Chevrolet Nova

Model
Chevrolet Nova Zobacz 2 zdjęcia

Chevrolet Nova to samochód osobowy, który od 1968 r. był sprzedawany jako zupełnie odrębny model. Wcześniej, począwszy od 1962 r. wyraz "Nova" był jedynie dopiskiem przy nazwie Chevroleta Chevy'ego II. Produkcja Chevroleta Nova odbywała się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Iranie i Argentynie. Została zakończona w 1988 r., w którym stanęła również sprzedaż Chevroleta Nova. Model Nova został zastąpiony przez Chevroleta Citation.

Chevrolet Nova – dane techniczne

Inżynierowie Chevroleta stworzyli model Nova na płycie podłogowej określanej przez amerykańskie przedsiębiorstwo jako X-body, w której napęd był przeniesiony na tylne koła. Z tej platformy korzystały też takie auta, jak Buick Apollo, Buick Skylark, Pontiac Ventura czy Pontiac Phoenix.

Na przestrzeni lat Chevrolet Nova był sprzedawany z kilkoma różnymi typami nadwozia. Klienci mogli kupić klasycznego, 4-drzwiowego Chevroleta Nova sedan (także w wersji notchback), jak również sportowe coupe w 2-drzwiowej konfiguracji czy praktycznego, 3-drzwiowego hatchbacka.

W Chevrolecie Nova można było znaleźć praktycznie każdy rodzaj przekładni. Wśród automatycznych skrzyń biegów dominowały modele z 3 i 4 przełożeniami, a wśród manualnych – 3-, 4- i 5-stopniowe mechanizmy. Przez krótki czas w Chevrolecie Nova montowano ponadto półautomatyczne skrzynie biegów.

Pod maską Chevroleta Nova pracowały przeważnie duże, 6- lub 8-cylindrowe silniki o pojemności nie mniejszej niż 2,47 l. Wyjątkiem były końcowe lata produkcji Chevroleta Nova, gdy w aucie zaczęto montować motor z 4 cylindrami, którego pojemność wynosiła 1.6 l.

W salonach można było kupić również typowo sportowy model tego auta, który nazywał się Chevrolet Nova SS (skrót od Super Sport). Charakteryzowały go potężne silniki V8 o mocy znacznie przekraczającej 300 koni mechanicznych.

Chevrolet Nova - ciekawostki

Swego czasu powstała plotka mówiąca o tym, że w hiszpańskojęzycznych państwach Chevrolet Nova nie znajduje wielu nabywców. Wszystkiemu winna miała być... nazwa tego modelu. Zwrot "no va" po hiszpańsku oznacza bowiem "nie pojedzie", przez co samochód Chevroleta miał budzić negatywne skojarzenia wśród mieszkańców Meksyku oraz Wenezueli, czyli dwóch największych krajów z obowiązującym językiem hiszpańskim, w których był sprzedawany. W rzeczywistości sprzedaż Chevroleta Nova na tych rynkach szła bardzo dobrze.

3.71
Ocena na postawie 41 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentB/C

Generacje Chevrolet Nova

Inne modele Chevrolet

B/C - Inne modele

Chevrolet Nova: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie