Lexus RX 1 generacji

Generacja
Lexus RX 1 generacji

Prototyp pierwszego Lexusa RX ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Nazwano go SLV (Sport Luxury Vehicle). Z założenia RX miał być SUV-em, jednak faktycznie pierwszy RX był czymś na pograniczu SUV-a i kombi.

W Japonii sprzedawano go pod nazwą Toyota Harrier od grudnia 1997 roku. Zdobył tam sporą popularność i praktycznie już od początku można było spodziewać się kontynuacji tej serii. Harrier dostępny był z jedną z dwóch jednostek napędowych. Mniejsza o pojemności 2,2 rozwijała 139 KM, a większy motor 219 KM (silnik 3,0). Lexus RX jako Toyota Harrier występował z napędem na przednią oś lub wszystkie koła. Ciekawe jest to, że żadna wersja silnikowa, nawet w opcji, nie była łączona z manualną przekładnią. Występował wyłącznie czterostopniowy automat.

Samochód już pod marką Lexus zadebiutował w marcu 1998 roku w USA jako rocznik modelowy 1999. Dostępna była wyłącznie wersja RX 300 z silnikiem V6 o pojemności 3,0 i mocy 219 KM. Podobnie jak w przypadku występującego w Japonii Harriera łączono go wyłącznie z automatem. Klient mógł wybrać jedynie napęd na dwa lub cztery koła. Również jako RX 300 ten model niemal od razu stał się hitem sprzedaży. Toyota strzeliła w dziesiątkę.

Wyposażenie było bogate już w standardzie, co nie dziwi w przypadku Lexusa. Standardowo montowano chociażby 7-głośnikowy system nagłośnienia marki Pioneer. W opcji można było wybrać system ESP czy jeszcze lepszy system nagłośnienia przygotowany przez japońską firmę Nakamichi.

W 2000 roku, przy okazji faceliftingu, RX 300 został wprowadzony na rynek europejski i azjatycki. Chętni klienci z tych kontynentów naczekali się na premierę tego modelu. Czekanie się opłaciło, bo lifting uatrakcyjnił ten samochód. Przede wszystkim wprowadzono tylne lampy Lexus look. Na wymienionych rynkach niedostępna była wersja z napędem na przednią oś. Występował jedynie czteronapędowy model.

Toyota Harrier doczekała się modyfikacji dopiero pod koniec 2000 roku. Najważniejsza to zastąpienie silnika 2,2 silnikiem 2,4 l, który rozwijał 159 KM, czyli o 20 więcej niż poprzednik.

Rok po faceliftingu do listy opcji Lexusa RX pierwszej generacji dodano wiele ciekawych pozycji, takich jak system nawigacji satelitarnej. W tym samym czasie ESP znalazło się w wyposażeniu standardowym wszystkich wersji wyposażenia.

Dostępne były dwie edycje limitowane Lexusa RX. Pierwszą - Silversport, oferowano w 2001 roku. Charakteryzowała się jednym z dwóch specjalnie dobranych lakierów (Millenium Silver lub Millenium Black) z całkowicie czarnym wnętrzem, w którym były skórzane obicia foteli. Druga to oferowana w kolejnym roku edycja Coach Edition również ze skórzanymi siedzeniami, grillem w kształcie plastra miodu oraz kompletem eleganckich bagaży.

Design Lexusa RX pierwszej generacji nie porywa, żeby nie powiedzieć - jest zwyczajnie pudełkowaty. Brak tu finezyjnych linii. Wszystko oparte jest na prostocie i uzyskaniu maksymalnej funkcjonalności we wnętrzu. I to chyba dzięki temu zdobył on tak dużą popularność. Po prostu jego zalety tkwiły nie w kształcie nadwozia. Przestrzeń w środku pozwalała na komfortowe podróżowanie, jednak głównie pasażerom zasiadającym z przodu. Bogactwo elektroniki i wygodne fotele w połączniu z dość miękkim zawieszeniem zapewniały niebywałą wygodę i komfort podróżowania. Wygląd wnętrza, mimo że mało nowoczesny, również nastrajał pozytywnie.

Z opinii właścicieli tych Lexusów wynika, nie ma żadnych problemów przy zakładaniu instalacji gazowej do modelu RX 300. Podobno zbiornik idealnie mieści się pod podłogą bagażnika. Pytanie tylko, czy do auta nastawionego na luksus, jakim jest każdy, nawet stary Lexus, wypada tankować gaz.

Ta generacja RX-a bazowała na Toyocie RAV4, ale kolejne dwie będą już zupełnie samodzielnymi konstrukcjami. Drugą pokazano w 2003 roku, co oznaczało jednocześnie koniec produkcji opisywanej wersji.

4.16
Ocena na postawie 40 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaLexus
ModelLexus RX
Produkcja od1997
Produkcja do2003

Wybrane wersje Lexus RX 1 generacji

Inne generacje Lexus RX

Inne modele Lexus

Oceny użytkowników (3)

Lexus RX 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Niebezpieczna jazda na zderzeku - Škoda Safety

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie