Asia Hi-topic

Model
Asia Hi-topic Zobacz 2 zdjęcia

Asia Hi-Topic to pięciodrzwiowy mikrobus, który produkowany był w latach 1983 - 2002 przez południowokoreańską markę Asia. Auto od samego początku zjednało sobie użytkowników, którzy docenili nowoczesny design i wysoką bezawaryjność podzespołów. Z tego powodu po wejściu na rynek Asia Hi-Topic wykorzystywany był głównie przez prywatne firmy transportowe. Ostatecznie markę wykupiła Kia, a Asia Hi-Topic był ostatnim modelem południowokoreańskiego producenta.

Asia Hi-Topic - historia

W momencie wejścia na rynek Asia Hi-Topic miał wypełnić popyt na lżejsze busy o mniejszych rozmiarach niż standardowe autobusy. Na rynku pojawiło się wielu prywatnych przewoźników, którzy szukali bardziej zwrotnych pojazdów o niskim spalaniu i kiedy model w końcu pojawił się na rynku, tłoczne ulice południowokoreańskich miast zapełniły się nowocześnie wyglądającymi busikami. Mieszkańcy podróżowali nimi głównie po mieście, ewentualnie na krótkie trasy do sąsiednich aglomeracji. Za główną konkurencję uważano modele Mazda Titan i Mazda Parkway.

Asia Hi-Topic – dane techniczne

Silniki Asia Hi-Topic w zależności od wersji mieściły się w przedziale pojemności od 2,977 cc do 4,052. Zasilane Dieselem pochodziły z produkcji Mazdy lub Hyundaia. Do ich obsługi w pojeździe zastosowano 5-biegową manualną skrzynię przy przełożeniu napędu na przednią oś. Poza tym Asia Hi-Topic miała wzmocnione hamulce i twarde zawieszenie, które pozwalało na bezpieczną jazdę przy dużym załadunku, ale wpływało niekorzystnie na zwrotność pojazdu.

Asia Hi-Topic – wyposażenie

Pięciodrzwiowy mikrobus posiadał dwanaście foteli ułożonych po dwa w sześciu rzędach. Dwa siedzenia znajdowały się w kabinie kierowcy, która była oddzielona od pozostałej części dla pasażerów i wyposażona w dziesięć miejsc siedzących. Zgodnie z azjatyckim minimalizmem kabina kierowcy zaprojektowana została w sposób ergonomiczny i wyposażona była tylko w niezbędne elementy. Tapicerka miała skórzane wykończenia, a fotele pokryte były wytrzymującą upływ czasu skórą. Ponadto Hi-Topic posiadał radio, klimatyzację, ręcznie regulowane szyby i lusterka oraz hydrauliczne wspomaganie kierownicy.

Asia Hi-Topic - wymiary

Wymiary Asia Hi-Topic nie wyróżniały się na tle konkurencji, za którą uważano wspomniane modele Mazdy. Auto miało 6300 mm długości przy równych 2000 mm szerokości i 2680 mm wysokości. Rozstaw osi Asia Hi-Topic wynosił 4015 mm, a cały pojazd ważył 1757 kg. Pojemność zbiornika paliwa wynosiła 105 litrów. Asia Hi Topic posiadał wszechstronny bagażnik, którego pojemność to 1323 kg.

Asia Hi-Topic – osiągi

Auto do setki rozpędzało się w niecałe 20 sekund, a prędkość maksymalna Asia Hi-Topic wynosiła 146 km/h, co spokojnie wystarczało do użytkowania mikrobusa zgodnie z jego przeznaczeniem.

4.79
Ocena na postawie 30 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAsia
TypSamochód osobowy
SegmentK

Inne modele Asia

K - Inne modele

Asia Hi-topic: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie