Mazda MX-5 NB

Generacja
Mazda MX-5 NB

MX-5 to model niewielkiego sportowego samochodu z nadwoziem roadster produkowanego przez japoński koncern samochodowy Mazda Motor Corporation. Od momentu wprowadzenia do produkcji w 1989 Mazda przedstawiła trzy generacje MX-5. Oprócz nazwy MX-5 wóz ten jest sprzedawany pod nazwą Miata w Stanach Zjednoczonych oraz jako Eunos Roadster w Japonii.

Po ośmiu latach wytwarzania legendarną już MX-5 producent zastąpił nowym samochodem o oznaczeniu wewnętrznym NB. Nowy wóz był w rzeczywistości mocno zmodyfikowaną wersją NA.

Również karoseria nowej Mazdy przypominała poprzednika. Nie był to oczywiście przypadek, tylko zabieg celowy. Pod względem rozmiarów MX-5 zmieniła się niewiele – różnice wynosiły około 10 mm. Bardzo podobne do starszego wozu nadwozie różniło się przede wszystkim przednimi światłami. Zamiast chowanych, tak modnych jeszcze 10 lat wcześniej, Mazda zdecydowała się na zastosowanie stałych lamp.

Uformowane nieco inaczej elementy karoserii sprawiały, że MX-5 NB wyglądała dużo nowocześniej i dynamiczniej od poprzedniczki. Nowo ukształtowane przednie oraz tylne zderzaki miały znaczny wpływ na wrażenie, że auto jest większe od wersji NA. Zaletą wozu był niewielki współczynnik oporu powietrza wynoszący 0,36.

Wnętrze stało się bardziej sportowe i jednocześnie bardziej eleganckie, jednak miejsca w nim nie przybyło. Nadal wysokie osoby mogły odczuwać dyskomfort podczas dłuższej podróży ze względu na brak miejsca na nogi. Problematyczna mogła być również jazda z zamkniętym dachem, ponieważ wtedy zostało niewiele miejsca nad głową kierowcy. Do największych nie należały również fotele. Cechowały się za to dobrym uformowaniem i bardzo dobrym trzymaniem bocznym, dzięki czemu przy dynamicznej jeździe po łukach pasażerowie nie ślizgali się na nich.

Nowsza deska rozdzielcza została obita materiałami lepszej jakości. Wszystkie części zdecydowanie lepiej ze sobą spasowano.

Mazda prawie bez zmian przeniosła zawieszenie z poprzednika, jednak sporo czasu spędziła na poprawie układu hamulcowego i doborze lepszych opon. Ulepszono też i tak już bardzo dobry układ kierowniczy, który dawał jeszcze lepsze wyczucie drogi.

Pod maskę tego niewielkiego roadstera ponownie trafiły silniki o objętości skokowej 1,6 l i 1,8 l. Dobrze znane z poprzednika jednostki napędowe przeszły szereg usprawnień. Mniejszy motor miał moc zaledwie 110 KM i maksymalny moment obrotowy 134 Nm. Wystarczało to jednak na rozpędzenie ważącego 1000 kg (w najtańszej odmianie) wozu do setki w 9,7 s i osiągnięcie 191 km/h prędkości maksymalnej.

Lepsze parametry gwarantował większy silnik. Początkowo miał on moc 139 KM, a pod koniec produkcji 146 KM. Z manualną skrzynią pozwalał rozpędzić się MX-5 do 100 km/h w około 8,5 s i rozwinąć prędkość 208 km/h. Niestety, z automatem przyspieszanie do 100 km/h trwało aż 11 s.

W 1999 roku Mazda wypuściła rocznicową serię 10th Anniversary, uzbrojoną m.in. w zawieszenie Bilstein i tapicerkę ze skóry i Alcantary. Wyprodukowano zaledwie 7500 egzemplarzy, jednak mimo dobrej reklamy wozy nie rozeszły się na pniu – sprzedawano je przez ponad rok.

W roku 2000 producent odświeżył MX-5, zwiększając m.in. sztywność auta i poprawiając wyposażenie w najbogatszych wersjach. Dwa lata później w Australii pojawiła się specjalna wersja SP, której 1,8-litrowy silnik wyposażono w turbosprężarkę. Dzięki niej generował on moc 213 KM. Wyprodukowano tylko 100 egzemplarzy tej odmiany.

W 2004 roku w Japonii wypuszczono 350 sztuk MX-5 Coupé ze sztywnym niezdejmowalnym dachem, a Mazdaspeed wyprodukowała prawie 5500 aut ze 180-konnym turbodoładowanym silnikiem, które do setki rozpędzały się w 6,4 s i osiągały prędkość 203 km/h. Wóz wyróżniał się m.in. 17-calowymi kołami i zmienionym wnętrzem.

W 2005 Mazda zakończyła produkcję MX-5 drugiej generacji, zastępując ją nowszym samochodem.

4.42
Ocena na postawie 30 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMazda
ModelMazda MX-5
Produkcja od1998
Produkcja do2000

Wybrane wersje Mazda MX-5 NB

Inne generacje Mazda MX-5

Inne modele Mazda

Oceny użytkowników (5)

Mazda MX-5 NB: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie