Ford Ka 1 generacji

Generacja
Ford Ka 1 generacji Zobacz 6 zdjęć

Pierwsze egzemplarze Forda Ka zjechały z linii produkcyjnych we wrześniu 1996 roku w miejscowości Almussafes. Ten niewielki samochód miejski powstał na bazie płyty podłogowej z Forda Fiesty 4. generacji, co nie oznacza jednak podobieństwa w stylistyce nadwozia tych dwóch modeli. Wygląd modelu Ka zaskoczył wielu odbiorców i, jak to często bywa z nowościami, wywołał wiele sprzecznych opinii.

Początkowo ten 3-drzwiowy hatchback wyposażony był w czterocylindrowy silnik Endura-E OHV o pojemności 1,3 l, który ma niewielką, ale dość zadowalającą dla samochodu segmentu A moc - 50 KM przy 4500 obr./min. Aby poprawić osiągi, od 2002 roku zaczęto montować w Ka silniki Duratec OHV znane z Fiesty (również 4-cylindrowe, o pojemności 1,3 l), generujące 60 KM przy 5000 obr./min i zwiększające prędkość maksymalną ze 147 do 155 km/h. W porównaniu z modelami ze słabszym silnikiem skrócił się czas potrzebny na rozpędzenie tego małego Forda do prędkości 100 km/h – z 17,7 do 15,4 s. Zmiana motorów spowodowała również poprawę wydajności spalania. W 1999 roku pojawiły się jeszcze mocniejsze wersje, tym razem tylko na rynku brazylijskim. Czterocylindrowe silniki Zetec Rocam z pojedynczym wałkiem rozrządu o pojemności 1,0 lub 1,6 l dawały tym miejskim autom odpowiednio 64 i 95 KM.

Przez pierwsze trzy lata produkcji modelu Ka samochody te wyposażone były w czarne, plastikowe zderzaki przednie i tylne, mające zminimalizować niebezpieczeństwo zarysowania lakieru. Elementy te wykonano z materiału zawierającego substancję, która zabezpieczała je przed szkodliwym działaniem promieni UV, jednocześnie czyniąc je niemożliwymi do pomalowania – farba nie przyległaby dostatecznie dobrze. Jednak wielu właścicielom zależało na tym, aby zderzaki miały kolor reszty karoserii. W związku z tym elementy te w modelach produkowanych od 1999 roku zaczęto wytwarzać z materiałów umożliwiających naniesienie powłoki lakierniczej.

W 2002 roku zadebiutowały Ford SportKa (produkowany w latach 2003-2008), wyposażony w 4-cylindrowy silnik Zetec Rocam o pojemności 1,6 l , będący usportowionym trzydrzwiowym hatchbackiem, oraz StreetKa, dwudrzwiowy roadster z miękkim dachem, napędzany takim samym silnikiem. Oba modele rozwijały moc 95 KM, co biorąc pod uwagę ich niewielkie gabaryty, jest zadowalającym wynikiem. Forda StreetKa produkowano w latach 2003-2005 w Trofarello, w zakładach Pininfariny, która była również odpowiedzialna za jego zaprojektowanie. W wyglądzie zewnętrznym SportKa i StreetKa od razu rzuca się w oczy brak czarnych, plastikowych zderzaków, co przypadło do gustu odbiorcom modelu Ka.

Produkcję Forda Ka zakończono w 2008 roku. Największą popularnością cieszył się w Wielkiej Brytanii, gdzie doczekał się wielu ciekawych wersji. Do dziś można z łatwością spotkać go na ulicy. Model ten cieszy się popularnością wśród młodych kierowców (głównie ze względu na przystępną cenę i niewielkie gabaryty), szczególnie kobiet. Wnętrze wykonano starannie, ale jakość materiałów do tego użytych jest niezadowalająca. Ka zapewnia optymalną ilość miejsca dla pasażerów siedzących na przednich siedzeniach, ale niewielką przestrzeń z tyłu. Pojemność bagażnika również nie zachwyca. Warto wspomnieć, że samochód ten jest zarejestrowany jako pojazd do przewozu 4 pasażerów. Zwinny Ford zapewnia wysoki komfort prowadzenia, doskonale trzyma się drogi. Start silnika następuje zazwyczaj bezproblemowo nawet przy bardzo niskich temperaturach. Do wad modelu Ka należy zaliczyć podatność karoserii na korozję. Wydajność spalania Forda również nie jest zadowalająca. Usterkom najczęściej ulegają układ hamulcowy, zawieszenie oraz oświetlenie.

3.88
Ocena na postawie 46 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Ka
Produkcja od1996
Produkcja do2008

Wybrane wersje Ford Ka 1 generacji

Inne generacje Ford Ka

Inne modele Ford

Oceny użytkowników (18)

Ford Ka 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie