Ford Mondeo 1 generacji

Generacja
Ford Mondeo 1 generacji

Ford Mondeo pierwszej generacji został wprowadzony do produkcji w 1993 roku i zastąpił wysłużoną już Sierrę II. Duże rodzinne auto Forda dostępne było w trzech odmianach: jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy liftback oraz kombi. Dla Forda był to niezwykle ważny i przełomowy projekt. Mondeo miało ujednolicić gamę samochodów tego producenta na całym świecie i zastąpić w Azji model Telestar. Na zaprojektowanie i przygotowanie do produkcji następcy Sierry oddziały Forda (amerykański i europejski) wydały razem około 6 mld dol.

Mondeo I zbudowano na platformie dostarczonej przez Volvo. Samochód ten musiał być skonstruowany w sposób uniwersalny, umożliwiający montaż dowolnej jednostki – od 4-cylindrowych rzędowych silników poczynając, a kończąc na dużych, widlastych szóstkach. Było to konieczne, by sprostać wymaganiom wszystkich rynków, na których miał się pojawić ten rodzinny Ford. Wiązało się to niestety z tym, że nawet przy zakupie Mondeo z małym motorem miejsca w kabinie było zabrane na tyle, by zmieścić V6.

Wcześniejsze modele z mijającego, trudnego dla Forda okresu były często krytykowane za niską jakość wykonania, przeciętną stylistykę i jednocześnie stosunkowo duże ceny. Mówiono wtedy, że to nie inżynierowie, ale księgowi projektują tamte samochody. Ford potrzebował auta, które zapewni możliwość komfortowego podróżowania za przystępną cenę.

Najistotniejszym czynnikiem niezbędnym do spełnienia zachcianek wszystkich klientów była szeroka gama jednostek napędowych. Dla osób potrzebujących większego auta, ale nie mających portfela przygotowanego na częste odwiedziny na stacjach benzynowych, dostępne były cztery słabsze jednostki: dwie 16-zaworowe o pojemności 1,6 l generujące 88 i 90 KM oraz dwie 1,8 o mocach wynoszących 112 i 115 KM. Jeśli ktoś oczekiwał większego komfortu przy wyprzedzaniu, mogły go zapewnić silniki benzynowe o pojemnościach 2,0 (130 i 136 KM) oraz 2,5 (170 KM). Paletę silników uzupełniały dwa turbodiesle 1,8 o takich samych mocach jak dwa najsłabsze motory benzynowe.
Nabywcy mieli do wyboru przekładnie manualne i automatyczne. W wersjach z automatami Ford montował przełącznik, który pozwalał na zmianę trybu jazdy z ekonomicznego na sportowy. W połączeniu z nowoczesnym zawieszeniem pozwalało to sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Mondeo I znakomicie prowadziło się w zakrętach, jeśli zaszła potrzeba dynamicznej jazdy, a jednocześnie nawet na dużych nierównościach gwarantowało wysoki komfort podróży. Ford tym sposobem postawił wysoko poprzeczkę w swojej klasie, której wyznacznikami podczas projektowania Mondeo były dla Forda Honda Accord z 1986 roku oraz Nissan Primera z rocznika 1990.

Ponieważ coraz bardziej zwracano w tamtym okresie uwagę na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, nowy rodzinny Ford musiał być w stanie sprostać konkurencji. Mondeo wyposażono więc w standardzie w poduszkę powietrzną kierowcy, napinacze pasów bezpieczeństwa oraz ABS. W wersjach z silnikiem V6 oraz odmianach z napędem na cztery koła dostępna była również kontrola trakcji. To wszystko w bardzo dużym stopniu przyczyniło się do zdobycia przez Forda Mondeo pierwszej generacji tytułu Europejskiego Samochodu Roku 1993.

Dodatkowe wyposażenie to kolejny atut tego rodzinnego Forda. We wnętrzu Mondeo pierwszej generacji można znaleźć podłokietnik dla kierowcy, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby, szyberdach i lusterka, zmieniarkę CD, komputer pokładowy oraz skórzane fotele.

Produkcję Mondeo pierwszej generacji zakończono w 1996 roku. Wydanie 6 mld dol. na przygotowanie tego modelu okazało się dobrą inwestycją. Do tej pory te rodzinne Fordy cieszą się dobrą opinią. Szczególnie interesujące dla potencjalnych nabywców są bogato wyposażone egzemplarze. Ponieważ koncernowi bardzo zależało na odniesieniu sukcesu w tym segmencie, Mondeo I jest wykonane na bardzo dobrym poziomie i nie ma żadnych charakterystycznych dla siebie usterek. Należy jedynie zwracać uwagę na hamulce i zawieszenie. Zadbane i prawidłowo konserwowane, będą się dobrze spisywały przez długi czas.

3.91
Ocena na postawie 113 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Mondeo
Produkcja od1993
Produkcja do1996

Wybrane wersje Ford Mondeo 1 generacji

Inne generacje Ford Mondeo

Inne modele Ford

Oceny użytkowników (70)

Przejdź do strony: 1 2 3 4

Ford Mondeo 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie