Chevrolet Delray

Model
Chevrolet Delray Zobacz 2 zdjęcia

Chevrolet Delray debiutował w 1954 jako dwudrzwiowa wersja serii 210 średniej klasy osobówek Chevroleta. Auto na tyle spodobało się użytkownikom, że producent zdecydował się wprowadzić ostatecznie aż trzy generacje, a Delray dostępny był na terenie USA, mając swoich dystrybutorów w ośmiu stanach oraz dwóch przedstawicieli na rynku kanadyjskim.

Chevrolet Delray - historia

Nazwa Chevroleta Delray pochodzi od Delray Beach, amerykańskiego miasteczka położonego przy brzegu oceanu na Florydzie. Auto na rynku pojawiło się w okresie wzrostu gospodarczego – coraz lepiej sytuowana ludność z zatłoczonych centrów miast zaczęła przenosić się na przedmieścia, co spowodowało pojawienie się popytu na rodzinne sedany z bagażnikiem, które pomieściłyby czteroosobową rodzinę z dodatkowymi zakupami. Chevrolet za sprawą Delraya idealnie trafił, więc w czas - prawdopodobnie dlatego auto tak dobrze się sprzedawało i producenci zdecydowali się na kolejne wersje, których przez dwa lata produkcji pojawiło się aż cztery.

Chevrolet Delray – dane techniczne

Chevrolet Delray wykorzystywał w swojej konstrukcji trzy typy silników o pojemności kolejno 235, 283 i 348, a obsługiwały je 3-biegowa manualna i 2-biegowa sportowa przekładnia. Auto chwalone było również za względnie długi okres pracy auta bez potrzeby dodatkowego tankowania. Wpływała na to m.in. pojemność zbiornika paliwa Chevroleta Delray, która wynosiła aż ok. 90 litrów (20 galonów).

Chevrolet Delray – wyposażenie

Modele Chevroleta, szczególnie te, które debiutowały w Stanach miały wyposażenie wyższej jakości niż przewidziany segment. Chevrolet chciał w ten sposób pokazać, że macierzyste rynki traktuje priorytetowo, a rodzimi klienci są najważniejsi. Dzięki temu Chevrolety sprowadzane bezpośrednio z USA są dużo lepiej wyposażone niż np. europejskie wersje. Wnętrze Chevroleta Delray wykończone zostało skórą dopasowaną kolorem do karoserii, a tapicerka i deska rozdzielcza ozdobiona jest elementami z drewna i polerowanego metalu. Kierowca ma do dyspozycji jeden zegar o kształcie otwartego trójkąta. Takie rozwiązanie, chociaż nie idealne pozwala swobodnie odczytywać prędkość nawet podczas jazdy nocą. Dodatkowo w standardowej wersji Chevroleta Delray znajdowała się klimatyzacja, manualnie sterowane szyby i lusterka oraz dwie elektrycznie sterowane wycieraczki.

Chevrolet Delray – wymiary

W latach 50 Ameryka nie została jeszcze zalana przez osobowego sedany, a Chevrolet Delray był jednym z modeli, które przecierały szlak na tym rynku. Dlatego należał do jednego z większych a na pewno jednego z szerszych aut tamtej generacji. Jego długość wynosiła ponad 5 metrów (dokładnie 5310 mm), szerokość miała prawie 2 m (1970 mm), a wysokość 1400 mm. Rozstaw osi był również większy niż dzisiejsze sedany, bo mierzył ponad 3 metry (3060 mm).

Chevrolet Delray – bezpieczeństwo

Chevrolet Agile był pierwszym modelem serii, w którym wprowadzono dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo. Za jego poprawę w największej mierze miała odpowiadać wzmacniana rama, która wspomagała konstrukcję nadwozia. Dodatkowej modyfikacji uległy również charakterystyczne boczne bandy, które poza walorami wizualnymi odpowiadały za ochronę drzwi i w rezultacie podróżujących w momencie ewentualnego zderzenia. Ponadto Chevrolet Delray posiadał pasy bezpieczeństwa zarówno z przodu, jak i na tylnej kanapie, a także wzmocnione klocki hamulcowe.

3.85
Ocena na postawie 27 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet Delray: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie