Ford Mondeo 4 generacji

Generacja
Ford Mondeo 4 generacji
Ford Mondeo 4 generacji - test i recenzja

Czwarta generacja Forda Mondeo weszła do produkcji w 2007 roku – rok po prezentacji 5-drzwiowego prototypu. Jeszcze w tym samym roku magazyn Top Gear wyróżnił ją tytułem samochodu roku. Drugim uhonorowanym autem było Subaru Outback. Do budowy nowego Mondeo użyto platformy powstałej przy współpracy z Volvo, znanej również z modelu S-Max oraz Galaxy. Dostępne typy nadwozi obejmują karoserie typu sedan, liftback oraz kombi.

Stylistyka New Edge znana z poprzedniej generacji ustąpiła miejsca nowoczesnemu nurtowi Kinetic Design. Przednie światła zostały bardzo daleko wyciągnięte w stronę nadkoli samochodu. Między nimi zawitał schludny grill, pod którym umieszczono z kolei nadający dynamikę i agresywny charakter duży wlot powietrza. Przez cały bok samochodu ciągnie się mocne przetłoczenie, sięgające aż tylnych świateł z elementami w kształcie plastra miodu. Całość jest doskonale wyważonym kompromisem pomiędzy elegancką stylizacją a dynamicznym wyglądem.

Wyposażenie nowego Mondeo obejmuje elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy, które zapewnia lepszą reakcję na ruchy kierownicy, pozwalając na bardziej agresywną jazdę. Lista dostępnych akcesoriów jest bardzo długa i wręcz nie sposób wszystkiego wymienić, co jeszcze dwie generacje wcześniej byłoby nie do pomyślenia o samochodzie tej generacji. Do najważniejszych opcji wyposażenia należy 5-calowy ekran LCD wyświetlający informacje z komputera pokładowego oraz nawigacja satelitarna. Chyba bardziej dla celów marketingowych niż ze względów praktycznych w Mondeo użyto rozwiązania Ford Power – bezkluczykowego uruchamiania pojazdu za pomocą przycisku na desce rozdzielczej. Rozwiązanie komfortowe, ale raczej nie niezbędne.

Pod maską Mondeo czwartej generacji można znaleźć silniki wysokoprężne z wyjątkowo szerokiego wachlarza. Aż osiem różnych motorów TDCi o mocach od 115 do 200 KM i pojemnościach od 1,6 l do 2,2 l zapewnia zarówno niskie spalanie, jak i przyjemne doznania z dynamicznej jazdy. Wszystkie diesle dostępne w Mondeo to 4-cylindrowe silniki rzędowe.

Jeszcze szerszy wybór mocy gwarantuje gama jednostek benzynowych. Cztery silniki 1,6 (110, 120, 125 i 160 KM w EcoBoost), cztery 2,0 (145 KM, 145 z systemem Flexifuel, dwa EcoBoost: 203 KM oraz 240 KM) oraz wolnossąca jednostka o pojemności 2,3 l i mocy 161 KM dają równie dużą elastyczność wyboru co diesle. Co ciekawe, Ford zrezygnował z motorów V6 – wszystkie wyżej wymienione silniki to 4-cylindrowe jednostki benzynowe. Jedyny, który wyróżnia się z tego tłumu, to 2,5-litrowy silnik pochodzący z Volvo. Ta 5-cylindrowa, doładowana jednostka znana również z mocniejszych wersji Forda Focusa generuje aż 220 KM. Jej użycie było możliwe dzięki skorzystaniu z wspólnej platformy Volvo i Forda.

Dostępne przekładnie również powinny zadowolić każdego odbiorcę. Mondeo czwartej generacji można kupić ze skrzyniami automatycznymi i manualnymi. Ford daje klientom do wyboru dwa automaty: 6-stopniowy oraz 6-stopniowy Powershift z podwójnym sprzęgłem, oraz dwie przekładnie ręczne: 5- i 6-stopniową.

W 2010 roku Mondeo IV zostało poddane liftingowi. Dodano diodowe światła do jazdy dziennej, nieco przemodelowano wnętrze tylnych lamp, czyniąc je bardziej nowoczesnymi, co jest szczególnie widoczne, gdy są włączone. Co ucieszy miłośników ekonomicznej jazdy, w wyposażeniu Mondeo znalazł się system Start-Stop.

Mondeo czwartej generacji jest jeszcze stosunkowo świeżym modelem, więc nie boryka się z problemami typowymi dla 10-letnich aut. Mimo to należy się liczyć z możliwością wystąpienia usterki koła dwumasowego. Niestety, jest to element drogi w wymianie. Oczywiście tego typu problemy nie dotyczą zakupu samochodu nowego, a ponieważ Mondeo IV wciąż jest produkowane, można pokusić się o zakup auta z salonu.

4.25
Ocena na postawie 99 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Mondeo
Produkcja od2007
Produkcja do2010

Wybrane wersje Ford Mondeo 4 generacji

Inne generacje Ford Mondeo

Inne modele Ford

Oceny użytkowników (56)

Przejdź do strony: 1 2 3

Ford Mondeo 4 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie