Bentley R Type

Model
Bentley R Type Zobacz 2 zdjęcia

Bentley R Type jest samochodem osobowym klasy premium, za którego produkcję w latach 1952 – 1955 odpowiadało brytyjskie przedsiębiorstwo Bentley. W momencie premiery auto zastąpiło przestarzały już model Bentley Mark VI, a po zakończeniu produkcji miejsce Bentleya R Type w ofercie producenta zajął Bentley S1.

Bentley R Type – historia

Pierwsze wzmianki o modelu Bentley R Type pojawiły się na początku lat 50, kiedy udało się zakończyć wyniszczającą rynek II wojnę światową. Skutkowało to powstaniem kontynuacji serii Bentley R, którego flagowym modelem był do tego momentu Bentley Mark VI. Z tego względu nowy model miał posiadać całkowicie przeprojektowaną konstrukcję, dlatego ostatecznie nadwozie R Type tworzyło kilka firm, w tym Freestone and Webb, Harold Radford czy Carrosserie Worblaufen. Warto również dodać, że w końcowym etapie produkcji zmieniono kształt przedniego grilla, aby bardziej odróżniał się od konkurencyjnego modelu Rolls-Royce Silver Dawn. W takiej formie Bentley R Type pozostał do końca produkcji w roku 1955.

Bentley R Type – dane techniczne

Sercem konstrukcji Bentleya R Type jest silnik R6 wyposażony w pojemność rzędu 4,6 litra o stopniu sprężania 6,75:1. Ponadto, jednostka posiada układ zasilany dwoma gaźnikami z dwoma zaworami przypadającymi na jeden cylinder (w sumie 6 cylindrów). Co więcej, aby praca jednostki przebiegała płynnie, obsługują ją dwie w zależności przekładnie: 4-biegowa manualna i 4-biegowa automatyczna w zależności od wersji. Nie mniej istotną rzeczą jest przełożenie napędu na tylną oś, co pozwala uzyskać lepszą kontrolę auta podczas pokonywania ostrych zakrętów. Oprócz tego auto z napędem na tył posiada znacznie bardziej wytrzymały most napędowy oraz precyzyjniejszy układ kierowania połączony ze skrzynią biegów. Ponadto takie rozwiązania ułatwia optymalny rozkład masy, która w przypadku Bentley R Type wynosi optymalne 1880 kg.

Bentley R Type – design

Design Bentley R Type od początku oparty był o inny model Bentley'a czyli klasyczny sedan oznaczony cyfrą 7. Z tego powodu, aby odróżnić obydwa samochody stworzono termin R Type, gdzie pierwsze litery R i T odnoszą się do modelu podwozia ''RT'', w które wyposażone jest właśnie podwozie Bentleya 7. Ponadto, znaczącą różnicą jest w tym przypadku również przestrzeń wewnątrz konstrukcji, co przełożyło się na niemal dwa razy większy bagażnik będący później znakiem rozpoznawczym serii, czego doskonałym przykładem jest model Mark VI. W ten sposób producent chciał stworzyć auto, które spełniałoby wymagania użytkowników poszukujących bardziej charakterystycznych modeli samochodów z nadwoziem podobnym do tych, z których słynęły klasyczne przedwojenne marki jak Freestone & Webb czy Harold Radford.

Bentley R Type – hamulce/zawieszenie

W przypadku Bentleya R Type konstruktorzy wykorzystali niezależne zawieszenie z charakterystyczną zabudową po obu stronach bryły nadwozia. Jeśli natomiast chodzi o hamulce, Bentley R Type korzystał z hamulców bębnowych o średnicy 311 mm, które są mechanicznie połączone ze skrzynią biegów.

Bentley R Type – wymiary

Zgodnie z segmentem E, Bentley R Type należy do dużych sedanów gabarytami przypominających niektóre popularne modele miejskich limuzyn. Z tego powodu jego długość przekracza 5 metrów (5067 mm), a szerokość wynosi 1778 mm przy wysokości 1676 mm. To wszystko sprawiło, że producent zdecydował się rozstawić osie na odległość 3048 mm, a dzięki zastosowaniu tylnego napędu uzyskano rozkładem masy własnej na poziomie 1880 kg.

Bentley R Type – osiągi/spalanie

Bentley od zawsze słynął z wysokiej uwagi, jaką poświęcał doborze jednostek napędowych swoich modeli. Nie inaczej jest w przypadku Bentley R Type, który dysponuje silnikiem pozwalającym rozwinąć prędkość maksymalną równą 164 km/h. Również przyspieszenie auta jest na wysokim poziomie – Bentley R Type do setki auto rozpędza się w ok. 13,8 sekund. Niestety to wszystko ma swoje przełożenie na wysokie spalanie, zgodnie z którym Bentley R Type w dziennej jeździe miejskiej uzyskuje spalanie na poziomie 18,2 l/100 km.

3.92
Ocena na postawie 42 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaBentley
TypSamochód osobowy
SegmentE

Inne modele Bentley

E - Inne modele

Bentley R Type: newsy, testy i recenzje

Nowa Honda Civic Type R w kamuflażu. Ostatnia bez hybrydy

... Jeśli ktokolwiek z miłośników Hondy miał obawy o to, że pod maskę Type R trafi choć namiastka hybrydy, to już może spać spokojnie. Japończycy pokazali nowego Civica w najostrzejszej wersji, choć jeszcze zamaskowanego. Będzie czysto spalinowy. ...

2 miesiące temu

Ford Mustang Mach-E: podróż elektryczną ikoną. Część 3: Concept 13

Bentley Continental GT3 gotowy na Pikes Peak. Pojedzie na biopaliwie

... Po dwóch latach od ustanowienia rekordu Pikes Peak, Bentley powraca do wysokogórskiej wspinaczki na kołach. Marka zamierza rywalizować w kategorii Time Attack 1 z użyciem naprawdę wyjątkowego pojazdu. Jest nim Continental GT3 przystosowany do ...

8 miesięcy temu

Silnik Bentleya to arcydzieło. Powstanie tylko kilkanaście sztuk

... Piekielnie mocny, składany ręcznie i ograniczony tylko do kilkunastu egzemplarzy. Tak w skrócie można opisać silnik Bentleya, który trafi pod maskę modelu Mulliner Bacalar. Pierwsza sztuka została już oficjalnie ukończona, czym producent ...

10 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie