Citroen Fukang

Model
Citroen Fukang Zobacz 2 zdjęcia

Citroen Fukang jest kompaktowym samochodem osobowym dedykowanym chińskiemu rynkowi, za którego produkcję w latach 1994 – 2009 odpowiadała grupa Dongfeng Peugeot-Citroen Automobile. Auto zastąpiło na rynku Citroena Elysee, a za jego pokrewny model uważa się Citroena ZX.

Citroen Fukang – historia

Citroen Fukang po raz pierwszy na rynku pojawił się jako przebudowana wersja hatchback Citroena ZX, którą nazwano Fukang DC7140, co po chińsku oznacza ''dobrobyt i zdrowie''. To, co charakteryzowało auto to benzynowy silnik o pojemności 1.6 litra, co w rezultacie przełożyło się na 17 000 wyprodukowanych egzemplarzy. Po dwóch latach, w 1994 roku grupa producenta postanowiła zaprezentować oficjalną wersję Citroena Fukang zaprojektowaną przez zespół inżynierów z teamu Heuliez, którzy wcześniej odpowiadali m.in. za projekt limuzyny Fukang 988 VIP. Wersja ta obecna była na rynku aż do 2003 roku, kiedy Fukang zastąpiony został przez Citroena Elysee. Na koniec warto dodać, że poza wersją hatchback, Citroen Fukang dostępny był również jako 4-drzwiowy pick-up i 2-drzwiowy van.

Citroen Fukang – dane techniczne

Citroen Fukang dysponował dwoma jednostkami L4 z pojemnością 1.4 i 1.6 litra, które obsługiwała wyłącznie 5-biegowa manualna przekładnia przy napędzie przełożonym na przednią oś. Dzięki temu auto zyskało lepszą kontrolę podczas pokonywania wzniesień z pełnym obciążeniem zawieszenia oraz oferowało łatwiejszy w prowadzeniu model jazdy niż ma to miejsce w pojazdach z napędem na tylną oś.

Citroen Fukang – wyposażenie

W podstawowej wersji Citroen Fukang posiadał m.in.: aluminiowe felgi, ręcznie sterowane szyby i lusterka, regulowane fotele i zagłówki zarówno kierowcy jak i pasażerów, światła przeciwmgielne, hydrauliczne wspomaganie kierownicy, wspomaganie układu hamowania, podświetlenie zegarów, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, radio FM/AM oraz system schowków i multifunkcyjną deskę rozdzielczą.

Citroen Fukang – wymiary

Citroen Fukang dysponował długością 4305 mm oraz szerokości 1707 mm i wysokości 1413 mm. Co więcej, masa własna pojazdu wynosiła 1165 kg, a osie zostały rozstawione na odległość 2540 mm. Należy dodać, że producent zdecydował się umieścić w Citroenie Fukang zbiornik paliwa, którego pojemność wyniosła 60 litrów, co sprawia, że auto świetnie sprawdza się podczas dłuższych tras międzymiastowych nie wymagając częstych przystanków na tankowanie.

Citroen Fukang – osiągi/spalanie

Citroen Fukang osiągał ok. 165 km/h prędkości maksymalnej do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 15 sekund. W przypadku wskaźników spalania podczas jazdy po mieście Fukang potrzebował ok. 10 l/100 km, co spadało do ok. 7 l/100 km w trasie. Taki stosunek osiągów do wskaźników spalania został pozytywnie oceniony przez użytkowników i zyskał uznanie w branży motoryzacyjnej, co przełożyło się na przyznane marce licznych nagród.

Citroen Fukang – nagrody

Ze względu na ekonomiczną specyfikę podzespołów oraz wydajny silnik Citroen Fukang doceniony został zarówno przez użytkowników jak i specjalistów z branży. Następstwem tego były liczne nagrody przyznane marce, w tym m.in. tytuł ''Najbardziej wartościowego samochodu w Chinach'' przyznawana przez Sina Automobile News, China Youth Today i Bejing Modern Business News.

3.88
Ocena na postawie 15 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód osobowy
SegmentC

Inne modele Citroen

C - Inne modele

Citroen Fukang: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie