Mitsubishi Colt CAO

Generacja
Mitsubishi Colt CAO

Małe samochody o nazwie Colt produkowane są przez wielobranżowy japoński koncern Mitsubishi od 1962 roku. Colt czwartej generacji wytwarzany był w latach 1992-1996 przez Mitsubishi.

Colt ten nosił w Mitsubishi wewnętrzne oznaczenie CAO i dostępny był w Polsce z tylko z 3-drzwiowym nadwoziem typu hatchback. Auto miało niespełna 4 m długości, 1,7 m szerokości, co zapewniało wygodną podróż czterem pasażerom na krótkim dystansie. W stosunku do starszego modelu Colta (C50) nowy odznaczał się łagodnymi i jednocześnie dynamicznymi liniami nadwozia. Drzwi były duże, co ułatwiało zajmowanie miejsc zarówno na przednich, jak i tylnych miejscach.

Tak jak większość tak małych samochodów z lat 90. ubiegłego wieku Colt cierpiał na przypadłość w postaci małego bagażnika, ale można było mu tę wadę wybaczyć, tym bardziej że konkurencja oferowała w tym segmencie niewiele więcej.

Bardzo dobrze natomiast prezentowało się wnętrze, które było wystarczająco obszerne dla czterech osób, chociaż trzeba przyznać, że dłuższa jazda na tylnej kanapie mogła być nieco uciążliwa.

Deska rozdzielcza, drzwi czy tapicerka siedzeń miały przyzwoity poziom. Mimo że deska rozdzielcza była wykonana z twardych plastików, spasowanie wszystkich elementów nie pozostawiało wiele do życzenia. Dzięki dobrze wykonanej w fabryce pracy nawet po wielu latach w tym małym aucie nic nie skrzypi ani nie trzeszczy podczas jazdy.

W zależności od wersji Colt mógł być różnie wyposażony. Dostępne były takie dodatki, jak: ABS, elektrycznie sterowane szyby, klimatyzacja, podgrzewane fotele (w niektórych krajach), a pod koniec produkcji nawet poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera.

W Polsce Colta sprzedawano z trzema silnikami. Najmniejszy i najsłabszy z nich miał objętość skokową 1,3 l i moc 75 KM. Była to wystarczająca moc, by samochodem dało się poruszać sprawnie zarówno w ruchu miejskim, jak i w trasie. Podczas dłuższej jazdy na autostradzie jednostka ta mogła jednak być irytująca ze względu na wydobywający się z niej dźwięk.

Większy motor miał objętość 1,6 l. W zależności od tego, czy był wyposażony w 8-zaworowy, czy 16-zaworowy układ rozrządu, rozwijał od 90 KM do 113 KM. Ten silnik, szczególnie w mocniejszej specyfikacji, zapewniał dobre osiągi Coltowi, zadowalając się przy tym umiarkowanym zużyciem paliwa.
Topową jednostką napędową był motor 1,8 l o mocy aż 140 KM. Taki silnik instalowano w Colcie GTi i gwarantował on bardzo dynamiczne osiągi. Prędkość maksymalna Colta przekraczała 200 km/h, co sprawiało, że mógł on śmiało konkurować z najmocniejszymi wersjami małych samochodów produkowanych w Europie.

Z silnikami Colta łączono aż trzy różne skrzynie biegów. Dwie z nich to automaty, a trzecia to zespół manualny. 3-biegowe i 4-biegowe skrzynki automatyczne to w Polsce rzadkość. Większość tych Coltów ma 5-biegowe skrzynki manualne, co wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Mitsubishi Colt podbił przede wszystkim Europę i Amerykę Północną. Samochód odznaczał się bardzo dobrym wykonaniem, mocnymi i trwałymi silnikami, a także niezłą ochroną antykorozyjną. To przysporzyło mu rzeszę fanów, którzy do dziś kupują nowe Colty kolejnych generacji.
W zależności od rynku Colt sprzedawany był też jako 2-drzwiowy sedan pod nazwą Mitsubishi Mirage. Auto przygotowano na rynek północnoamerykański. Z kolei do Szwajcarii wytwarzano warianty Colta z napędem na wszystkie koła. Dostępna była też limitowana wersja Colt Cyborg z wysokoobrotowym silnikiem o objętości skokowej 1,6 l, który miał moc aż 175 KM. Zapewniało to autu prędkość maksymalną na poziomie 220 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w czasie krótszym niż 7 s.

Po zakończeniu produkcji przez Japończyków Mitsubishi odprzedało prawa do Colta malezyjskiej firmie Proton. Wytwarzała ona auto pod nazwami Satria (3-drzwiowy hatchback), Putra (2-drzwiowy sedan) i Wira (4-drzwiowy sedan) aż do 2005 roku.

W roku 1996 Mitsubishi zastąpiło nieco przestarzałego Colta CAO nowym modelem Cj0, który w produkcji utrzymał się aż do 2003 roku.

4.44
Ocena na postawie 18 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMitsubishi
ModelMitsubishi Colt
Produkcja od1987
Produkcja do1996

Wybrane wersje Mitsubishi Colt CAO

Inne generacje Mitsubishi Colt

Inne modele Mitsubishi

Oceny użytkowników (6)

Mitsubishi Colt CAO: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie