Lamborghini Islero

Model
Lamborghini Islero Zobacz 2 zdjęcia

Lamborghini Islero to sportowy samochód w typie grand tourer, który produkowany był w latach 1968 – 1969 przez pochodzący z Włoch koncern Lamborghini. Auto zastąpiło na rynku model 400GT, debiutując podczas Geneva Auto Show w 1968 roku, a sama nazwa Islero pochodzi od byka, który zabił słynnego matadora Manuela Rodrigueza ''Manolete'' w 1947 roku. Po zakończeniu produkcji Lamborghini Islero zastąpił na rynku model Lamborghini Jarama.

Lamborghini Islero – historia

Historia Lamborghini Islero rozpoczyna się od bankructwa firmy Carrozzeria Touring, która wcześniej zajmowała się opracowaniem nadwozi dla Lamborghini. W ten sposób producent zdecydował się rozpocząć współpracę z Carrozzeria Marazzi, której szefem był były pracownik przedsiębiorstwa Touring razem ze swoimi synami Serafino i Mario. To właśnie z tego powodu konstrukcja Lamborghini Islero inspirowana była modelem 400GT z poszerzonym rozstawem osi, który umożliwiał instalację szerszych opon. Oprócz tego zastosowano nowe panele i większe szyby zwiększające widoczność i poszerzając przestrzeń wewnątrz kabiny. Poprawiła się również izolacja akustyczna i właściwości aerodynamiczne, co więcej dodano nowy silnik V12 z mocą na poziomie 325 KM, który obsługiwała 5-biegowa manualna przekładnia. To wszystko sprawiło, że Lamborghini Islero osiągał prędkość maksymalną w wysokości 248 km/h do setki rozpędzając się w ok. 6 sekund. W przypadku zawieszenia wykorzystano niezależną wersję zsynchronizowaną tarczowe hamulce, a na koła montowane były opony Pirelli Cinturato 205VR15 (CN72).

Lamborghini Islero – ostatnia wersja

Ostatnia, najbardziej aktualna wersja Lamborghini Islero zaprezentowany został w 1969 roku. Auto wyróżniało się jednostką napędu z mocą na poziomie 350 KM. W stosunku do wcześniejszego modelu Islero posiadało wiele zmian stylizacyjnych w tym: dodatkowe sloty w błotnikach, powiększone wloty powietrza, większe tarcze hamulcowe, odświeżone tylne zawieszenie i przeprojektowaną deskę rozdzielczą. Oprócz tego Lamborghini Islero zwiększyło osiągi, co przełożyło się na prędkość 260 km/h do setki rozpędzając się w niewiele ponad 6 sekund. To wszystko sprawiło, że wyprodukowano 100 egzemplarzy tej wersji Islero w stosunku do 225 sztuk konkurencyjnego Lamborghini Ferrucio. Na koniec warto wspomnieć o pojawieniu się modelu Lamborghini Islero w thrillerze R. Moore'a ''Człowiek'' oraz włoskim filmie ''Vedo nudo''.

Lamborghini Islero – wymiary

Lamborghini Islero posiadał konstrukcję o długości 4521 mm i szerokości 1727 mm. Co więcej, bryła pojazdu charakteryzowała się wysokością na poziomie 1270 mm, a osie rozstawione zostały na odległość 2546 mm. To wszystko przełożyło się na masę całkowitą Lamborghini Islero o wartości 1315 kg. Na koniec warto dodać, że producenci wyposażyli pojazd w zbiornik paliwa z pojemnością 65 litrów.

Lamborghini Islero – bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, Lamborghini Islero wyposażone zostało w: wspomaganie układu kierowniczego, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, hamulce tarczowe, regulowane fotele i zagłówki oraz wspomaganie układu hamulcowego.

3.51
Ocena na postawie 39 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaLamborghini
TypSamochód osobowy
SegmentG

Inne modele Lamborghini

G - Inne modele

Lamborghini Islero: newsy, testy i recenzje

Niebezpieczna jazda na zderzeku - Škoda Safety

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie