Ford Cortina

Model
Ford Cortina Zobacz 2 zdjęcia

Cortina to jeden z najbardziej udanych samochodów w historii Forda, zaliczany do tzw. dużych samochodów rodzinnych.

Ford Cortina – najważniejsze informacje

Ford Cortina występował w kilku wersjach, biorąc pod uwagę typ nadwozia. Idealnym autem dla dużej rodziny był np. 5-drzwiowy Ford Cortina kombi. Oprócz tego pojazdu dużą popularnością cieszył się też Ford Cortina sedan, i to zarówno w wersji 2-drzwiowej, jak i 4-drzwiowej.

Począwszy od 3 generacji Cortiny firma Ford wprowadziła do tego modelu również wersję określaną jako "coupé utility", czyli nieco bardziej praktyczne coupé.

Po dużym sukcesie pierwszej generacji Cortiny, znanej jako Ford Cortina MK1, firma Ford postanowiła montować w tym modelu bardziej zróżnicowane silniki, żeby zapewnić swoim klientom szeroki wybór. W związku z tym samochody drugiej i każdej następnej generacji Forda Cortiny oferowano w 7 wersjach, z których każda miała inną jednostkę napędową. Największym silnikiem Forda Cortiny był spalinowy, 6-cylindrowy sprzęt o pojemności 4,1 litra.

Ford Cortina został stworzony na tej samej płycie podłogowej, co m.in. Ford Taunus. Zresztą Taunus w 1976 roku, po wprowadzeniu na rynek nowej generacji tego modelu, stał się praktycznie kopią Forda Cortiny, tyle że był sprzedawany w Niemczech.

Ponadto Ford Cortina miał tylny napęd, co jest raczej typowe dla samochodów sportowych, a nie pojazdów rodzinnych, do jakich zaliczał się ten model.

Poprzednikiem Forda Cortiny był Ford Consul Classic. Natomiast samą Cortinę w salonach Forda zastąpił Ford Sierra. Dotyczyło to jednak tylko rynku motoryzacyjnego w Europie, bo już w Azji miejsce Cortiny zajął Ford Telstar.

Produkcja i sprzedaż Forda Cortiny

Produkcja Forda Cortiny ruszyła w 1962 roku. Na przestrzeni ponad 20 lat przez salony samochodowe przewinęło się 5 generacji Forda Cortiny.

Fabryki, w których produkowano Forda Cortinę, mieściły się przede wszystkim w Anglii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, a także na Tajwanie.

Największą popularność model Cortina zyskał w Wielkiej Brytanii, gdzie w tamtejszej filii Forda został zresztą skonstruowany. W latach 1972-1981 Ford Cortina był najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem był rok 1976, kiedy minimalnie większym zainteresowaniem cieszył się Ford Escort.

Koniec produkcji Forda Cortiny datuje się na lipiec 1982. Nie było to jednak spowodowane niskim popytem na Forda Cortinę. Wręcz przeciwnie, Ford Cortina nawet w ostatnim roku produkcji znajdował się na drugim miejscu w rankingu najchętniej kupowanych samochodów w Wielkiej Brytanii.

Zresztą sprzedaż Forda Cortiny trwała nawet wtedy, gdy w salonach pojawił się jego następca, czyli Ford Sierra! Przykładowo w 1983 roku nowego Forda Cortinę kupiło jeszcze ponad 11 tysięcy klientów. Co ciekawe nawet w 1987 roku można było dostać nieużywany egzemplarz Forda Cortiny – wówczas sprzedało się jednak raptem 6 samochodów.

Łącznie na Wyspach nabywców znalazło przeszło 2,5 miliona sztuk Forda Cortiny. Warto dodać, że używany Ford Cortina był bardzo pożądanym samochodem w Wielkiej Brytanii nawet po ponad 10 latach od wycofania go z fabryk.

Ford Cortina nieźle radził sobie również w Nowej Zelandii, gdzie kupiło go ponad 100 tysięcy osób. Natomiast zainteresowane Fordem Cortiną nie wyglądało tak dobrze w Australii, zwłaszcza jeśli chodzi o jego piątą generację, która z tego powodu została przedwcześnie wycofana ze sprzedaży.

Ford Cortina – ciekawostki

Nazwa tego modelu Forda wzięła się od położonego we Włoszech kurortu narciarskiego Cortina d'Amprezzo, w którym w 1956 roku odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie.

Ford Cortina zyskał rozgłos m.in. dzięki temu, że jego sportowa wersja z dopiskiem "Lotus" w nazwie, brała udział w rajdach po Europie i Ameryce Północnej. Stało się tak dzięki współpracy Forda z firmą Lotus. Efektem było wstawienie do Forda Cortiny silnika z Lotusa Elana.

Co ciekawe Ford Cortina nawet obecnie bierze udział w rajdach. W kilku europejskich państwach, m.in. w Anglii, Irlandii, Belgii i Holandii popularne są bowiem wyścigi starych samochodów, określane jako "banger racing", w których nadal można podziwiać Forda Cortinę.

Z kolei fenomenem sprzedażowym Forda Cortiny w Wielkiej Brytanii zajęła się nawet słynna stacja telewizyjna BBC, która nakręciła dokument o tym aucie i jego miłośnikach. Wzmianka o Fordzie Cortinie pojawiła się także w jednej z piosenek popularnej grupy The Clash.

4.74
Ocena na postawie 48 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Ford

D - Inne modele

Ford Cortina: newsy, testy i recenzje

Niemieckie pochodzenie i ekscytacja za kółkiem. Opel odważnie promuje GT X Experimental

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie