Proton Waja

Model
Proton Waja Zobacz 2 zdjęcia

Waja to model samochodu osobowego, którego produkcją zajmowało się malezyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Proton. Produkcja auta trwała od sierpnia 2000 r. do maja 2011 r. Jego sprzedaż prowadzono natomiast jeszcze w 2012 r.

Proton Waja – najważniejsze informacje

Waja to ważny model w historii marki Proton. Z jego debiutem związane jest bowiem wprowadzenie przez koncern z Malezji nowego firmowego logotypu (zmienionego ponownie w 2016 r.). Auto powstało jako 4-drzwiowy sedan i nigdy nie doczekało się jakiegokolwiek dodatkowego typu nadwozia.

Słowo "waja", które stanowi nazwę modelu marki Proton, po malajsku znaczy "twardy jak stal". Co ciekawe wersja samochodu eksportowana do Wielkiej Brytanii w latach 2001-2008 nosiła nazwę Proton Impian – "impian" w języku malajskim oznacza z kolei "marzenie".

W Protonie Waja producent stosował zawieszenie z dwóch innych modeli: Volvo S40 i Mitsubishi Carismy. Napęd Protona Waja był przenoszony na oś przednią.

W 2011 r. na miejsce wycofanego z produkcji modelu Waja wskoczył Proton Inspira. Proton Waja znalazł łącznie prawie 300 tys. nabywców.

Proton Waja – wersje

Proton Waja był produkowany w kilku wersjach, które różniły się od siebie wyposażeniem oraz danymi technicznymi. I o ile debiutancki Proton Waja z 2000 r. nie miał jeszcze takich udogodnień jak system ABS czy poduszki powietrzne, tak Proton Waja 1.6X, który został wprowadzony na rynek w październiku 2001 r., mógł być w nie wyposażony opcjonalnie, a w standardzie posiadał automatyczną skrzynię biegów, kontrolę trakcji, odtwarzacz CD i kierownicę wykonaną częściowo z drewna. Dopisek 1.6X w nazwie tego modelu jest natomiast związany z jego 1.6-litrowym motorem typu SOHC, który wyprodukowała firma Mitsubishi.

Również nazwa Protona Waja 1.8X pochodzi od rodzaju silnika, który został użyty do jego produkcji. Była to 1.8-litrowa jednostka napędowa typu DOHC z 4 cylindrami, którą skonstruowali inżynierowie Renault. Proton Waja 1.8X był ponadto wyposażony w systemy EBD oraz ABS z asystentem hamowania (BA).

W 2005 r. w sprzedaży pojawił się z kolei Proton Waja Chancellor, który posiadał odrobinę większy rozstaw osi niż standardowy 2,6-metrowy, który charakteryzował wszystkie inne wersje modelu Waja. Producent wyposażył ten wariant w 4-stopniową, automatyczną skrzynię biegów i silnik V6 autorstwa konstruktorów Mitsubishi. O modelu Proton Waja Chancellor zrobiło się głośno m.in. z uwagi na fakt, że podczas jednego ze zjazdów w Kuala Lumpur wykorzystywali go oficjele Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Ponadto istniała jeszcze wyścigowa wersja auta, znana pod nazwą Proton Waja R3 (Edycja MME). Samochód był produkowany w ograniczonym nakładzie, a każdy jego egzemplarz miał odrębny numer seryjny.

Proton Waja – zmiany

Oprócz wprowadzania kolejnych wersji modelu Waja, firma Proton równolegle dokonywała zmian w standardowo wyposażonych egzemplarzach auta. Jedną z najważniejszych było zamontowanie w pojeździe silnika Campro S4PH. Razem z nim w samochodzie pojawiły się skórzane fotele, nowe kolory wnętrza (beżowy i brązowy), przeprojektowane otwory wentylacyjne i nowe radio z odtwarzaczem, który obsługiwał format MP3. Tak zmodernizowany Proton Waja trafił do sprzedaży w styczniu 2006 r.

Jeszcze w tym samym roku, w czerwcu, doszło do drobnego faceliftingu Protona Waja, który objął nadwozie pojazdu. W efekcie Proton Waja doczekał się nowych świateł przednich oraz tylnych, nowych felg aluminiowych i atrapy chłodnicy o wyglądzie plastra miodu.

Kolejny facelifting Protona Waja miał miejsce w 2007 r. W nadwoziu pojazdu ponownie odświeżono stylistykę przednich lamp oraz atrapy chłodnicy; przeróbki dotknęły ponadto świateł przeciwmgielnych i maski.

Od 2008 r. pod nową maską Protona Waja inżynierowie malezyjskiej firmy zaczęli umieszczać silniki Campro CPS z 4 równoległymi do wału korbowego cylindrami. Były to jednostki napędowe o pojemności 1.6 l. Tak powstał samochód nazywany Protonem Waja CPS, który został w dodatku wzbogacony o nowy grill i przeprojektowane tylne reflektory.

4.06
Ocena na postawie 38 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaProton
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Proton Waja

Inne modele Proton

C - Inne modele

Proton Waja: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie