Dodge Caravan 2 generacji

Generacja
Dodge Caravan 2 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Caravan to samochód osobowy typu van produkowany przez północnoamerykański koncern samochodowy Chrysler pod marką Dodge od 1983 roku. Na rynku Caravan pojawił się jako rocznik 1984, a wraz z nim wprowadzono od razu do sprzedaży bliźniaczego Plymoutha Voyagera. Cztery lata na rynek wszedł też Voyager pod marką Chrysler. Jego luksusowa wersja nosiła nazwę Town & Country. Od 1987 roku można było też nabyć Caravana z przedłużonym rozstawem osi.

Auto pierwszej generacji szybko zdobyło dużą popularność, blokując tym samym drogę firmie Mitsubishi, która do tej pory eksportowała do Stanów Zjednoczonych model Colt Vista. Zadaniem wozu drugiej generacji było utrzymać przewagę na rynku zdobytą przez pierwsze siedem lat produkcji.
Konstrukcja Caravana (II) oparta była na płycie podłogowej serii K koncernu Chrysler. Auto miało kanciaste, dwubryłowe nadwozie ze ściętym tyłem. Proste linie nadawały samochodowi ponadczasowy wygląd i sprawiały, że był bardziej funkcjonalny. Duże nadwozie mieściło równie dużą kabinę.

Miejsca na nogi i nad głowami jak na te czasy było więcej niż dużo. Pasażerowie mogli rozsiąść się wygodnie na dużych fotelach. Problemem siedzeń była jednak zbyt miękka wyściółka, która na dłuższą metę powodowała dyskomfort podczas jazdy. Szczególnie odczuwało się to na nierównych drogach.

Jako tapicerki siedzeń użyto taniego, ale w sumie trwałego weluru, a deskę rozdzielczą i boczki drzwi wyłożono twardym i nieprzyjemnym w dotyku plastikiem. Materiał ten łatwo też dało się zarysować. Problem stanowiło też spasowanie elementów, które już na początku lat 90. ubiegłego wieku pozostawiało nieco do życzenia.

Bagażnik Caravana ma przeciętną wielkość tylko wtedy, gdy na pokładzie zasiadają wszyscy pasażerowie. Jeżeli jednak wymontować siedzenia, to z Caravana robi się prawdziwy wóz transportowy o ogromnej przestrzeni ładunkowej.

Caravan montowany był z czterema różnymi silnikami. Najmniejszy to 2,5-litrowa jednostka napędowa o czterech cylindrach, wytwarzająca moc zaledwie 100 KM. Był to silnik zdecydowanie za słaby jak na potrzeby tak dużego samochodu. Większy, 3-litrowy motor V6 pochodził z firmy Mitsubishi i miał 142 KM mocy. Oba te motory dostępne były przez cały okres produkcji drugiej generacji Caravana.
W latach 1990-1993 oferowano też 6-cylindrowca o objętości skokowej 3,3 l, który miał moc 150 KM. Maksymalny moment obrotowy tego silnika wynosił 240 Nm. Od 1994 roku wzmocniono tę jednostkę do 162 KM. Moment obrotowy wzrósł do 263 Nm. W takiej konfiguracji silnik przetrwał do końca produkcji wozu.

Przez ostatnie dwa lata oferowano wielki silnik V6 z serii EGH o objętości skokowej 3,8 l i mocy 162 KM oraz momencie obrotowym 289 Nm.

Niestety, żaden motor, mimo że nie był nie wiadomo jak wysilony, nie cechuje się specjalnie wysoką trwałością, za to wszystkie silniki miały ogromny apetyt na paliwo. Wszystkie wymienione jednostki napędowe zasilane były benzyną, a koncern Chrysler nie oferował motoru o zapłonie samoczynnym.

Przez 5 lat produkcji Dodge Caravan poddawany był nieustannym modyfikacjom, ale nie przeszedł ani razu gruntownego faceliftingu. Przez lata zmieniało się nieco wnętrze i nadwozie, ale ogólnie samochód z końca produkcji niewiele się różni od pierwszych egzemplarzy.

Caravan jest w pewnym stopniu samochodem rewolucyjnym, ponieważ w nim jako pierwszym vanie świata zastosowano w 1991 roku system ABS. W tym samym roku jako pierwszy minivan otrzymał możliwość montażu napędu na wszystkie koła, a w wyposażeniu dodatkowym znalazła się poduszka powietrzna dla kierowcy. Rok później to ostatnie urządzenie stało się standardem, a od 1994 roku na pokładzie seryjnie montowana była też poduszka powietrzna dla pasażera.

Obecnie dostępne na rynku wtórnym egzemplarze są zwykle mocno skorodowane, a ich przeszłość jest niejasna. Większość brała udział w mniej lub bardziej poważnych zdarzeniach drogowych. Auta często mają mocno sfatygowane silniki.

W 1995 roku Caravan II został zastąpiony nowym autem.

4.78
Ocena na postawie 48 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
ModelDodge Caravan
Produkcja od1990
Produkcja do1995

Wybrane wersje Dodge Caravan 2 generacji

Inne generacje Dodge Caravan

Inne modele Dodge

Dodge Caravan 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie