Ford Flex 1 generacji

Generacja
Ford Flex 1 generacji Zobacz 5 zdjęć

Ford Flex 1 generacji produkowany był z myślą o amerykańskim rynku samochodowym. W Stanach Zjednoczonych załamała się wówczas popularność minivanów, a poprzedni model Forda - Freestar poniósł klęskę.

Koncern miał już nawet plany zarzucenia produkcji minivanów, ale wtedy przyszła moda na SUV-y, a zaraz po niej na crossovery. Ford stworzył więc samochód, który spełniałby funkcje minivana, ale był crosoverem - Ford Flex 1 generacji. Auto zachwycało designem, miało bardzo nowoczesne nadwozie i komfortowe wnętrze, a prowadziło się tak dobrze, jak zgrabna osobówka.

Silnik Forda Flex 1 generacji

Zwykle minivany wyposażało się w silniki V6, które dawały zadowalającą moc i osiągi, a jednocześnie nie rujnowały portfela poziomem spalania. Podobnie postąpili twórcy Forda Flex 1 generacji.

Podstawową jednostką było benzynowe V6 o pojemności 3.5 l. Najlepszy dla Forda Flex 1 generacji był jednak silnik Ecoboost, czyli ten sam silnik benzynowy V6 3.5 l, ale wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa i dwie turbosprężarki. Ecoboost dawał moc charakterystyczną dla silnika V8, ale zapewniał spalanie na poziomie V6. Moc tego silnika do Forda Flex 1 generacji wynosiła 335 koni mechanicznych.

Ponadto te modele Forda Flex 1 generacji, które jeździły na silniku Ecoboost, miały łopatki do zmiany biegów umieszczone obok kierownicy oraz lekko obniżone i utwardzone zawieszenie.

Nadwozie Forda Flex 1 generacji

Po złych doświadczeniach związanych z Freestarem Ford chciał uniknąć kojarzenia ich kolejnego samochodu z segmentem minivanów, dlatego Ford Flex 1 generacji (mimo że z powodzeniem można by go uznać za minivana) reklamowano jako crossover, a w projekcie nadwozia samochodu unikano rozwiązań znanych z minivanów. Zamontowano nawet tradycyjne drzwi zamiast przesuwnych, mimo że to drugie rozwiązanie świetnie się sprawdza w dużych samochodach.

Projekt nadwozia Forda Flex 1 generacji nawiązuje trochę do historii samochodów typu Station Wagon, ale przede wszystkim jest bardzo nowoczesny i efektowny. Dynamizmu nadają mu na przykład wgłębienia w linii bocznej Forda Flex 1 generacji. Warto też dodać, że Ford Flex 1 generacji był pierwszym samochodem, w którym odkręcany korek wlewu paliwa zastąpiono zamykanym automatycznie.

Wnętrze Forda Flex 1 generacji

Ford Flex 1 generacji może pomieścić nawet siedem osób bez obniżenia komfortu jazdy. Projektanci i inżynierzy Forda Flex 1 generacji zadbali o to, żeby w środku było dużo uchwytów, schowków i sporo miejsca na nogi. Fotele w Fordzie Flex 1 generacji obciągnięto tapicerką skórzaną.

Tym samym materiałem pokryto też podłokietniki. Dodatkowo Ford Flex 1 generacji ma spory bagażnik. Jednak pojemność kufra znacznie się kurczy, jeśli rozłożymy tylne siedzenia, chcąc pomieścić siedem osób.

Zasadniczo design wnętrza Forda Flex 1 generacji można by określić jako klasyczny, bez eksperymentów. Swoje nowoczesne oblicze samochód pokazuje jednak w nocy, kiedy włącza się cały system podświetlania elementów.

Komfort jazdy Fordem Flex 1 generacji

Ford Flex 1 generacji ma napęd na cztery koła, a ten połączony z mocą silnika Ecoboost sprawia, że prowadzi się go niemal tak wygodnie, jak samochód osobowy. Zwłaszcza jeśli używamy Forda Flex 1 generacji głównie do jazdy po mieście.

Ponadto skórzane fotele, podłokietniki i inne udogodnienia w środku Forda Flex 1 generacji sprawiają, że podróżuje się nim bardzo wygodnie. Łatwo przy tym zapomnieć, że auto należy do segmentu crossoverów, ponieważ jazda nim jest komfortowa zupełnie tak, jak średniej wielkości, zgrabną osobówką.

3.71
Ocena na postawie 50 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Flex
Produkcja od2008
Produkcja do2012

Wybrane wersje Ford Flex 1 generacji

Inne modele Ford

Ford Flex 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie