też 97-konny silnik EcoFLEX o objętości skokowej 1,4 l, przystosowany do spalania gazu ziemnego.

Największą wadą Zafiry A są uszkodzenia pompy wspomagania układu kierowniczego. Nietrwałe są także elementy zawieszenia. W niektórych egzemplarzach dochodzi do szybkiego korodowania nadwozia oraz układu wydechowego. Za to do zalet tego auta zaliczają się duża przestrzeń dla pasażerów i dobra widoczność.

Produkcja Zafiry pierwszej generacji zakończyła się w 2005 roku, kiedy zastąpiono ją nowym samochodem o tej samej nazwie.

4.16
Ocena na postawie 100 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaOpel
ModelOpel Zafira
Produkcja od1999
Produkcja do2003

Wybrane wersje Opel Zafira A

Inne generacje Opel Zafira

Inne modele Opel

Oceny użytkowników (85)

Przejdź do strony: 1 2 3 4 5

Opel Zafira A: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie