Chery Storm 2

Model
Chery Storm 2 Zobacz 2 zdjęcia

Chery Storm 2 – kompaktowy samochód rodzinny sprzedawany przez chińską firmę Chery. Występuje pod wieloma nazwami, jako m.in. Chery A13, Chery Fulwin, MVM 315, a także ukraiński ZAZ Forza. Miał być przystępnym cenowo hatchbackiem, który powalczy na rynku z Suzuki Swift.

Chery Storm 2 – informacje ogólne

Chery działa w Chinach już od 1999 roku. Kontrolę nad producentem sprawuje rząd tego państwa. Zlecenia, które zwykle otrzymuje firma mówią o „masowej produkcji pojazdów opartych w swoich konstrukcjach na rozwiązaniach zagranicznych”. Innymi słowami, Chery zwykle kopiuje samochody takich firm jak Volkswagen. W 2003 roku niemiecki producent oskarżył ją o kradzież między innymi projektu modelu Jetta.

Firma spośród wszystkich chińskich producentów eksportuje najwięcej samochodów. Jej auta trafiają głównie do krajów rozwijających się. Równie chętnie firma Chery dzieli się swoimi projektami także z innymi. Dzięki temu sprzedaje swoje samochody za granicą pod innymi markami. Współpracuje w ten sposób z m.in. ukraińską firmą ZAZ znaną u nas ze swoich Zaporożców, a także Tavrii.

W 2008 roku chiński producent zaprezentował auto, które miało potem sprzedawane być aż pod 8 nazwami, w tym także u naszych wschodnich sąsiadów. Chodziło o Chery Storm 2 lub, jak kto woli, Chery A13. Zaprezentowano go najpierw na pokazach motoryzacyjnych w Pekinie. Jak podawał producent, zaprojektowała go jedna z włoskich firm designerskich – Torino Design.

Chery Storm 2 miał zastąpić poprzedni model Chery A15, czyli auto o takich nazwach jak Cowin, Amulet. Jego poprzednika głównie kojarzono raczej z tego, że był samochodem wzorowanym częściowo na Seacie Toledo, a częściowo na Volkswagenie Golfie. Model Storm 2 (A13) to już tymczasem niezależne, własne auto chińskiej firmy. Dzięki temu spotkało się z większym entuzjazmem.

Pierwszy egzemplarz Chery Storm 2 wyprodukowano w 2009 roku. Po ulicach Pekinu jeździł jako Chery Fulwin 2. Początkowo był to 4-drzwiowy sedan napędzany nowoczesnym jak na tamte lata silnikiem. Po roku na rynek trafiła wersja 5-drzwiowa wersja hatchback z tym samym napędem pod maską pojazdu. W 2011 roku autem zainteresowała się wcześniej wspomniana ukraińska firma ZAZ. Zaczęła produkcję tego modelu w swoich fabrykach, nazywając go ZAZ Forza.

Auto produkowane w Ukrainie trafiło także do Rosji. Sprzedawano je tam pod nazwami Chery Very (jako hatchback), a także Chery Bonus (jako liftback). To jednak nie koniec, bo chiński producent aut osobowych udostępnił licencję na produkowanie pojazdu również Brazylijczykom. Tam auto otrzymało swoją siódmą nazwę – Chery Celer. Ostatnią, ósmą już miało dostać w Iranie, gdzie tamtejsza firma motoryzacyjna MVM przerobiła pojazd na własny model MVM 315.

Zamieszania z nazewnictwem chińskiego auta nie ułatwia fakt, że w 2012 roku na targach w Pekinie zadebiutowała jego 2. generacja. Chery Storm 2 przeszedł wtedy face lifting. Samochód otrzymał nieco smuklejszą sylwetkę, jednak poza tym pozostawiono je raczej bez zmian. Te miały nadejść po kolejnym roku, gdy obok sedana i hatchbacka w ofercie pojawił się także Chery Tiggo 3x. Był to ten sam pojazd przystosowany jednak nieco bardziej do jazdy off road.

Oficjalna produkcja Chery Storm 2 zakończyła się w 2015 roku. Auta te dalej jednak jeżdżą po drogach pozostałych krajów, gdzie zaczęto je produkować pod innymi nazwami. Ze względu na większą w Chinach popularność wersji nadwozia typu sedan, zastąpiono go modelem Chery E3 – oferowanym tylko z tego rodzaju karoserią.

Chery Storm 2 – dane techniczne, wyposażenie

Każda wersja Chery Storm 2 (a także wszystkie inne oparte na tym modelu auta) to rzędowy, 4-cylindrowy silnik benzynowy o nazwie ACTECO opracowany przez chińską firmę. To 16V, czyli po 4 zawory na cylinder. Ma to dawać większą moc, a w połączeniu z niewielką wagą pojazdu, także większe osiągi. Silnik ten ma pojemność 1,5 l i ok. 110 koni mechanicznych (80 kW).

To niewielkie auto maksymalnie rozpędza się do 170 km/h. Posiada napęd na przód, elektroniczny wtrysk paliwa oraz wentylowane hamulce tarczowe. W opcjach dodatkowych to także systemy ABS z EBD. Chery Storm 2 potrzebuje zaledwie 6,5 l benzyny na 100 km. W latach swojej produkcji samochód spełniał europejskie normy emisji spalin. Do wyboru mamy w nim wersje z manualną, a także automatyczną 5-biegową przekładnią.

Trzy wersje wyposażenia, które możemy znaleźć w Chery Storm 2 to Standard, Comfortable i Luxury. Poduszki powietrzne znajdziemy już w tańszych egzemplarzach, wraz z zamkiem centralnym, elektronicznie sterowanymi lusterkami i szybami, a także czujnikami parkowania. Opcje dodatkowe to tymczasem między innymi umieszczony na głównej konsoli ekran z nawigacją, a także podgrzewane fotele w tym aucie.

Wymiary pojazdu (pierwsza generacja Chery Storm 2, sedan):
długość: 4269 mm
rozstaw osi: 2527 mm
szerokość: 1686 mm
wysokość: 1492 mm
waga: ok. 1200 kg

4.77
Ocena na postawie 5 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChery
TypSamochód osobowy

Inne modele Chery

Chery Storm 2: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie