Holden Commodore

Model
Holden Commodore Zobacz 2 zdjęcia

Holden Commodore jest średniej-wyższej klasy samochodem osobowym, który w produkcji jest od 1978 roku. Za wykonanie auta odpowiada australijska firma Holden, która należy do koncernu General Motors Corporation. Commodore na rynku zastąpił znacznie większego Holden Kingswood, który zaliczany jest do klasy full-size. Commodore nie spełnił tych wymagań, model występuje w wersjach sedan i kombi dlatego zakwalifikowany został do segmentu E. Od 1978 roku powstało pięć generacji Holden Commodore, a auto z powodzeniem produkowane jest do dziś.

Holden Commodore – historia

Holden Commodore miał być ekonomiczną odpowiedzią na specyficzne dla rynku australijskiego zapotrzebowanie na lekkie pick-upy budowane na podstawie samochodów osobowych (nazywane ute od słowa użytkowy). Pierwszy Holden Commodore został zaprezentowany w 1978 roku w wersji sedan, krótko potem pojawiła się wersja kombi z podwyższonym dachem. Co ciekawe, auto było przystosowane do pomieszczenia większych silników, w tym jednostek sześciocylindrowych. Holden Commodore już w pierwszym roku sprzedaży stał się najchętniej kupowanym autem w Australii.

Holden Commodore – dane techniczne

Niezależnie od generacji Holden Commodore wykorzystywał do zasilania silniki V6 - w najnowszej odsłonie mamy do czynienia z jednostkami o pojemnościach od 3,6 do 6,0 litra. Napęd Holdena Commodore w większości przypadków przełożony był na tył pojazdu, a silnik umieszczono w przedniej części. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest oddzielenie jednostki napędowej od sterowania pojazdem. Pozwala to na zwiększenie kąta skrętu, co w dużym stopniu ułatwia manewrowanie. Z drugiej strony tylne zawieszenie wymaga lepszych umiejętności i większego doświadczenia od kierowcy. W trudniejszych warunkach np. w zimie samochód napędzany na tylną oś łatwiej wpada w poślizgi, a zmienna siła napędowa może wpływać na tor jazdy, który może wymagać stałej korekty przez prowadzącego auto.

Holden Commodore - wyposażenie

Wyposażenie Holden Commodore chwalone było za wysoką jakość użytych materiałów. Fotele i elementy drzwi pokryto skórą, a kierownica i deska rozdzielcza wykonana jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ponadto w standardowej wersji Holden Commodore ma automatyczną klimatyzację, kontrolę trakcji, czujniki parkowania, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, system rozpoznawania głosu, radio FM z systemem siedmiu głośników oraz centralny zamek i elektryczne wspomaganie kierownicy. Co więcej, australijscy producenci podczas projektowania auta dużą uwagę skupili na kwestiach związanych z jego bezpieczeństwem. Dlatego Holden Commodore posiada podwójne poduszki powietrzne z przodu przeznaczone zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, dodatkowe poduszki powietrzne boczne, wzmacniane pasy bezpieczeństwa i system antywłamaniowy z alarmem.

Holden Commodore – wymiary

Holden Commodore zgodnie ze specyfikacją segmentu E jest jednym z większych pośród miejskich limuzyn. Jego długość wynosi aż 4897 mm, przy 1863 mm szerokości i 1455 mm wysokości. Rozstaw osi Holden Commodore to 2829 mm, a masa własna auta wynosi ok. 1535 kg.

3.71
Ocena na postawie 19 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaHolden
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Holden Commodore

Inne modele Holden

D - Inne modele

Holden Commodore: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie