Chevrolet SS

Model
Chevrolet SS Zobacz 2 zdjęcia

Chevrolet SS jest wysokiej klasy samochodem osobowym o sportowym zawieszeniu, który na rynku Stanów Zjednoczonych zastąpił model Pontiac G8. Auto produkowane było przez przedsiębiorstwo Holden od 2013 do 2017 roku, a jego konstrukcję zaprojektował uznany w branży designer Justin Thompson.

Chevrolet SS – historia

Chevrolet SS sprzedawany był jako wyścigowa wersja Holdena Commodore, dlatego sklasyfikowana została w portfolio producenta pomiędzy modelami Malibu i Impala oraz wypełniła niszę pozostawioną po Pontiacu G8 ze względu na wycofanie marki z rynku w 2009 roku.

Ponadto Chevrolet SS do sprzedaży trafił w 2014 roku i był pierwszym sedanem z silnikiem V8 z napędem na tylne koła, który dostępny był dla ogółu społeczeństwa. Auto zadebiutowało podczas imprezy branży motoryzacyjnej Speedweeks w Daytona Beach na Florydzie w lutym 2013 roku. Pierwsza wersja posiadała 6.2 litrowy silnik LS3 V8, który przeniesiony został z Chevroleta Corvette z mocą na poziomie 415 KM, a obsługiwała go 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów, którą można było zarządzać za pomocą manetek umieszczonych w kierownicy.

W stosunku do wspomnianego Pontiaca G8 nowy Chevrolet SS wyróżniał się sztywnym podwoziem, które wykonane zostało ze stali o średniej i wysokiej wytrzymałości. Oprócz tego poprawie uległa również powierzchnia podwozia z dodatkowymi szynami przednimi oraz przeprojektowanym układem elektrycznym. Dodano również szyberdach i pełnowymiarową oponę zapasową oraz rozbudowany system audio obejmujący Sirius XM Radio, Pandora Radio oraz Bluetooth.

Ponadto Chevrolet SS w pierwszej wersji wyposażony został także 19-calowe koła z aluminiowymi felgami. W przypadku nadwozia Chevrolet SS otrzymał ulepszony projekt z przeprojektowanymi światłami LED, podwójnym układem wydechowym oraz nowym malowaniem ''Slipstream Blue'', które zastąpiło starsze odcienie ''Alchemy Purple Metallic'' i ''Perfect Blue''.

W ostatniej fazie projektowania dodano również czerwone hamulce Brembo, aluminiowe koła w całości odlewane oraz wymieniono drobne elementy podwozia. Produkcja Chevroleta SS została zakończona w 2017 roku, kiedy główny producent czyli Commodore ogłosił, że nie planuje stworzenia następcy, a ostatnie modele sprzedane zostały na rynku w Australii.

Chevrolet SS – specyfikacja

Chevrolet SS zbudowany został na podstawie zmodyfikowanej platformy General Motors Zeta Holden, którą po raz pierwszy zastosowano w modelu Holden Commodore. W ten sposób Chevrolet SS był ewolucją z drobnymi zmianami wizualnymi w tym nową stylizacją z przodu oraz z tyłu pojazdu, a także nowocześniejszym wnętrzem, które zastąpiło prostą konstrukcję znaną z wcześniejszego modelu. Oprócz tego zmiany objęły także przeprojektowane reflektory, tylne lampy, zmienione plastikowe wloty, kratki oraz użycie spojlera zamiast tylnego skrzydła w modelach osiągów.

Ponadto takie elementy jak okna, karoserie, lusterka, drzwi czy dach zostały przeniesione z Holden Commodore. Z drugiej strony niezmienione zostały rozstawy kół oraz osi. Również wnętrze Chevroleta SS zostało znacznie przeprojektowane. Z tego powodu każda wersja posiada wsparcie elektronicznego systemu w postaci przełącznika bagażnika, elektronicznego hamulca ręcznego, 8-calowego ekranu dotykowego, centralnego zamka i systemu automatycznego parkowania w standardzie.

Warto pamiętać również o wyświetlaczu heads-up, który umieszczono na powierzchni przedniej szyby oraz systemach w tym: ostrzegającym przed kolizjami, monitorami martwego pola oraz systemu ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu. Co więcej, pod koniec projektowania auta, Chevrolet SS został wyposażony w system elektronicznego wspomagania kierownicy zamiast hydraulicznego wykorzystywanego w większości pozostałych modeli samochodów.

Chevrolet SS – dane techniczne

Chevrolet SS wykorzystywał te same silniki, co poprzedni model czyli Holden Commodore (VE). Były to mocne jednostki V6 i V8 o pojemności w zakresie od 3.0 do 6.2 litra. Dzięki temu silniki miały poprawione osiągi i charakteryzowały się większą oszczędnością paliwa, podczas gdy obsługiwały je przeprojektowane 6-biegowe automatyczne i takie same manualne skrzynie biegów.

Dodatkowo do produkcji jednostek zastosowano aluminiowe panele nadwozia i komponenty, co sprawiło, że Chevrolet SS uzyskał masę całkowitą o 43 kilogramy lżejszą od poprzednika, a nowe elektryczne wspomaganie kierownicy oraz odświeżona stylizacja nadwozia zwiększyła właściwości aerodynamiczne karoserii przez co współczynnik oporu zmniejszył się z 0,33 do 0,30. Miało to bezpośrednie przełożenie na parametry spalania, które obniżyły od 3 do nawet 8% w stosunku do starych napędów, a silnik z pojemnością 6-litrów zastąpiła 6.2-litrowa jednostka.

Chevrolet SS – wymiary

Chevrolet SS charakteryzował się dość długą konstrukcją jak na auto o sportowej specyfikacji, dlatego zaliczany był do wysokiej klasy miejskich limuzyn. Jego długość to w zależności od wersji 4947 – 4966 mm przy stałej szerokości 1898 mm. Co więcej konstrukcja osiągała wysokość w zakresie od 1471 mm (sedan) przez 1474 mm (wagon) do 1494 mm (ute). Osie rozstawiono na odległość 2915 mm, a producenci zdecydowali się na montaż zbiornika paliwa o pojemności 70 litrów. To wszystko sprawiło, że masa całkowita Chevroleta SS osiągała wartość w zakresie od 1622 do ok. 1733 kg.

Chevrolet SS – osiągi/spalanie

Chevrolet SS dzięki zastosowaniu wysokiej jakości silników V6 i V8 osiągał prędkość maksymalną w wysokości ok. 265 km/h do prędkości 100 km/h rozpędzając się w niecałe 5 sekund. Przekładało się to na parametry spalania, według których Chevrolet SS zużywał ok. 9 l/100 km w trasie, co zwiększało się do ok. 12 l/100 km podczas jazdy po mieście.

Chevrolet SS – bezpieczeństwo

Chevrolet SS podobnie jak poprzednik osiągnął 5 gwiazdek na 5 możliwych w popularnych testach zderzeniowych ANCAP. Ponadto testy wykazały, że Chevrolet SS zapewnia dobrą ochronę pasażerom przed wszelkimi urazami kręgów szyjnych, chociaż ochrona w stosunku do pieszego została uznana za marginalną, a auto otrzymało tylko 15.31 punktów na 36 możliwych.

Mimo to w maju 2014 roku coraz więcej użytkowników zaczęło zgłaszać problemy związane z przewodami napinacza pasów bezpieczeństwa oraz napędem w układzie wycieraczek przedniej szyby. Z tego powodu ze sprzedaży wycofano modele napędzane gazem LPG po stwierdzeniu, że drobne nieszczelności mogą spowodować powolny wyciek po zakończeniu okresu eksploatacji pojazdu, co groziło pożarem. Ponadto podstawowa wersja Chevroleta SS wyposażona została w takie elementy poprawiające bezpieczeństwo jak m.in.:

 • wzmacniane pasy bezpieczeństwa,
 • wspomaganie układu hamulcowego,
 • system kontroli trakcji,
 • system ABS + EBD,
 • dodatkowe podświetlenie zegarów,
 • dodatkowe światła przeciwmgielne,
 • regulowane fotele i zagłówki pozwalające na dostosowanie odpowiedniej pozycji siedzącego do modelu jazdy,
 • czujniki ułatwiające parkowanie,
 • asystenta pasa ruchu,
 • zestaw poduszek powietrznych przeznaczonych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Chevrolet SS - wyposażenie

Chevrolet SS w podstawowej wersji wyposażony został m.in. w:

 • aluminiowe felgi,
 • elektrycznie sterowane szyby i lusterka,
 • radio FM/AM,
 • odtwarzacz CD,
 • system Bluetooth,
 • centralny zamek,
 • immobilizer,
 • elektryczne wspomaganie układu kierowniczego,
 • szeroką deskę rozdzielczą z regulatorami wlotów powietrza,
 • klimatyzację,
 • rozbudowany system głośników audio,
 • regulowaną kolumnę z wielofunkcyjną kierownicą.

Chevrolet SS - produkcja

Chevrolet SS został wprowadzony na rynek podczas trendowego spadku większych samochodów osobowych w Australii. Mimo to 2 827 egzemplarzy zostało sprzedanych w pierwszym miesiącu po wprowadzeniu pojazdu na rynek, co stanowiło ok. 17,8 proc. w stosunku do każdego miesiąca w 2012 roku. Ponadto słupki sprzedaży rosły przez cały 2013 rok i ukształtowały się na poziomie o 19 proc. większym w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Chevrolet SS – edycje specjalne

W zależności od specyfikacji powstało kilka edycji specjalnych Chevroleta SS. Pierwszą z nich jest International, która bazowała na rodzinnych sedanach tak modnych wówczas w Europie. Oprócz tego edycja International powstała, aby uczcić 35. rocznicę powstania marki Commodore. Pojazd posiadał 18-calowe koła oraz skórzane wykończenie tapicerki i foteli wewnątrz kabiny.

Drugą z edycji limitowanych, która została wprowadzona na rynek została nazwana Storm i dostępna była wyłącznie w wersji SV6 i SS sedan. Chevrolet SS Storm poza standardowym wyposażeniem posiadał również nawigację satelitarną oraz czerwony kolor, który pokrywał tapicerkę. Trzecią z kolei specjalną edycją modelu SS była Collingwood, która zadebiutowała ze specyfikacją SV6, SS lub SS V sedan. Ponadto posiadała unikatowej 20-calowe felgi i elementy nawiązujące do Collingwood Football Club.

Kolejne wersje to tzw. wersje okolicznościowe, które posiadały drobne zmiany w stosunku do pierwowzoru, a zaliczyć do nich możemy m.in. edycje: Sandman, Director, Motorsport i Magnum.

Na koniec warto wspomnieć o dwóch wyjątkowych specjalnych wersjach Chevroleta SS, czyli Black Edition i Craig Lowndes. Ta pierwsza bazuje na nadwoziu SV6 i SS i wyposażona została w skórzaną tapicerkę w czarnym kolorze oraz czarne pokrywy lusterek, przyciemniane szyby i czarne 18-calowe felgi. Wnętrze kabiny posiadało dla kontrastu czerwone elementy w tym panele i wstawki na dachu.

Ostatnia edycja Craig Lowndes dostępna była wyłącznie w kolorach Heron White i Red Hot SS V Redline. Była to celebracja 20. rocznicy wygranej przez kierowcę Craiga Lowndesa w lokalnych zawodach rajdowych. Auto wyposażone zostało w ulepszone hamulce Brembo z przodu i z tyłu, 20-calowe felgi, czarny spoiler, czerwoną pokrywę silnika i podpis ''Craig Lowndes'' umieszczony na powierzchni dachu. Wszystkie dostępne modele ponumerowane zostały od 1 do 233 w tym pierwszy należał do Craiga Lowndesa.

Chevrolet SS – sporty motorowe

Aby zwiększyć popularność auta, Chevrolet SS wykorzystany został w wielu wyścigach i popularnych rajdach samochodowych. Obecnie jednym z najważniejszych dla rozwoju marki jest team Chevroleta startujący w prestiżowych Supercars Championship. Program dla tej klasy rajdowej opracowany został przez kierownika technicznego Holden Motorsport, czyli Petera Harkera, dzięki któremu w aucie wprowadzono dodatkowy pakiet aerodynamiczny zaprojektowany przez designera Ludo Lacroix z firmy Triple Eight Race Engineering. Oprócz tego wyścigowy prototyp wyposażony został w specjalne panele nadwozia VF Commodore, które po raz pierwszy zastosowano 13 października 2012 roku.

Ponadto Chevrolet SS był pierwszym modelem Chevroleta, który zbudowany został zgodnie z przepisami New Generation V8 Supercar, czyli formułą, która opracowana została przez konstruktorów, aby znacznie obniżyć koszty naprawy i budowy modeli przystosowanych do ścigania. Pojazd posiadał 5-litrowy silnik V8, 18 calowe koła sterujące, dodatkowy zestaw aerodynamiczny, szybę przednią wykonaną z poliwęglanu, tylne reflektory oraz pozostałe elementy, które wykonywane były na indywidualne zamówienie danego zespołu.

Chevrolet SS w takiej wersji udanie zadebiutował w 2013 roku podczas rajdu Clipsal 500, a kierowcami zostali Shane van Gisbergen i Craig Lowndes. W ówczesnym sezonie Chevrolet SS wygrał aż 28 z 36 wyścigów, a zespół inżynierów w 14 wyścigach zajął pierwsze miejsce wyprzedzając zespół Triple Eight Race Engineering. Kolejne sukcesy marki przypadły na rok 2016, kiedy podczas Red Bull Racing Australia Chevrolet SS z kierowcą Shanem Van Gisburgenem zdominował całe mistrzostwa i został faworytem w nadchodzącym sezonie.

Chevrolet SS – NASCAR

Pierwszymi zawodami, w których wziął udział Chevrolet SS był Monster Energy NASCAR Cup Series oraz sprinterski wyścig Unlimited Unlimited 2013, gdzie kierowcą pojazdu był Kevin Harvick. Chevrolet SS został odpowiednio przystosowany do innych modeli marki, czyli generacji 6, zastępując model Chevrolet Jutra. Jednak pierwsza wygrana z serii NASCAR przyszła w 2013 roku podczas zawodów Daytona 500, po tym jak kierowca Danica Patrick wywalczył pole position w eliminacjach.

Pierwsze wygrane w mistrzostwach serii Sprint Cup przypadły na lata 2014 i 2016, kiedy kierowca Jimmie Johnson wygrał prestiżowy Sprint Cup wyrównując tym samym rekord prędkości należący wcześniej do Richarda Petty i Dale'a Earnhardta. Koniec uczestnictwa Chevroleta SS w rajdach NASCAR przypadł na rok 2018, kiedy pojazd zastąpiony został przez znacznie mniejszy model Chevrolet Camaro ZL1, uzyskujący lepsze przyspieszenie i osiągi.

Chevrolet SS – marketing

Kiedy Chevrolet SS zaczął być dostępny w sprzedaży na rynku w Australii wyprodukowano dwie telewizyjne reklamy. Hasłem był wówczas zwrot "Turns Heads. Changes Minds.", który opisywał usługę indywidualnego wsparcia dla kierowcy oraz automatycznego asystenta parkowania. Kolejne hasło, czyli "Think now. Think tomorrow. Think Holden." zostało umieszczone w centralnej części billboardów, a kiedy na rynku zadebiutowała odświeżona wersja VF Series II, powstała reklama z hasłem przewodnim "Power Ahead".

4.74
Ocena na postawie 12 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet SS: newsy, testy i recenzje

Chevrolet SS - mocny sedan z USA [wideo]

... Chevrolet zaprezentował model SS, a więc mocnego sedana, który w swoim wnętrzu pomieści 5 osób. Czy europejscy potentaci mają się czego bać? ... Chevrolet zaprezentował model SS, a więc mocnego sedana, który w swoim wnętrzu pomieści 5 osób. Czy ...

dawno temu

Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Callaway Chevrolet SS (2013)

... Amerykański producent win i kijów golfowych od lat zajmuje się tuningiem Chevroletów. Najnowsze auto Callawaya to bliźniak Holdena Commodore – Chevrolet SS. Wóz ma silnik o mocy prawie 580 KM. ... Chevrolet SS jest niczym innym jak amerykańską ...

dawno temu

Chevrolet Impala SS przyłapany na pierwszych testach

... Jeszcze nie opadły emocje po prezentacji w Nowym Jorku nowego Chevroleta Impali, a szpiedzy motoryzacyjni już przyłapali na testach wersję SS. ... Jeszcze nie opadły emocje po prezentacji w Nowym Jorku nowego Chevroleta Impali, a szpiedzy ...

dawno temu

Chevrolet Camaro SS by Geiger

... Dawno jakoś nic nie było słychać o niemieckim tunerze Geiger. Czas nadrobić straty. Chevrolet Camaro SS w rękach szaleńców. Smakowite. ... Dawno jakoś nic nie było słychać o niemieckim tunerze Geiger. Czas nadrobić straty. Chevrolet Camaro SS w ...

dawno temu

Chevrolet Cruze SS - takie to nic, niestety...

... SS - skrót oznaczający wyjątkowe modele Chevroletów. Cruze Super Sport - brzmi nieźle, prawda? Niestety, dobre brzmienie to dla Chevroleta wystarczający powód do dumy. Bo nic więcej w tym aucie nie znajdziecie. A szkoda. ... SS - skrót ...

dawno temu

Chevrolet Performance umożliwi tuning Camaro SS i wersji V6

... Chevrolet Performance wprowadza do oferty części z Camaro ZL1, 1LE oraz SS, które będzie można montować w odpowiednio niższych wersjach auta. ... Chevrolet Performance wprowadza do oferty części z Camaro ZL1, 1LE oraz SS, które będzie można ...

dawno temu

Kontynentalne klasyki: Chevrolet Camaro SS

... Drugie miejsce w konkursie na najlepsze auto lat 60. na rynku amerykańskim zajął Chevrolet Camaro SS, który przegrał bój o pierwszą lokatę z Fordem Mustangiem dosłownie o włos, a konkretnie o 24 głosy. ... Drugie miejsce w konkursie na najlepsze ...

dawno temu

Chevrolet Camaro 1LE - kompromis pomiędzy SS a ZL1?

... Chevrolet ogłosił wprowadzenie nowego wariantu Camaro. 1LE ma być pakietem zaostrzającym wersję SS. To idealna propozycja dla tych, dla których mocarne ZL1 to po prostu za dużo.  ... Chevrolet ogłosił wprowadzenie nowego wariantu Camaro. 1LE ma ...

dawno temu

Jubileusz Camaro – Irmscher Camaro SS i42 (2010)

... Irmscher zajmujący się do tej pory głównie tuningiem Opli (choć Chevrolety nie są mu obce) teraz skoczył na głębsze wody, biorąc się za przeróbki Chevroleta Camaro SS. ... Irmscher zajmujący się do tej pory głównie tuningiem Opli (choć ...

dawno temu

Chwila oddechu – SchwabenFolia Camaro SS (2013)

... Jeszcze nie przedstawiłem Wam wszystkich najważniejszych premier tuningowych z Genewy, ale zrobię teraz chwilę przerwy. Ten wpis będzie o 525-konnym Chevrolecie Camaro SS przerobionym przez firmę SchwabenFolia. ... Jeszcze nie przedstawiłem Wam ...

dawno temu

Skromniś – O.CT Camaro SS Yellow Steam Hammer (2012)

... Niby zwykłe Camaro, a jednak nie. Co prawda wygląda jak całkiem seryjny Chevrolet Camaro SS, ale pod jego maską kryje się aż 630 KM mocy maksymalnej. W jaki sposób je wyciśnięto? ... Niby zwykłe Camaro, a jednak nie. Co prawda wygląda jak ...

dawno temu

Chevrolet Camaro SS z piekła rodem. Nie spodoba się każdemu

... Camaro SS w roli auta demonstracyjnego dla firmy produkującej felgi? Dlaczego nie? Ferrada Wheels to amerykański specjalista od samochodowych obręczy. Nic więc dziwnego, że i auto jest amerykańskie. Jednak jak widać, zmieniono w nim o wiele ...

dawno temu

SchwabenFolia Chevrolet Camaro SS (2013)

... Wśród tunerów przerabiających Chevrolety Camaro można wybierać i przebierać. W tej grupie jest SchwabenFolia. Firma zafundowała autu modyfikacje nie tylko wizualne. ... Wśród tunerów przerabiających Chevrolety Camaro można wybierać i przebierać. ...

dawno temu

Dobry jak golfowy kij – Callaway Camaro SS SC572 (2011)

... Rodzina Callaway jest aktywna na wielu polach, m.in. zajmuje się tuningiem samochodów marki Chevrolet. Najnowszym jej produktem jest 580-konne Camaro SS. ... Rodzina Callaway jest aktywna na wielu polach, m.in. zajmuje się tuningiem samochodów ...

dawno temu

Chevrolet Camaro SS Convertible w wersji na Boże Narodzenie

... Chevrolet Camaro SS Convertible Neiman Marcus Edition to wyjątkowa wersja współczesnej legendy amerykańskiej motoryzacji w wydaniu kabriolet. Co ciekawe, powstanie tylko w stu egzemplarzach ... Camaro SS. Tesle mogą płonąć! | 439 zagrożonych ...

dawno temu

Niesamowita historia pewnego Chevroleta Impali SS [wideo]

... Samochody to dla wielu osób coś więcej niż tylko pojazdy do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Przykładem silnej więzi emocjonalnej między właścicielem a jego autem jest historia Herba Youngera i jego Chevroleta Impali SS. ... Youngera ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie