Mazda Millenia

Model
Mazda Millenia Zobacz 2 zdjęcia

Mazda Millenia jest samochodem osobowym, który w latach 1992 – 2002 produkowany był przez pochodzące z Japonii przedsiębiorstwo Mazda. Za produkcję modelu odpowiada uznany w branży designer Yujiro Daikoku, a w przypadku konstrukcji wykorzystano popularną płytę podłogową ''Mazda T platform''.

Mazda Millenia – historia

Mazda Millenia pierwotnie miała być drugim z trzech modeli należącej do Mazdy luksusowej linii Amati. Jednak ze względu na finansowy kryzys debiut Amati został przesunięty, Mazda Millenia w 1993 roku została wprowadzona na rynek europejski jako Xedos 9, a na japońskim pod nazwą Eunos 800. Dopiero pod koniec lipca 1997 roku nazwę auta zmieniono na docelową Millenium. Było to auto mogące pochwalić się wysoką jakością drobnych elementów nadwozia w stosunku do innych modeli Mazdy. W konstrukcji wykorzystano farbę o grubszej strukturze, a w przypadku wnętrza użyto wysokiej jakości plastiku. W ten sposób pierwszy lifting zrealizowano w 1997 roku podczas zmiany nazwy, a drugi został przeprowadzony w 2000 roku, kiedy obniżono dach, który w całości wykonany został z aluminium. Istotnym jest również fakt, że Mazda Millenia nie posiada bezpośredniego poprzednika w ofercie producenta, a jej produkcję zakończono w 2002 roku, kiedy na rynku zadebiutowała Mazda 6 zastępując w portfolio model 626. Istotnym jest również fakt, według którego Mazda Millenia była jedynym na świecie samochodem wykorzystującym do napędu silnik Millera, który sprawiał, że auto osiągało prędkości maksymalne zbliżone do Nissana 300ZX i BMW 850i.

Mazda Millenia w Europie

Mazda Millenia na europejskim rynku sprzedawana była w latach 1993 – 2002 jako Xedos 9. Był to wysokiej jakości pojazd, który wyposażono w silniki V6 o pojemnościach od 2 do 2.5 litra, a podwozie wykorzystywało platformę T.

Mazda Millenia w Japonii

Mazda Millenia na japońskim rynku dostępna była w latach 1993 – 1998 jako zaliczany do luksusowej klasy Eunos 800. Auto wyposażone zostało w platformę T oraz silniki V6 z napędem Millera i pojemnością 2.25 i 2.5 litra. Była ona narzucona przez japońskie przepisy wymuszające na producentach produkcję jednostek napędzanych wyłącznie 95-oktanowym paliwem.

Mazda Millenia – Północna Ameryka i jej rynki

Mazda Millenia w sprzedaży w Północnej Ameryce pojawiła się w 1994 roku, kiedy zastąpiła na tamtejszym rynku model 929, który był zarazem ostatnim mainstream-owym modelem w typie sedan z napędem przełożonym na tylną oś. W ten sposób za największą konkurencję północnoamerykańskiego modelu Mazdy Millenia uważa się Nissana Maxim, a samo auto dostępne było w trzech wersjach, w tym rozbudowanej ze skórzaną tapicerką, wzmacnianym dachem, systemem kontroli trakcji, podgrzewanymi fotelami i silnikiem V6 z systemem Millera.

Mazda Millenia – marki Amati

Pierwsze wzmianki o stworzeniu luksusowej marki Amati pojawiły się w magazynie Motor Trend (luty w 1992 roku, s. 118), kiedy opisano pierwsze logo serii i kampanię reklamową z budżetem 75 milionów dolarów, która wystartować miała pod koniec 1993. W ten sposób Mazda Millenia została pierwszym i zarazem jedynym modelem zaliczanym do tej linii samochodów Mazdy. Projekt Amati został bowiem zamknięty ze względu na kryzys na motoryzacyjnym rynku, a na jego miejsce nie zaplanowano następcy. Na koniec warto dodać, że znakiem rozpoznawczym marki pozostały silniki V6 z pojemnościami 2.3 i 2.5 litra.

Mazda Millenia - dane techniczne

Mazda Millenia dysponowała trzema silnikami V6 z mocą w zakresie 140 – 210 KM i pojemnością na poziomie 2 – 2.5 litra, które obsługują dwie przekładnie: 4-biegowa automatyczna i 5-biegowa manualna przy napędzie przełożonym na przednią oś. Dzięki temu udało się obniżyć koszty produkcji auta oraz zmniejszyć masę pojazdu, co przekłada się bezpośrednio na wzrost osiągów. Oprócz tego przedni napęd zwiększa sterowność samochodu podczas pokonywania zakrętów i nie wymaga od kierowcy takiego doświadczenia i umiejętności jak to ma miejsce w pojazdach z napędem na tył.

Mazda Millenia – wymiary

Ze względu na przynależność do wysokiej jakości segmentu E Mazda Millenia dysponuje przedłużoną konstrukcją, której długość wynosi 4821 mm, a szerokość to 1770 mm. Wysokość konstrukcji osiągnęła 1394 mm, a osie rozstawione zostały na odległość 2751 mm. To wszystko sprawiło, że masa całkowita Mazdy Millenia wynosi 1550 kg.

Mazda Millenia – osiągi/spalanie

Mazda Millenia wykorzystując w napędzie silnik V6 osiągała prędkość maksymalną w wysokości 229 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 8 sekund. Ponadto odległość ćwierć mili Mazda Millenia pokonuje w niecałe 16 sekund osiągając 151 km/h. Jeśli natomiast chodzi o spalanie Mazda Millenia zużywa ok. 12 l/100 km podczas jazdy w mieście, co zmniejsza się do ok. 8.4 l/100 km w trasie i stabilizuje się na poziomie ok. 10 l/100 km w modelu mieszanym.

Mazda Millenia – wyposażenie

Mazda Millenia w podstawowej wersji wyposażona została w: aluminiowe felgi, centralny zamek, immobilizer, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, regulowaną kolumnę kierownicy, wielofunkcyjną kierownicę, szyberdach, radio FM/AM, odtwarzacz CD z dodatkowym portem USB oraz klimatyzację i skórzaną tapicerkę.

Mazda Millenia - bezpieczeństwo

Mazda Millenia została pozytywnie oceniona pod względem bezpieczeństwa, co przełożyło się wysokie oceny w testach zderzeniowych. Co więcej w podstawowej wersji auto wyposażone zostały w takie elementy poprawiające walory bezpieczeństwa jak: wzmacniane pasy bezpieczeństwa, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, wspomaganie układu hamowania, system ABS+EBD, system kontroli trakcji, asystenta pasa ruchu, czujniki zwiększające bezpieczeństwo podczas parkowania i eliminujące martwe punkty podczas wyprzedzania, regulowane fotele i zagłówki, zestaw poduszek powietrznych przeznaczonych dla kierowcy oraz pasażerów oraz dodatkowe podświetlenie zegarów i światła przeciwmgielne.

4.49
Ocena na postawie 33 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMazda
TypSamochód osobowy
SegmentE

Generacje Mazda Millenia

Inne modele Mazda

E - Inne modele

Mazda Millenia: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie