BMW Z4 M

Model
BMW Z4 M Zobacz 2 zdjęcia

BMW Z4 M to sportowy roadster po raz pierwszy zaprezentowany światu w 2002 roku i produkowany do roku 2016 przez pochodzący z Niemiec koncern BMW. Auto na rynku zastąpiło poprzednią wersję BMW Z3, a za jego największą konkurencję uważa się modele Audi TT, Mercedes-Benz SLK i Porsche Boxster.

BMW Z4 M – historia

Pierwszą wersję BMW Z4 M stworzył od podstaw pochodzący z Danii projektant Anders Warming, dzięki czemu auto dostępne było w 2 wersjach - roadster oraz coupe. Całość produkcji zlokalizowana została w Greer (Południowa Karolina, USA), a kiedy projekt był już gotowy (1999 rok), oficjalna premiera odbyła się podczas targów samochodowych w Paryżu.

BMW Z4 M – dane techniczne

BMW Z4 M wyposażono w popularne silniki R6, które dostępne były w wersjach z pojemnością od 2.0 do 3.2 litra pojemności i mocą w zakresie 150 – 343 KM. Jednostki obsługiwane były przez dwie przekładnie, w tym 6-biegową manualną i 5 lub 6-biegową automatyczną, a napęd auta nałożony został na tylną oś. Dzięki temu samochód dysponował znacznie lepszym rozkładem masy niż w przypadku napędu na przednią oś. Ponadto, pojazd napędzany na tylną oś posiada precyzyjniejszy układ kierowniczy oraz większy promień skrętu przednich kół. W ten sposób, aby zwiększyć komfort jazdy i bezpieczeństwo, podwozie BMW Z4 M wyposażono w kolumny MacPhersona oraz aluminiowe hamulce tarczowe, których działanie oparte było o tłoczkowe zaciski nieruchome.

BMW Z4 M – wyposażenie

W podstawowej wersji BMW Z4 M posiadał system kontroli trakcji, ABS + EBD, system kontroli zawieszenia, sportową wielofunkcyjną kierownicę z hydraulicznym wspomaganiem, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, klimatyzację, tempomat, immobilizer, centralny zamek oraz system nagłośnienia i radio FM.

BMW Z4 M – wymiary

BMW Z4 M, czyli flagowy roadster niemieckiego koncernu, charakteryzował się nieznacznie przedłużoną konstrukcją w stosunku do wcześniejszej wersji. W ten sposób jego długość wynosiła 4113 mm, przy szerokości 1781 mm i w zależności od wersji od 1268 mm – 1302 mm wysokości. Przełożyło się to na rozstaw osi, który wyniósł aż 2495 mm oraz masę własną, której wartość zaczynała się od 1295 kg. Na koniec warto dodać, że BMW Z4 M dysponował zbiornikiem paliwa o pojemności 55 litrów.

BMW Z4 M – osiągi

Jak na roadstera przystało, BMW Z4 M dysponował mocnymi silnikami, co znalazło odzwierciedlenie w wysokich osiągach. W ten sposób prędkość maksymalna BMW Z4 M to w zależności od wersji ok. 220 km/h, a auto do pierwszej setki rozpędzało się w ok. 6 sekund (do 200 km/h rozpędzając się w 17 sekund).

BMW Z4 M – bezpieczeństwo

BMW Z4 M uważany jest za jeden z bezpieczniejszych wśród obecnych na rynku roadsterów. Zawdzięcza to wzmocnionym pasom bezpieczeństwa, wysokiej jakości poduszkom powietrznym oraz odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji (strefy zgniotu). Potwierdzenie mogą być wysokie oceny w testach bezpieczeństwa, czego przykładem jest popularny Test Euro NCAP, w którym BMW Z4 M zdobył 4 gwiazdki na 5 możliwych.

3.87
Ocena na postawie 44 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaBMW
TypSamochód osobowy
SegmentG

Generacje BMW Z4 M

Inne modele BMW

G - Inne modele

BMW Z4 M: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie