Perodua Kelisa

Model
Perodua Kelisa Zobacz 2 zdjęcia

Perodua Kelisa jest miejskim samochodem produkowanym na Malezji przez przedsiębiorstwo Perodua. Auto zostało wprowadzone na rynek w 2001 roku, zastępując wówczas Perodua Kancil, a po zakończeniu produkcji w 2007 roku wyparte zostało przez model Perodua Viva.

Perodua Kelisa – historia

Perodua Kelisa w każdej z dostępnych wersji oparta została o konstrukcję piątej generacji Daihatsu Mira, a jej nazwa pochodzi od rodzaju ryb charakterystycznych dla kraju Malezji (ikan kelisa). Auto dzięki pozytywnemu przyjęciu w branży zostało wprowadzone na rynek w 2002 roku jako zamiennik modelu Nippa i podobnie jak poprzednik stało się najtańszym sprzedawanym samochodem w Wielkiej Brytanii, którego cena zaczynała się od 5 000 funtów. Co więcej, użytkownicy docenili wszystkie trzy warianty pojazdu czyli: EX, GX oraz EZ pozostające wciąż bez zmian po 2003 roku. Oprócz tego na rynku dostępne były również limitowane edycje Perodua Kelisa, które wyróżniały się dwukolorowym lakierem i drobnymi modyfikacjami karoserii. Od 21 października 2003 roku Perodua Kelisa wprowadziła pierwszy lifting, który od innych modeli odróżniał się odnowionym przednim plastrem oraz odświeżonym zderzakiem i bursztynowymi światłami kierunkowskazów, nową tylną wycieraczką, anteną dachową z położeniem środkowym, a także nowym panelem licznikowym, sportowymi felgami w wersji EX i kołpakami w modelu GX. Co więcej Perodua Kelisa dostępny był na polskim rynku w aż pięciu kolorach w tym: Sparkling Silver, Kristal White, Millenia Gold oraz Gemilang Blue. Z tego powodu od 2004 roku Perodua Kelisa zastąpiła wariant EX wersją 850 EX i zamieniła markę GX na 1000 GX, a EX na 1000 EX. Zmiany w stosunku do innych wersji objęły srebrną, malowaną ramę środkową, skórzane fotele z haftem ''imago'', owiniętą skórzaną kierownicę, wyraźniejsze boczne i przednie kierunkowskazy, sportowy spojler oraz chromowane klamki i zamki drzwi wykończone jasnym podwójnym kolorem metalik.

Perodua Kelisa – wymiary

Perodua Kelisa zaliczana jest do segmentu miejskich samochodów o długości 3490 mm i szerokości 1490 mm oraz wysokości równej 1420 mm. Oprócz tego osie rozstawione zostały na odległość 2345 mm, a masa całkowita pojazdu osiągnęła wartość pomiędzy 771, a 806 kg. Oprócz tego warto pamiętać, że konstruktorzy wyposażyli Perodua Kelisa w zbiornik paliwa o pojemności 60 litrów.

Perodua Kelisa – wyposażenie

Perodua Kelisa w podstawowej wersji wyposażona była m.in. w: wzmacnianą konstrukcję nadwozia, aluminiowe felgi, radio FM/AM, odtwarzacz CD, rozbudowany system audio, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, elektryczne wspomaganie kierownicy, centralny zamek, immobilizer, regulowaną kolumnę z wielofunkcyjną kierownicą, szeroką deskę rozdzielczą, system nawigacji satelitarnej i klimatyzację.

Perodua Kelisa – bezpieczeństwo

Perodua Kelisa w kwestiach bezpieczeństwa wyposażona została m.in. w: system kontroli trakcji, system ABS, wspomaganie układu hamowania, regulowane fotele i zagłówki ułatwiające przyjęcie bezpiecznej pozycji w stosunku do modelu jazdy, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, zestaw poduszek powietrznych przeznaczonych dla kierowcy jak i pasażera, dodatkowe światła przeciwmgielne, dodatkowe podświetlenie zegarów.

Perodua Kelisa – w mediach

Perodua Kelisa pojawił się w drugiej serii popularnego programu telewizyjnego Top Gear, kiedy James May prowadząc auto, był pod jego dużym wrażeniem. Oprócz tego w serii DVD Jeremey'ego Clarksona Heaven and Hell dziennikarz wysadził auto w powietrze krótko po jego zakupie.

Perodua Kelisa – osiągnięcia

Perodua Kelisa dzięki nowoczesnej konstrukcji zdobył wiele nagród przyznanych zarówno przez użytkowników jak i ekspertów z branży motoryzacyjnej. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. ASEAN Auto Car Awards 2003/04, która przyznana została w kategorii Compact Car oraz dwa wyróżnienia NST w tym w 2002 roku w kategorii Car of the Year, oraz w 2003 roku w kategorii MasterCard Compact Car of the Year.

4.93
Ocena na postawie 34 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaPerodua
TypSamochód osobowy
SegmentB

Generacje Perodua Kelisa

Inne modele Perodua

B - Inne modele

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie