Citroen Dispatch

Model
Citroen Dispatch Zobacz 2 zdjęcia

Citroen Dispatch jest dostawczym samochodem, który produkowany był od 1994 do 2006 roku przez przedsiębiorstwo Sevel. Wówczas za największą konkurencję uważano: Opla Vivaro, Volkswagena Transportera, Mercedesa-Benz Vito i Renault Trafic, a modelami bliźniaczymi zostały: Toyota ProAce, Fiat Scudo i Peugeot Expert, z kolei w Australii, Wielkiej Brytanii i Irlandii Citroen Dispatch sprzedawany był jako Jumpy.

Citroen Dispatch – historia

Citroen Dispatch po raz pierwszy zaprezentowany został w 1995 roku, a za projekt głównej konstrukcji odpowiadał koncern PSA i FIAT. Zebrała ona na tyle pozytywne recenzje, że otrzymała tytuł ''Samochodu dostawczego roku'', a oparta została o popularnego wówczas Eurovana. Citroen Dispatch w ofercie producenta pojawił się, więc w 1995 roku będąc wypełnieniem serii samochodów dostawczych spod marki Citroena, której użytkownicy narzekali na brak klasycznego samochodu średniej wielkości. Pierwsza wersja dysponowała silnikami napędzanymi benzyną o mocy 79 – 90 KM i pojemnością w zakresie 1.6 – 1.9, a samo auto wyposażone zostało w dwa różne rozstawy osi. Spowodowane to było konstrukcją nadwozia, które mogło być zamknięte nieoszklone, zamknięte oszklone, kombi lub towarowe. Pierwszy lifting przeprowadzony został w 2004 roku, w którego zakresie zawarto przeprojektowanie np. reflektorów przednich oraz pojawienie się kilku nowych jednostek napędowych. Ponadto, Citroen Dispatch posiadał ładowność na poziomie 660 – 985 kg, co przekładało się na 4 – 5 m3 przestrzeni i możliwość implementacji 5 – 9 miejsc dla pasażerów. Użytkownik w dodatkowej opcji mógł wyposażyć Citroena Dispatch w klimatyzację, ABS i elektryczne sterowanie szybami.

Citroen Dispatch – II generacja

Citroen Dispatch w II wersji przedstawiono w 2006 roku, kiedy zadebiutował z całkowicie nowym projektem nadwozia. Różnice polegały również na zwiększeniu wymiarów, szczególnie bagażnika, a główna koncepcja opierała się na Citroenie C8 będącym drugą wersją Eurovana. Oprócz tego samochód dostępny był w rozbudowanej kolorystyce i z nowymi silnikami Diesla, których pojemność zawierała się w przedziale 1.6 – 2.0 litra i mocą na poziomie 140 KM. Podobnie jak w pierwszej wersji również tym razem użytkownicy mogli jako wyposażenie dodatkowe wybrać pneumatyczne zawieszenie znacznie obniżające samochód podczas ładowania. Co do wariantów nadwozia użytkownicy dysponowali wersjami z zamkniętym furgonem oraz osobą mieszczącą od 5 do 9 osób. Auto zebrało pozytywne recenzje i w 2008 roku otrzymało tytuł ''International Van of the Year''. Pierwszy lifting zrealizowano w 2012 roku, kiedy przeprojektowano m.in. atrapę chłodnicy, zderzaki, przednie reflektory i dodano system kontroli trakcji Grip Control działający w czterech trybach: Snow (do jazdy po śniegu), Normal, Sand (jazda po piasku), All-terrain (jazda w terenie). Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo, w popularnych testach bezpieczeństwa EuroNCAP Citroen Dispatch otrzymał trzy gwiazdki na pięć możliwych. Dzięki temu w 2014 roku osobowa wersja Dispatch czyli Multispace znalazła się w ofercie Westfalia (producent samochodów kempingowych pochodzący z Niemiec), mając na wyposażeniu: lodówkę, dwupalnikową kuchenkę i przestrzeń do spania przeznaczoną dla czterech osób. W końcówce 2015 roku Citroen zaprezentował nową serię aut dostawczych Toyoty i PSA, które były bliźniaczymi modelami Citroena Dispatch, a na rynku pojawiły się w 2016 roku.

Citroen Dispatch – III generacja

Citroen Dispatch w III generacji zaprezentowany został w 2016 roku podczas Targów Samochodowych w Birmingham. Pojazd oparto na płycie podłogowej EMP2, która debiutowała w osobowych samochodach PSA. Głównymi różnicami między wcześniejszą wersją jest długość konstrukcji, która dostępna jest w trzech rozmiarach: XS, M i XL o zwiększonej wysokości do 193 cm i ładowności 1400 kg. W przypadku parametrów bezpieczeństwa Citroen Dispatch posiada m.in. System ABS, AFU, ESP, Hill Assist oraz system poduszek powietrznych, w tym pojedynczą dla kierowcy i podwójną dla pasażera.

Citroen Dispatch – wymiary

Citroen Dispatch posiadał przedłużoną konstrukcję nadwozia o długości w zakresie 4805 – 5135 mm, szerokości 1895 mm i wysokości na poziomie 1894 – 2276 mm. W ten sposób masa własna wyniosła od 1661 do 1959 kg i pojemności bagażnika w zakresie 5 – 7 m3.

Citroen Dispatch – wyposażenie

Citroen Dispatch w podstawowej wersji wyposażony był m.in. w: radio FM/AM, odtwarzacz CD, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, system kontroli trakcji, system ABS+EBD, elektryczne wspomaganie kierownicy, wspomaganie układu hamowania, zestaw poduszek powietrznych zarówno dla kierowcy jak i pasażerów, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, wszechstronną deskę rozdzielczą z regulatorami nawiewów, regulowaną kolumnę multifunkcyjnej kierownicy oraz klimatyzację,

4.90
Ocena na postawie 46 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód dostawczy
SegmentK

Inne modele Citroen

K - Inne modele

Citroen Dispatch: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie