Chevrolet Camaro 5 generacji

Generacja
Chevrolet Camaro 5 generacji Zobacz 9 zdjęć

Po zakończeniu produkcji czwartej generacji Chevroleta Camaro General Motors nie przedstawiło żadnego następcy. Dopiero w 2006 roku świat ujrzał samochód koncepcyjny. Ponieważ jego wygląd nawiązywał do Camaro I, auto wzbudziło zachwyt u fanów marki. Kwestią czasu było wprowadzenie go do produkcji. Stało się to w 2009 roku. Do sprzedaży nowy muscle car Chevroleta wszedł jako model rocznikowy 2010. Początkowo Camaro dostępne było jedynie w nadwoziu typu coupé. W styczniu 2011 wprowadzono do produkcji wersję kabriolet.

Wygląd nawiązujący do klasycznego modelu to odpowiedź na sukces Forda Mustanga, który dzięki retrofuturystycznej stylizacji odzyskał rzesze fanów. Podobny zabieg przeprowadził Dodge, tworząc nowego Challengera. Z przodu Camaro znowu zawitały okrągłe lampy ukryte w zagłębieniu razem z ostrym grillem. Przez środek pasa przedniego biegnie wyraźna krawędź, która podkreśla stylistykę znaną z pierwszej generacji. Nadwozie znowu nabrało muskularnych kształtów. Nadkola sprawiają wrażenie napompowanych, a cały samochód dzięki licznym przetłoczeniom i odważnie poprowadzonym liniom wydaje się bardziej masywny, niż jest w rzeczywistości. Dzięki specyficznie zaprojektowanym przednim światłom nowe Camaro ma groźny wygląd. Z tyłu powróciły podwójne okrągłe lampy, nieco spłaszczone od góry.

Wnętrze Camaro piątej generacji również zaprojektowano tak, by miało klasyczny wygląd. Co ciekawe, idealnie wyważono stylizację nawiązującą do samochodu sprzed kilkudziesięciu lat, z nowoczesnym charakterem. Do wyglądu starych muscle carów nawiązuje przede wszystkim sposób, w jaki osadzono zegary oraz wskaźniki parametrów płynów silnika.

Wyposażenie nowego Camaro obejmuje m.in.: poduszki powietrzne pasażera i kierowcy, kurtyny powietrzne, klimatyzację, kamerę cofania, wejście audio 3,5 mm, system audio z radiem satelitarnym i odtwarzaczem CD, system kontroli ciśnienia w oponach, wspomaganie kierownicy, podgrzewane fotele i wiele innych.

Chevrolet Camaro piątej generacji dostępny jest w trzech odmianach: LS, LT oraz SS. W zależności od odmiany występują różne silniki. Można wybierać spośród trzech jednostek. Najmniejsza z nich to widlasta szóstka o oznaczeniu LLT DI WT. Generuje ona z 3,6 l pojemności 304 KM oraz 370 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Oprócz V6 są jeszcze dwa silniki w układzie V8. Słabszy z nich to LS99 o mocy 400 KM i momencie wynoszącym 560 Nm. Najmocniejszą jednostką dostępną w Camaro jest 426-konny motor o pojemności 6,2 l, oznaczony symbolem LS3. W modelu na rok 2011 podano o 8 KM większą moc V6. Co ciekawe, nie wynika to z jakichkolwiek wprowadzonych zmian, lecz z zaniżonych podanych wartości wcześniejszego modelu.

Chevrolet oferuje cztery skrzynie biegów: dwie ręczne oraz dwie automatyczne. Przekładnia manualna dla silnika V6 to 6-biegowy Aisin Warner AY6. Dla V8 przygotowano skrzynię TR6060, również o 6 przełożeniach. Z silnikiem V6 łączona jest automatyczna, 6-biegowa przekładnia Hydra-Matic 6I50. Do motorów V8 montuje się jej odpowiedni wariant – Hydra-Matic 6I80.

Planowana jest również wzmocniona wersja Camaro. Odmiana ZL1 wejdzie do produkcji przypuszczalnie na początku 2012 roku. Zostanie ona wyposażona w doładowane V8 z intercoolerem. Z pojemności 6,2 l będzie on generował 580 KM oraz 754 Nm momentu obrotowego. Lepsze prowadzenie ma zapewnić aktywne zawieszenie Magna Ride oraz opony Goodyear Supercar F2.
Nowe Camaro okazało się strzałem w dziesiątkę - od kwietnia do końca 2009 roku sprzedano aż 61 648 egzemplarzy. Rok później nabywców znalazło 81 299 samochodów – to niemal 10 000 więcej niż w przypadku zadomowionego już na rynku Forda Mustanga.

Chevrolet Camaro 2012 jest oficjalnie dostępny w sprzedaży w Polsce. Podstawowa wersja kosztuje 199 900 zł w wariancie coupé. Podstawowa odmiana kabrioletu to wydatek rzędu 224 900 zł. Warto rozważyć zakup auta w Stanach Zjednoczonych i sprowadzenie go do Polski. Może to być tańsze rozwiązanie, ponieważ za oceanem podstawowa wersja kosztuje równowartość 75 000 zł.

4.04
Ocena na postawie 27 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
ModelChevrolet Camaro
Produkcja od2008
Produkcja do2014

Wybrane wersje Chevrolet Camaro 5 generacji

Inne generacje Chevrolet Camaro

Inne modele Chevrolet

Chevrolet Camaro 5 generacji: newsy, testy i recenzje

Niebezpieczna jazda na zderzeku - Škoda Safety

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie