Avia A31

Model
Avia A31 Zobacz 3 zdjęcia

Avia A31 – samochód ciężarowy produkcji początkowo czechosłowackiej, a obecnie czeskiej firmy Avia. Był produkowany od 1983 do 1998 roku. Przyciągał uwagę ze względu na konkurencyjną cenę, a do dziś kojarzy się raczej ze spartańskimi warunkami jazdy.

Avia A31 – historia

Firma Avia powstała w 1919 roku, niedługo po zadeklarowaniu niepodległości przez Czechosłowację. Początkowo firma produkowała samoloty wojskowe dla armii swojego kraju. W trakcie II wojny światowej używały ich jednak także nazistowskie Niemcy. W związku z niechlubną historią oraz po zmianie ustroju, firma została po wojnie przejęta przez państwo i zmieniła branżę – zaczęła produkować ciężarówki.

Czechosłowacja była krajem socjalistycznym, co wiązało się z trudnościami w produkcji samochodów, szczególnie w jej początkowej fazie. Aby ułatwić ten proces, szefostwo Avii podjęło decyzję o zakupie licencji na tworzenie (pod własnym logo) ciężarówek marki Renault. W ten sposób w 1967 roku powstały oparte na Renault SG4 Super Galion i SG2 Super Goelette modele Avia A15 oraz Avia A30.

Ciężarówki firmy Avia były pojazdami dopasowanymi do czasów swojego istnienia oraz do kraju, po drogach którego jeździły. W latach 60. można je jeszcze było nazwać nowoczesnymi. Wpływały na to między innymi większy niż dotychczas spotykany udźwig oraz dobry dostęp do ładowni. W następnych dekadach w dalszym ciągu były tańsze od swoich francuskich odpowiedników, zaczęły być jednak uważane za nieco przestarzałe. Miały twarde zawieszenie i nie posiadały żadnych udogodnień dla kierowcy, takich jak wspomaganie kierownicy.

W odpowiedzi na problemy ze sprzedażą, Avia zdecydowała się na kosmetyczne poprawki dla samochodów ciężarowych ze swojej oferty. Firmy nie było stać na nowe projekty, pozostała więc przy swoich dotychczasowych modelach. Avia A30 została zastąpiona przez wersję nieco usprawnioną – Avię A31. Pierwszy egzemplarz tej ciężarówki wyjechał na ulice Czechosłowacji w 1983 roku.

Avia zyskała popularność również w innych krajach bloku wschodniego, chociaż jej pojazdy nie były nigdy uważane za cuda techniki. Znana była także w naszym kraju, a jej model Avia A31 kojarzony był przez kierowców z niską ceną, lecz w szczególności ze zdecydowanie zbyt twardym zawieszeniem. Ciężarówka sprawiała wrażenie jakby go nie posiadała w ogóle. Skarżyli się także, że odpalenie jej silnika w zimie graniczy z cudem. Mimo to do końca lat 80. sprzedawała się dobrze.

Po rozpadzie Czechosłowacji na początku lat 90. doszło do kryzysu finansowego, w wyniku którego Avia po raz kolejny wpadła w kłopoty. Odpowiedzią miała być wersja tego samego samochodu, jednak tym razem z turbiną. Avia A31T powstała w 1993 roku i według planów, miała zapewnić firmie nowych klientów. Produkcja okazała się być jednak klęską. Po zaledwie roku kontrolę nad firmą przejął koreański koncern Daewoo. Model A31 wycofano w roku 1998. Jej następcą została Avia A60.

Avia A31 – dane techniczne

Wszystkie egzemplarze Avii A31 napędzane były czterocylindrowym silnikiem diesla o pojemności 3,6 l. Początkowo miał moc ok. 80 KM (61 kW) i moment obrotowy rzędu 213 Nm. Miał niższe spalanie niż poprzednie modele tego producenta, odznaczał się także większą dopuszczalną masą całkowitą rzędu 5990 kg.

Powstała także Avia A31T. Litera "t" na końcu oznaczać miała nowy silnik z turbiną. Początkowo napęd nowej wersji był oparty na poprzedniku i osiągami niewiele się od niego różnił, ale zaledwie po roku od premiery wzmocniono go ponownie. To ten model samochodu, napędzany silnikiem o mocy 105 KM (76 kW), był aż do zakończenia produkcji najchętniej wybierany. Dostał nawet standard Euro II.

Model dostępny był z wieloma wersjami nadwozia (furgon, skrzyniowy, typu platforma). W 1993 roku na rynku pojawiła się również Avia A31T z napędem na cztery koła. Stworzono w ramach tego modelu również wersję 6x6 przeznaczoną do zadań specjalnych.

3.80
Ocena na postawie 47 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:

Szybkie fakty
MarkaAvia
TypSamochód osobowy

Oceny użytkowników (1)

Avia A31: newsy, testy i recenzje

Lamborghini Huracán LP610-4 Avio (2016) - ku chwale lotnictwa

... . Możecie spróbować wyliczyć je wszystkie w komentarzach. Teraz przyszedł czas, by kolejną specjalną odmianę dostał także Huracán. Ta wersja nosi nazwę LP 610-4 Avio. Sam przydomek wskazuje, że auto będzie ... Bolognese sięga po motywy lotnicze. ...

dawno temu

Ford Kuga, jeden model z trzema hybrydami.

Zamieszanie – Auto Avio Construzioni 159 1750 TBi (2011)

... centralnej jednostki sterującej dokonanych przez firmę Auto Avio Construzioni udało się osiągnąć dodatkowe 40 KM i 50 Nm. Oprócz informacji o zmianach w silniku jedyną informacją jest to, że nadwozie ... firmie. W 2004 roku Laurent Muller nabył ...

dawno temu

Perła – Auto Avio Construzioni Giulietta 1750 TBi (2012)

... ustawionych w rzędzie. Wykorzystujący bezpośredni wtrysk paliwa, umieszczony z przodu poprzecznie motor jest wspomagany przez turbosprężarkę. Auto Avio Construzioni 159 1750 TBi 126313 Dzięki niej ... samochód kosztuje równe 40 000 euro. Co ...

dawno temu

Wyjątkowe samochody inspirowane lotnictwem [cz.2]

... na czarnej skórze, które przedstawiają logo zespołu akrobatycznego. Aston Martin V8 Vantage S Blades Edition - zdjęcia 17302 Lamborghini Huracán Avio 282058 Lamborghini Huracán Avio to najnowsza maszyna ... w całej lotniczej stawce samochodów. ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie