Ford Ka 2 generacji

Generacja
Ford Ka 2 generacji Zobacz 8 zdjęć
Ford Ka 2 generacji - test i recenzja

Druga generacja Forda Ka pojawiła się na rynku jesienią 2008 roku. Ten wytwarzany w zakładach produkcyjnych Fiata w Tychach hatchback nie różni się gabarytami od swojego poprzednika, ale w jego wyglądzie zewnętrznym widać wyraźne zmiany.

Zrezygnowano z czarnych, plastikowych zderzaków, zastępując je elementami w kolorze reszty karoserii. Również lusterka boczne zyskały taką samą barwę. W pasie przednim pojawiły się dodatkowe lampy, a główne światła mają bardziej pociągły kształt niż w modelach pierwszej generacji. Dzięki drobnej zmianie linii maski samochód nabrał charakteru. Tył nowego Forda wygląda zdecydowanie lepiej niż poprzednika. To zasługa ciekawego kształtu lamp i pozytywnej zmiany w stylistyce klapy bagażnika. Wnętrze jest lepiej zaprojektowane oraz wykonane z bardziej zadowalających jakościowo materiałów niż w modelach pierwszej generacji. Ford umożliwia również wybór tapicerki z elementami czerwieni, co ożywia wnętrze.

Paleta silników tego miejskiego auta obejmuje motory benzynowe o pojemności 1,2 lub 1,4 l i mocy odpowiednio 69 i 100 KM oraz turbodoładowane diesle 1,3 Multijet o mocy 75 KM. Ze względu na niewielkie gabaryty auta są to zupełnie zadowalające parametry. Wszystkie jednostki napędowe Ka pochodzą od Fiata. Powstała również usportowiona wersja tego modelu, Ford Ka ST, napędzana turbodoładowanym silnikiem o pojemności 1,4 l i mocy 150 KM. Od standardowych modeli wersję tę odróżnia nie tylko mocniejszy silnik oraz charakterystyczne malowanie, ale też dwa pasy ciągnące się równolegle poprzez maskę i dach aż po klapę bagażnika.

Podobnie jak poprzednik Ka drugiej generacji zarejestrowany jest do przewożenia 4 osób. Ten 3-drzwiowy hatchback występuje w dwunastu kolorach, do tej pory rzadko spotykanych u Forda. Producent daje również spore możliwości wyboru w zakresie wyposażenia tego miejskiego auta. Sterowanie odtwarzaczem muzyki możliwe jest za pomocą przycisków umieszczonych na kierownicy.
Nowy Ford Ka w ogólnej ocenie bezpieczeństwa Euro NCAP zdobył 4 gwiazdki. Wyposażony jest w standardzie w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera jadącego na przednim siedzeniu, ABS oraz immobiliser. Przednie boczne poduszki powietrzne, kurtyny powietrzne i ESP dostępne są za dodatkową opłatą.

W 2008 roku pojawiły się przypuszczenia, że Ford zaprezentuje model Ka na rynku północnoamerykańskim. Ostatecznie jednak stwierdzono, że samochód ten jest zbyt mały jak na amerykańskie gusta i do premiery nie doszło.

Dostępne są również trzy ciekawe warianty nowego Ka: Tattoo, Grand Prix oraz Digital. Każda z tych wersji różni się od standardowego miejskiego Forda zarówno stylistyką wnętrza, jak i interesującymi malowaniami karoserii. Wariant Tattoo cechuje ozdobny wzór umieszczony na dachu oraz pod lusterkami bocznymi. W tapicerce foteli tych aut widoczne są przetłoczenia o kształcie podobnym do motywu z dachu. Modele Grand Prix z kolei odznaczają się charakterystycznymi (białymi na czerwonym tle lub czerwonymi na białym tle) pasami biegnącymi poprzez maskę i dach aż do klapy bagażnika oraz po bokach samochodu. Wewnątrz barwy połączono podobnie jak na karoserii. Wariant Digital charakteryzują malowania podobne do tych w Grand Prix, ale są zielone pasy na czarnym tle.

W porównaniu z modelami pierwszej generacji nowy Ford Ka wyposażony jest w układ kierowniczy o dużo większej sprawności – odczuwa się lekkość prowadzenia. Zwiększono przestrzeń wewnątrz kabiny, a materiały wykończeniowe mają wyższą jakość niż w starszych modelach. Auto jest dynamiczne i doskonale sprawdza się w jeździe miejskiej. Podobnie jak poprzednik świetnie trzyma się drogi. Wadę tego modelu stanowi kiepskie wyciszenie – powyżej 100 km/h w kabinie jest po prostu głośno.

4.63
Ocena na postawie 38 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Ka
Produkcja od2008
Produkcja do2017

Wybrane wersje Ford Ka 2 generacji

Inne generacje Ford Ka

Inne modele Ford

Ford Ka 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie