Fiat Punto 3 generacji

Generacja
Fiat Punto 3 generacji

Dopisanie do nazwy znaku „III” jest umowne, ponieważ w rzeczywistości to mocno zmodernizowana trzecia generacja modelu Punto. Zamieszanie z numeracją to efekt tego, że przez kilka lat produkowane były Fiaty Punto Evo i Grande Punto, będące kolejnymi wersjami Punto. Co więcej, przez jakiś czas wytwarzane były jednocześnie.

Dziwne oznaczenie Fiata dotyczące Punto wynika z faktu, że Włosi, wprowadzając na rynek nowe modele, chcieli dopiskami „Grande” oraz „Evo” podkreślić to, że są to zupełnie nowe konstrukcje. W rzeczywistości tylko Grande Punto było zupełnie nowym samochodem. „Grande” wzięło się stąd, że włoski wóz segmentu B był dłuższy od poprzednika aż o 23 cm. Z kolei model Evo był modernizacją wersji Grande.

Wraz z początkiem roku 2012 Fiat wrócił do samodzielnej nazwy Punto. Zrestylizowane auto po raz pierwszy zostało zaprezentowane na frankfurckim salonie samochodowym jesienią 2011 roku. Samochód jest rozwinięciem modelu Punto Evo, choć Fiat często podkreśla, że tak naprawdę odświeżone Punto bazuje przede wszystkim na Grande Punto.

Auto prawie się nie zmieniło pod względem stylistycznym, wymiary zewnętrzne pozostały te same. Przód Punto jest zdominowany przez duże światła z kloszami przypominającymi oprawy przednich reflektorów stosowanych niegdyś na przykład przez firmę Maserati. Z tyłu pozostawiono charakterystyczne dla tego modelu zespolone lampy zamontowane w słupach.

Punto z rocznika 2012 zapewnia tyle samo miejsca pasażerom co wersja Evo. Podobnie rzecz ma się z przestrzenią bagażową, która przy normalnym ustawieniu tylnej kanapy wynosi 275 l, a po jej złożeniu powiększa się do 1030 l.

Wóz nadal oferowany jest z nadwoziem 3- oraz 5-drzwiowym, a także z tymi samymi skrzyniami przekładniowymi. Dostępne są, w zależności od wybranego silnika, trzy różne skrzynie biegów: dwie manualne (jedna 5- i jedna 6-biegowa) oraz przekładnia Dualogic. Jest to zautomatyzowana skrzynia o jednym sprzęgle, w której załączanie biegów jest wykonywane przez siłowniki hydrauliczne. W samochodzie pozostawiono drążek zmiany biegów, ale nie jest on bezpośrednio połączony ze skrzynią.

Zmieniła się nieco paleta silnikowa Fiata Punto. Z listy na razie usunięto wersje o mocy przekraczającej 150 KM. Prawdopodobnie te odmiany wkrótce powrócą pod marką Abarth.
Najmniejszym silnikiem jest nowy motor TwinAir o objętości skokowej 0,9 l i mocy maksymalnej 85 KM. Trochę słabsze są dwie większe konstrukcje: 1,2-litrowa ma moc 69 KM, a 1,4-litrowiec o dwóch zaworach na każdy cylinder cechuje się mocą 77 KM. Dużo więcej frajdy z jazdy dają jednostki 1,4 Multiair i T-Jet. Tak pierwsza generuje 105 KM mocy, a druga jest o 30 KM mocniejsza.

Wśród silników wysokoprężnych najsłabszy jest 75-konny 1,3-litrowy Multijet. Dostępne są też mocniejsze wersje: 85- i 95-konna. Najmocniejszy jest motor o pojemności skokowej 1,6 l, który cechuje się mocą 120 KM. Na wybranych rynkach Fiata Punto można kupić z jednostką zasilaną gazem ziemnym. Ma ona pojemność 1,4 l i rozwija moc 70 KM.

W zależności od rynku Fiat Punto oferowany jest w różnych wersjach wyposażeniowych. Dostępne są: Fresh, Easy, Estiva, Lounge oraz TwinAir. W Polsce auto z rocznika 2013 występuje tylko w odmianie Easy oraz Estiva, ale jest to też uzależnione od tego, na jaki silnik zdecyduje się nabywca.
W wyposażeniu seryjnym w pakiecie Easy montowany jest ABS z EBD oraz BAS, czołowe poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, elektrycznie sterowane przednie szyby, światła do jazdy dziennej, centralny zamek i manualna klimatyzacja. W wyposażeniu opcjonalnym znajduje się m.in. (w zależności od silnika) układ start/stop, kolanowa poduszka powietrzna dla kierowcy oraz boczne poduszki gazowe. Nie ma za to (przynajmniej na polskim rynku) możliwości dokupienia kurtyn powietrznych.

4.63
Ocena na postawie 17 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaFiat
ModelFiat Punto
Produkcja od2005
Produkcja do2012

Wybrane wersje Fiat Punto 3 generacji

Inne generacje Fiat Punto

Inne modele Fiat

Oceny użytkowników (3)

Fiat Punto 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie