Toyota Innova

Model
Toyota Innova Zobacz 2 zdjęcia

Toyota Innova jest osobowym samochodem w typie kompaktowego MPV, który produkowany był przez pochodzący z Japonii koncern Toyota. Auto na rynku zastąpiło model Toyota Kijang i ze względu na wysoki sukces komercyjny dostępne było również na rynku w Indonezji pod nazwą Toyota Kijang Innova oraz w Indiach, Filipinach, Vietnamie, na Jamajce i w Tajlandii.

Toyota Innova – historia

1 września 2004 roku Toyota rozpoczęła produkcję serii AN40, która pojawiła się po budżetowych modelach Kijang z 2004 roku. Z tego powodu Innova miała wyróżniać się wyższej jakości wyposażeniem i luksusowymi dodatkami. Oprócz tego rama konstrukcji zapożyczona została z platformy Toyota IMV, którą wykorzystano w modelach Hilux pickup i SUV-a Fortuner. Auto spotkało się z ciepłym przyjęciem użytkowników, dlatego producenci zdecydowali się rozpocząć sprzedaż Innovy w Indiach, gdzie wykorzystywana została przez branżę transportową jako taksówka. Dzięki temu, eksport rozszerzony został na kraje Filipin i Malezji.

Toyota Innova – jednostki napędowe

Toyota Innova wyposażona jest w benzynowe silniki z pojemnością 2 litrów i mocą 136 KM jak również pojemnością 2.5 litra i mocą 102 KM zasilane Dieselem, które obsługiwane są przez 5-biegowe manualne przekładnie. Warto również wspomnieć o sytuacji na rynku indyjskim, gdzie 2.7-litrowy benzynowy silnik wycofany został ze sprzedaży ze względu na regulacje prawne dotyczące emisji szkodliwych substancji. Z tego powodu zastąpiono go jednostkami napędzanymi Dieselem z układem Turbo 2KD-FTV i mocą 102 KM obsługiwanym przez 4-biegową automatyczną przekładnię. Benzynowe wersje dostępne były również z 5-biegowymi manualnymi oraz 4-biegowymi automatycznymi przekładniami wykorzystując przy tym napęd na tylną oś.

Toyota Innova – facelift

Pierwsza przeprojektowana wersja Toyoty Innova zadebiutowała w 2008 roku, kiedy wyposażona została w przeprojektowany przedni i tylny zderzak, tylne światła oraz przednią kratkę. Oprócz tego auto wykorzystywało najnowszy model kół, podczas gdy dotychczasowe użyto wyłącznie w wersji G. Nie sposób również nie wspomnieć o dodatkowych opcjach, które umożliwiały kompleksową regulację klimatyzacji oraz uzupełnionych czujnikach parkowania i nowej deski rozdzielczej. Co więcej, w międzyczasie Toyota Innova zaczęła być sprzedawana również w krajach Bliskiego Wschodu, a od stycznia 2009 roku także na Filipinach. Kolejny lifting Innovy przeprowadzony został w 2011 roku, kiedy przedsiębiorstwo PT Toyota-Astra Motor przeprojektowało konstrukcję pojazdu, dodając do niego maskę silnika, kratkę osłony chłodnicy, odnowione zderzaki i tylne światła. Oprócz tego, wnętrze zyskało nowy model kierownicy, regulatory klimatyzacji, deskę rozdzielczą oraz inną wersję kół. Nie sposób nie wspomnieć również o ostatnim liftingu, który miał miejsce w 2013 roku, a za jego przebieg odpowiadała ta sama firma PT Toyota-Astra Motor. Do konstrukcji dodano zderzaki, większą kratkę chłodnicy oraz wysokiej jakości bagażnik. Dodano również wersje wyposażeniowe G, E i V oraz nowe wersje kolorów lakieru: w typie srebrny metallic.

Toyota Innova – rynek w Indiach

W Indiach Toyota Innova dostępna była w 12 wersjach, z czego trzy z nich wyposażone zostały w benzynową wersję silnika z pojemnością 2 litrów i elektrycznym wtryskiem benzyny. Warianty Diesiela dostępne były z pojemnością 2.5 litra z dodatkowym intercoolerem i układem Turbo i czterema cylindrami. Oprócz tego, w 2012 roku Toyota zaprezentowała nową klasę silników Z, która w Indiach oznaczona została VX, będąc jednocześnie najdroższą dostępną na rynku. Dodano również innowacyjny system wyposażenia zawierający m.in. zestaw poduszek powietrznych, wykończoną drewnem kolumnę kierownicy, skórzane fotele oraz wnętrze w kolorze starego dębu.

Toyota Innova – rynek w Indonezji

Toyota Innova w Indonezji sprzedawana była jako Kijang Innova i dostępna była w wersjach wyposażenia: J, E, G, C, Business, V i V Luxury. Oprócz tego auto poddane zostało trzem liftingom, według których w 2008 roku zmieniono przednią część zderzaka, którą na stałe połączono z osłoną chłodnicy, tylne światła zostały rozstawione znacznie szerzej, a w przypadku kół zastosowano większe opony. W 2011 roku zmieniono również przednią część konstrukcji nadwozia, które zmieniono z modelu V na G oraz dodano dodatkowe światła przeciwmgielne i przedłużono zderzak w tylnej części pojazdu.

Toyota Innova – wymiary

Toyota Innova wyróżnia się konstrukcją nadwozia o długości 4555 mm i szerokości 1770 mm. Co więcej, wysokość pojazdu osiągnęła 1750 mm, a osie rozstawione zostały na odległość 2750 mm. To wszystko sprawia, że masa całkowita auta wyniosła ok. 1665 kg, a producent wyposażył Toyotę Innova w zbiornik paliwa o pojemności 65 litrów.

Toyota Innova – osiągi/spalanie

Toyota Innova dzięki zastosowaniu benzynowych silników L4 osiągała prędkość maksymalną w wysokości 180 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w ok. 11 sekund. Miało to bezpośrednie przełożenie na parametry spalania, według których Toyota Innova zużywała ok. 12 l/100 km podczas jazdy w zatłoczonym mieście, co obniżało się do 9 l/100 km w trasie.

Toyota Innova – wyposażenie

Toyota Innova w podstawowej wersji wyposażona została m.in. w: centralny zamek, immobilizer, aluminiowe felgi, regulowaną kolumnę kierownicy, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, zestaw schowków i półek łatwo dostępnych dla kierowcy jak i pasażerów ułatwiające transport przedmiotów o małych gabarytach, multifunkcyjną kierownicę, radio FM/AM, odtwarzacz CD, oraz rozbudowany zestaw głośników audio.

Toyota Innova - bezpieczeństwo

Toyota Innova jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, w podstawowej wersji posiada m.in.: czujniki ułatwiające parkowanie oraz eliminujące martwe punkty podczas wyprzedzania, system kontroli trakcji, system ABS+EBD, wspomaganie układu hamulcowego, asystenta pasa ruchu, dodatkowe światła przeciwmgielne, podświetlenie zegarów z trybem nocnym, zestaw poduszek powietrznych przeznaczonych dla kierowcy jak i pasażerów oraz wzmacniane pasy bezpieczeństwa.

3.76
Ocena na postawie 7 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaToyota
TypSamochód osobowy
SegmentK

Generacje Toyota Innova

Inne modele Toyota

K - Inne modele

Toyota Innova: newsy, testy i recenzje

McLaren 600LT na torze. Auto bliskie perfekcji i beznamiętnie skuteczne

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie