Dodge Durango 1 generacji

Generacja
Dodge Durango 1 generacji

Dodge Durango pierwszej generacji plasowany jest w segmencie SUV-ów średniej wielkości. Jednak wcale na takiego niedużego nie wygląda. Konstrukcja z 1998 roku produkowana była przez 5 lat, do 2003 roku, kiedy zadebiutował następca modelu o takiej samej nazwie.

Nazwie, którą nosi wiele miejsc na całym świecie. Słowo „durango” wywodzi się od nazwy miasta znajdującego się w Kraju Basków. Dziwne, że Amerykanie szukali inspiracji tak daleko (podobno część z nich nie ma w ogóle pojęcia o istnieniu Europy, a co dopiero o jej położeniu). Poza tym w USA nie brakuje pięknych miejsc z interesującymi nazwami.

Durango pierwszej generacji ma typowo amerykańską stylizację. Przód ma straszyć, a z tyłu ma być prosto. Linia? Również pełna klasyka, bez niepotrzebnych udziwnień. Szerokiego, charakterystycznego grilla Dodge’a nie da się pomylić z inną marką. I to głównie on odpowiada za efekt agresywności kreowany przez cały przód tego SUV-a. Zadziorność twarzy Durango osłabiają nieco wloty powietrza w przednim zderzaku, które są chyba nie do końca przemyślanym rozwiązaniem, bo to głównie przez nie przód wygląda tak, jakby projekt zabrano siłą z deski kreślarskiej, zanim designer zdążył go ukończyć.

Linia to prostota, ale też potęga. Sylwetka jest przysadzista i wyróżnia się oryginalnymi nadkolami, które są niemal kwadratowe. Ale to dobrze, bo zaokrąglone mogłyby wyglądać zbyt delikatnie i subtelnie. Kształt tyłu samochodu Dodge’a jest po prostu nijaki. Światła wyglądają jak wyciągnięte z modelu Neon, zgniecione nieco przez stalowy ucisk Supermana i wciśnięte w prostą klapę bagażnika. To, czy Durango może się podobać, jest kwestią gustu, ale na pewno najlepiej wygląda na niedużych felgach z ogromnymi wysokoprofilowymi oponami. Kto nie chciałby mieć takiego kompaktowego monster trucka w garażu?

Deska rozdzielcza pierwszego Durango byłaby ciekawa w ówcześnie produkowanym modelu RAM (w którym zresztą znajdowała się podobna), ale SUV zasługuje na coś więcej. Coś więcej niż tandetne plastiki i styl przywodzący na myśl koreańskie konstrukcje. Jeśli kupując Durango pierwszej generacji, nie chcemy przeżyć szoku, siadając do wnętrza, należy szukać konfiguracji z jasnym wnętrzem i tapicerką. Wrażenie jest o wiele lepsze. Minusami takiego wyboru będą oczywiście mniejsza praktyczność i konieczność częstszego sprzątania środka samochodu. A sprzątać jest co. We wnętrzu znajdują się trzy rzędy siedzeń i spora przestrzeń dla podróżujących. Oczywiście jak to w przypadku trzeciego rzędu siedzeń bywa, najlepiej posadzić tam dzieci. Nie dość, że bez problemu się tam zmieszczą, to jeszcze będą zadowolone, ponieważ fotele te są ulokowane wyżej niż fotele drugiego rzędu.

Kierowca ma przed sobą nieciekawe zegary, na których wskazówki poruszają się w rytm wysokolitrażowych jednostek napędowych. Najmniejsze serce, jakie mogło bić pod maską pierwszego Durango, to skromne V6 o pojemności 3,9 l i mocy 177 KM. Ta odmiana dostępna była też z napędem na jedną oś. Podstawowym silnikiem dla odmian z napędem na cztery koła była 231-konna V-ósemka o pojemności 5,2 litra, zastąpiona później przez jednostkę 4,7 l o nieco większej mocy (238 KM). Najmocniejszy Durango miał pod maską potężny silnik 5,9 l V8, który generował 249 KM. Ten silnik, z mocą podniesioną do 258 KM, montowany był w najciekawszej wersji oznaczonej, jak to zwykle u Dodge’a, jako R/T (Road/Track). Pozostałe wersje Durango to w kolejności Durango SLT, SLT Plus, Sport, SXT. Wyżej było już tylko wspomniane R/T.

Durango okazało się dość popularne, dlatego oczywiste było, że doczeka się następcy. Od 2003 do 2009 roku na rynku o klienta walczyła druga generacja tego SUV-a. Dodge Durango II był większy od poprzednika (zaliczano go do dużych SUV-ów), jednak jego sylwetka wyglądała mniej majestatycznie. Obecnie produkowana jest już trzecia generacja tego samochodu, spokrewniona z Jeepem Grand Cherokee. Trzeci Durango wyraźnie nawiązuje wyglądem do pierwszej generacji - i dobrze, bo wśród SUV-ów potrzeba więcej nietuzinkowych konstrukcji, które nie powielają schematu.

3.70
Ocena na postawie 31 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
ModelDodge Durango
Produkcja od1998
Produkcja do2004

Wybrane wersje Dodge Durango 1 generacji

Inne generacje Dodge Durango

Inne modele Dodge

Dodge Durango 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie