Mazda MX-5 NC

Generacja
Mazda MX-5 NC

MX-5 to model niewielkiego sportowego samochodu z nadwoziem roadster produkowanego przez japoński koncern samochodowy Mazda Motor Corporation. Od momentu wprowadzenia do produkcji w 1989 Mazda przedstawiła trzy generacje MX-5. Oprócz nazwy MX-5 wóz ten jest sprzedawany pod nazwą Miata w Stanach Zjednoczonych oraz jako Eunos Roadster w Japonii.

W 2005 roku do produkcji weszła już trzecia generacja Mazdy MX-5, przez niektórych uważanej za najlepszego roadstera na świecie. Wóz oznaczono kodem wewnętrznym NC. W przeciwieństwie do wersji NB, która od pierwszej generacji różniła się z wyglądu przodem i tyłem, w NC wszystkie elementy karoserii były zupełnie nowe. Nowa była też płyta podłogowa. Auto prezencją oczywiście przypomina poprzednika, ale na jego stylistykę wyraźny wpływ mają nowe, bardziej popularne modele Mazdy.

Samochód stał się niewiele większy od poprzedników na zewnątrz, jednak w środku pasażerowie odczuli sporą różnicę w przestrzeni w stosunku do starszego wozu. Było to spowodowane zwiększeniem rozstawu osi o 60 mm. Nadal osoby o dużym wzroście mogą narzekać na brak przestrzeni nad głowami, jednak na nogi miejsca wystarczy każdemu. W kabinie pojawiły się nowe, wygodniejsze i przede wszystkim większe fotele.

Inna jest oczywiście deska rozdzielcza, której kształty wyglądają znacznie lepiej i nowocześnie. W porównaniu z Mazdą NB w aktualnie wytwarzanym samochodzie poprawiono jakość materiałów w kabinie i poziom ich montażu.

Producent zmienił zawieszenie na nowocześniejsze. Sporo uwagi po raz kolejny poświęcono poprawie układu kierowniczego, choć do jego pracy nie można było mieć większych zastrzeżeń już w starych MX-5. Do systemów bezpieczeństwa montowanych w tym roadsterze Mazda dołączyły ASR i ESP.

W czołowym teście zderzeniowym przeprowadzonym przez Euro NCAP Mazda MX-5 uzyskała cztery na pięć możliwych do zdobycia gwiazdek.

Pod maskę trafiły dwa zupełnie nowe silniki, oba czterocylindrowe. Mniejszy ma objętość skokową 1,8 l, większy 2,0 l. 1,8-litrowiec rozwija moc 126 KM i moment obrotowy 167 Nm, co przekłada się na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9,9 s. Większa jednostka napędowa osiąga moc 160 KM, a jej maksymalny moment obrotowy to 188 Nm. Dzięki temu auto rozpędza się do setki w 7,6 s. Na rynku amerykańskim ten sam motor ma 10 KM mocy więcej.

Tak jak w poprzednich generacjach MX-5 napęd jest realizowany przez tylne koła. Do wyboru są trzy skrzynie biegów. Dwie manualne mają po pięć i po sześć przełożeń, a automatyczna to urządzenie sześciobiegowe. W przypadku wybrania którejś ze skrzyń o większej liczbie biegów Mazda instaluje mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Rok od rozpoczęcia produkcji Mazda zaoferowała swoim klientom odmianę ze składanym trzyczęściowym sztywnym dachem. Samochód jest cięższy od wersji z klasycznym materiałowym dachem o 36 kg.

W 2009 roku producent dokonał liftingu MX-5, zmieniając nie tylko delikatnie wygląd samochodu, ale także wzmacniając do 167 KM 2-litrowy silnik i po raz pierwszy w Europie proponując automatyczną skrzynię biegów. W tym ostatnim przypadku moc jednostki napędowej wynosi 158 KM.

Na salonie we Frankfurcie Mazda pokazała koncept o nazwie MX-5 Superlight. Był to dwuosobowy spider bez przedniej szyby napędzany 126-konnym 1,8-litrowym motorem.

W 2010 roku Japończycy wypuścili składającą się z 2000 egzemplarzy specjalną serię MX-5 20th Anniversary Edition. Świętowali w ten sposób 20 lat produkcji jednego z najpopularniejszych roadsterów na świecie. Auto było dostępne w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. Co ciekawe, wyposażono je w słabszą, 1,8-litrową jednostkę napędową. Wyróżnikami na zewnątrz były 17-calowe koła.

4.27
Ocena na postawie 21 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMazda
ModelMazda MX-5
Produkcja od2005
Produkcja do2008

Wybrane wersje Mazda MX-5 NC

Inne generacje Mazda MX-5

Inne modele Mazda

Oceny użytkowników (3)

Mazda MX-5 NC: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie