Hummer H2

Model
Hummer H2 Zobacz 5 zdjęć

Model H2 to pełnowymiarowy SUV produkowany przez amerykańską firmę AM General Corporation od 2002 roku pod marką Hummer. Po raz pierwszy Hummera H2 w odmianie kombi zaprezentowano na samochodowych targach w Detroit w 2000 roku, a pick-upa pokazano w Nowym Jorku w 2001 roku.

Z zewnątrz model H2 przypomina swojego starszego brata – H1. Jego nadwozie również miało czworo drzwi. Występowało w wersji kombi zwanej Standard i jako pick-up. Wersja SUV (Sport Utility Vehicle) była nieco dłuższa (5,2 m) od odmiany SUT (Sport Utility Truck), której długość wynosiła 4,8 m. Model H2 miał inny charakter niż H1. Auto było znacznie bardziej komfortowe i nie cechowało się tak dobrymi własnościami terenowymi jak starszy wóz. Przestronne i wygodne wnętrze, duże fotele, a przestrzeni na nogi i nad głową wystarczało dla nawet najbardziej rosłych pasażerów.

Hummer H2 kosztował niemało, jednak oferowane do niego dość wyposażenie było dość bogate. Obejmowało takie elementy, jak: telewizor, odtwarzacz płyt DVD, podgrzewane skórzane fotele, klimatyzacja, otwierany elektrycznie dach, wysokiej jakości system audio czy też pokładowy komputer informujący o 28 różnych parametrach. Wóz zbudowano na ramie Chevroleta Tahoe, co pozwoliło znacznie obniżyć koszty produkcji. Samochód miał niezależne zawieszenie, które zwiększało komfort jazdy, ale ograniczało do pewnego stopnia możliwości terenowe Hummera H2.

Ten model Hummera początkowo dostępny był tylko z montowanym wzdłużnie z przodu benzynowym silnikiem V8 o objętości skokowej 6 l. Jednostka napędowa w zależności od wersji generowała 321 KM lub 329 KM. Z jednostką napędową łączono 4-biegową, manualną skrzynię biegów, która rozdzielała moc na wszystkie cztery koła. W 2008 roku silnik ten wymieniono na nieco większy - 6,2 l. Ten motor był znacznie mocniejszy od poprzednika (rozwijał moc 398 KM). Zmiana silnika pociągnęła za sobą wymianę skrzyni biegów. Zamiast 4-biegowego automatu producent zastosował ten sam typ skrzyni, ale o 6 przełożeniach.

Sprzedający się świetnie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych Hummer H2 był również dostępny w specjalnej limitowanej wersji o nazwie Limo. W tej odmianie wóz wyposażano w 6,2-litrowy silnik o mocy prawie 400 KM. Jednak to nie motor imponował, ale rozmiary samochodu. Hummer H2 Limo miał niespełna 10,5 m długości, dzięki czemu wewnątrz mogło podróżować aż 22 osób. Do tego w kabinie wmontowano 3 barki, wielostrefową klimatyzację połączoną z ogrzewaniem, trzy telewizory z odtwarzaczami płyt DVD i wiele innych dodatków. Przedłużone egzemplarze wykorzystywano często jako auta reprezentacyjne przy okazji różnego rodzaju gali i imprez.

W przeciwieństwie do modelu H1 jego młodszego brata zaliczano do samochodów osobowych. Pozwoliła na to mniejsza masa wozu w porównaniu z H1. Wynosiła ona 2900 kg. Główną zaletą Hummera H2 jest jego nietypowy wygląd, nawiązujący do doskonałego samochodu terenowego, jakim był Hummer H2. W przeciwieństwie do H1 wersja H2, choć miała nieco gorsze własności terenowe, zapewniała znacznie większy komfort i luksus podróży. Do wad Hummera H2 zaliczają się przede wszystkim cena zakupu oraz ogromne zużycie paliwa przez duży, 8-cylindrowy silnik. Problematyczne mogły być też wymiary zewnętrze auta podczas jazdy w ruchu miejskim oraz parkowania w ciasnych miejscach i zatoczkach.

W 2010 roku zakończono produkcję modelu H2 (w tym czasie wytwarzany był już model H3). Hummer H2 został wyprodukowany w liczbie ponad 150 000 egzemplarzy.

3.93
Ocena na postawie 31 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaHummer
TypSamochód osobowy
SegmentI

Generacje Hummer H2

Inne modele Hummer

I - Inne modele

Hummer H2: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie