SEAT Cordoba

Model
SEAT Cordoba Zobacz 3 zdjęcia

Seat Cordoba to osobowe auto produkowane w latach 1993 – 2009 przez firmę motoryzacyjną Volkswagen AG pod marką Seat.

Seat Cordoba – ogólne informacje

Seat Cordoba należy do segmentu B. Jest następcą modelu Malaga. Projekt Seata Cordoba wykonał Giorgetto Giugiaro. Konstrukcyjnie samochód przypominał Seata Ibizę oraz Volkswagena Polo. Seat Cordoba bazuje na płycie podłogowej oznaczonej A03. Początkowo stanowił wersję sedan Ibizy. W 1996 roku wprowadzono dwudrzwiową wersję SX, a rok później wersję Vario – kombi. W 1999 roku dokonano faceliftingu Seata Cordoby. Zmodernizowano przednią część nadwozia, reflektory i wnętrze. Wprowadzono nowe zaokrąglenia, a z tyłu lampy zespolone. W przednim zawieszeniu zastosowano kolumny MacPhersona, a z tyłu belkę skrętną.

W 2003 roku w Paryżu zaprezentowano Seata Cordobę drugiej generacji. Podobnie jak poprzednia generacja opiera się na technologii Volkswagena. Seat Cordoba drugiej generacji charakteryzuje się sztywnym zawieszeniem i dynamiczną stylistyką. Zawieszenie podobnie, jak w Seacie Cordobie pierwszej generacji, składa się z kolumn MacPhersona i belki zespolonej. Wnętrze Seata Cordoba zostało wykonane z twardych plastików.

Seat Cordoba – dane techniczne

Seat Cordoba dostępny jest z nadwoziem typu kombi, coupe i sedan. Auto posiada napęd przedni. Oferta Seata Cordoba obejmuje silniki benzynowe i silniki wysokoprężne. Składają się one z 3 – 4 cylindrów, na każdy przypada 2 – 5 zaworów. Silniki Seata Cordoba charakteryzują się mocą od 60 do 156 KM i pojemnością od 1198 do 1984 cm3. Auto osiąga maksymalną prędkość od 157 – 218 km/h. Seat Cordoba przyspiesza do 100 km/h w 7,9 – 17,9 s.

Moment obrotowy układu napędowego Seata Cordoba wynosi od 107 do 310 Nm. W zależności od wybranej wersji silnikowej samochód spala średnio 4,8 – 8,3 l na 100 km. Pojemność bagażnika Seata Cordoba wynosi 760 – 1250 l. Wymiary Seata Cordoba to 4109 – 4280 mm długości, 1640 – 1698 mm szerokości i 1340 – 1480 mm wysokości.

Seat Cordoba – opinie

Seat Cordoba to wygodne auto. Posiada jednak kilka wad. Czasami pojawiają się kłopoty z układem elektrycznym i linką sprzęgła. Zdarzają się wycieki oleju i płynu chłodniczego. Wadą Seata Cordoba jest słabe zabezpieczenie antykorozyjne. Najbardziej narażone są ranty błotników i progi. Ponadto często zawiesza się termostat, a elementy tylnych hamulców, szczególnie linki hamulca ręcznego, zacierają się. Minusem Seata Cordoba jest słaba widoczność na zakrętach i mało miejsca z tyłu. Do najlepszych nie należy także jakość plastików i ich montaż. Samochód posiada raczej ubogie wyposażenie. Mankamentem jest także nieszczelna przekładnia kierownicza.

Na pochwałę zasługuje dobrze zestopniowana skrzynia biegów Seata Cordoba. Części zamienne dla Seata Cordoba są łatwo dostępne w przystępnej cenie. Atutem Seata Cordoba jest zawieszenie, które nie jest zbyt skomplikowane, dlatego jego serwisowanie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Zaletą Seata Cordoba jest dobrze pracujące wspomaganie kierownicy. Ponadto ułożenie kierownicy można dopasować do stylu jazdy. Plusem Seata Cordoba jest także duży bagażnik, wydajna klimatyzacja i szeroki wybór jednostek napędowych.

3.90
Ocena na postawie 42 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaSEAT
TypSamochód osobowy
SegmentB

Generacje SEAT Cordoba

Inne modele SEAT

B - Inne modele

SEAT Cordoba: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie