ZAZ 1105

Model
ZAZ 1105 Zobacz 2 zdjęcia

ZAZ 1105 jest samochodem osobowym typu subkompakt, który produkowany był w latach 1988 – 2007 przez pochodzące ze Związku Radzieckiego (w latach późniejszych z Ukrainy) przedsiębiorstwo AwtoZAZ. Auto na rynku zastąpiło model ZAZ 968 i należy do segmentu B, dlatego za jego największą konkurencję uważa się modele Yugo Koral, Fiat 127 czy Oltcit Club.

ZAZ 1105 – historia

Pierwsze wzmianki o powstaniu modelu ZAZ 1105 pochodzą z okresu lat 60., kiedy w ówczesnym Związku Radzieckim oficjalnie rozpoczęto prace nad innowacyjnym na tamte czasy samochodem subkompaktowym z napędem na przednią oś, którym kierował inżynier Władymir Stieszenko. Zgodnie z tą wizją pierwsza wersja ZAZ 1105 została zaprezentowana w 1970 roku jako 3-drzwiowy hatchback. Jednak mimo pozytywnych recenzji Ministerstwo Przemysłu Motoryzacyjnego postanowiło przerwać działania zmierzające do podjęcia seryjnej produkcji, ale prace kontynuowano, co po przeprowadzeniu testów bezpieczeństwa zaowocowało stworzeniem następnych trzech prototypów, w tym jednego z nadwoziem sedan. Przekonało to ostatecznie rządową stronę do poparcia przedsięwzięcia i wzięcia udziału w początkowych pracach nad nową płytą podłogową oraz wprowadzeniu rozwiązań przeniesionych z modeli WAZ 1101, które powstawały na początku lat 70. Przez ten fakt wszystko zmierzało do rozpoczęcia produkcji, co po raz kolejny zostało przerwane przez premierę Forda Fiesty, która wywołała reakcję Ministerstwa żądającego zmodernizowania swoich prototypów aby były w stanie konkurować z silnym rywalem. W ten sposób po przeprowadzeniu remontu udało się w końcu zaprezentować ostateczny prototyp, którego rozpoczęcie produkcji planowane było za kolejne dwa lata. Niestety pojawienie się na rynku Łady Samara spowodowało, że ZAZ 1105 po raz kolejny został odstawiony na dalsze tło, a jego oficjalna budowa ruszyła dopiero w 1988 roku. Ostatecznie tyle lat przeciągania procesu produkcyjnego sprawiło, że konstrukcja została zaprojektowana całkowicie od podstaw i sporo różniła się od swojej pierwotnej wersji.

ZAZ 1105 - charakterystyka

Najczęściej spotykaną w produkcji wersją ZAZ 1105 był 3-drzwiowy hatchback mieszczący w kabinie do pięciu osób. Auto wyposażono w silnik mający cztery cylindry i pojemność 1 litra z mocą 51 KM, który obsługiwała manualna przekładnia z pięcioma biegami oraz napędem przełożonym na przednią oś. Dzięki temu pojazd jest o wiele stabilniejszy podczas pokonywania zakrętów oraz nie wymaga takiego doświadczenia jak w przypadku samochodu z napędem na tył. Jeśli natomiast chodzi o zawieszenie, ZAZ 1105 posiadał z przodu amortyzatory hydrauliczne i kolumny MacPhersona, a z tyłu umieszczono stabilizator poprzeczny i oparte na sprężynach śrubowych zawieszenie. Pierwszy remont przeprowadzono w 1991 roku, podczas którego przednie reflektory i mniejsze elementy karoserii zostały zastąpione częściami pochodzenia ukraińskiego.

ZAZ 1105 – wyposażenie

W podstawowej wersji ZAZ 1105 wyposażony jest m.in. w: aluminiowe felgi, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, manualnie sterowane szyby i lusterka, hydrauliczne wspomaganie kierownicy, wspomaganie układu hamowania, radio FM/AM, podświetlane zegary, manualnie sterowane wycieraczki, regulowane fotele, zestaw schowków i półek wewnątrz kabiny oraz jedną poduszkę powietrzną.

ZAZ 1105 – osiągi/spalanie

ZAZ 1105 wyposażony został w silniki R4 o pojemności od 1.0 do 1.3 litrów. Dzięki temu auto osiągało ok. 160 km/h prędkości maksymalnej do pierwszej setki rozpędzają się w niecałe 16 sekund. Jeśli chodzi o spalanie, ZAZ 1105 podczas jazdy po mieście potrzebuje ok. 10 l/100 km, co zmniejsza się do 7 l/100 km w trasie i stabilizuje się na poziomie 8-9 l/100 km w modelu mieszanym.

ZAZ 1105 – wymiary

ZAZ 1105 charakteryzował się większymi gabarytami niż przeciętne auto z segmentu B. Jego długość wynosiła 3830 mm, przy szerokości 1578 mm i wysokości 1425 mm. Co więcej, dzięki napędowi przedniej osi ZAZ 1105 osiągał tylko 760 kg masy własnej, mając zbiornik paliwa o pojemności 38 litrów. Nie mniej istotną zaletą auta był również duży bagażnik, którego pojemność wynosiła 250 – 630 litrów.

3.57
Ocena na postawie 22 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaZAZ
TypSamochód osobowy
SegmentB

Generacje ZAZ 1105

Inne modele ZAZ

B - Inne modele

ZAZ 1105: newsy, testy i recenzje

Najwyższy na świecie i jego cztery kółka

... w fabryce ZAZ położonej w Zaporizhii, którzy opracowali samochód dla giganta. Do rozwiązania pozostaje jednak jeszcze kwestia prawa jazdy, ale do tego czasu jak powiedział sam zainteresowany "ktoś będzie musiał mnie wozić"... Źródło: ...

dawno temu

Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Maruti Suzuki Ciaz – nie dla Europy

... będzie mógł służyć benzynowy silnik 1,4 rozwijający 92 i 130 Nm lub diesel 1,3 produkcji Fiata generujący 90 KM i 200 Nm. Benzynowa odmiana waży 1010 kg, zaś wysokoprężna 1105 kg. W skład wyposażenia ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie