Geely Panda

Model
Geely Panda Zobacz 2 zdjęcia

Geely Panda to kompaktowy samochód miejski produkowany w latach 2008 - 2016 przez chińskiego producenta Geely. Auto zostało ocenione pięcioma gwiazdkami na pięć możliwych w prestiżowym teście na bezpieczeństwo C-NCAP. Dzięki temu Geely Panda był pierwszym chińskim samochodem kompaktowym w historii, który otrzymał maksymalną notę, dzięki czemu auto zdobyło nagrodę dla najbezpieczniejszego samochodu roku. Po zakończeniu produkcji Pandę zastąpił odświeżony model nazwany Emgrand Mini.

Geely Panda – historia

Ciekawostką jest fakt, że 22 grudnia 2010 roku rozpoczęła się sprzedaż online Geely Pandy, a miejscowy dystrybutor Taobao Mall oferował sprzedaż auta na swojej stronie internetowej. Żeby dokonać zakupu należało wpłacić zaliczkę w wysokości 288 chińskich juanów i udać się na jazdę próbną do najbliższego dilera. W ten sposób pierwszego dnia sprzedało się ok. 500 egzemplarzy Geely Pandy.

Geely Panda – dane techniczne

W Geely Panda wykorzystano znane ze swojej ekonomicznej pracy silniki L3 (pojemność 1 l) i L4 (pojemności 1,3 i 1,5 l). Jednostki napędzane benzyną wyposażone są w cztery cylindry, a ich zakres mocy to średnio 63000 RPM przy 63 KW. Napęd nałożony został na przednią oś, która wykorzystuje systemy hamulcowe MacPhersona. Geely Panda dostępny był wyłącznie w wersji hatchback.

Geely Panda - wymiary

Jak na miejską osobówkę Gelly Panda nie wyróżniał się na tle innych modeli ze swojej kategorii. Długość auta to 3598 mm, szerokość 1630 mm przy wysokości 1465 mm. Rozstaw osi Geely Panda to 2340 mm przy wadze pojazdu 1590 – 1640 kg.

Geely Panda – osiągi/spalanie

Pełny zbiornik auta mieścił 35 litrów paliwa. Pozwalało to na osiągnięcie maksymalnej prędkości Geely Pandy, która dochodziła do 155 km/h (do setki potrzebuje 15 sekund). Ekonomiczne silniki pozwalały na spalanie na poziomie 7-8 l/100 km przy mieszanej jeździe po mieście. Tutaj mogłoby być lepiej, w końcu to auto do taniej jazdy, ale dzięki temu Panda jest zrywniejszy i posiada lepsze przyspieszenie.

Geely Panda – wyposażenie

Wnętrze auta chwalone było za swój niezwykły design, który producenci nazywali 'lookiem pandy'. Krytykowano natomiast zbyt widoczne inspiracje modelem Toyoty Aygo. Za projekt wnętrza odpowiedzialna była inna chińska firma CH-Auto. Rezultat na pewno można uznać za udany, bo nawet przedłużająca się podróż jest wygodna, kabina jest starannie wygłuszona, a regulowane fotele posiadają wystarczająco miejsca na dostosowanie. Ponadto w standardowym wyposażeniu Geely Panda miał elektrycznie sterowane lusterka i szyby, wspomaganie kierownicy, ABS, radio FM oraz system czterech głośników. Nieźle prezentują się parametry odpowiedzialne za bezpieczeństwo modelu jazdy. Panda ma dwie poduszki powietrzne, po jednej dla kierowcy i pasażera z przodu oraz posiada system wzmocnień pasów bezpieczeństwa.

Geely Panda – inne rynki

Geely Panda dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom i optymalnym zestawieniem mocy do rozmiarów zdobył sobie serce fanów na całym świecie. Następstwem był export modelu na rynki zagraniczne, gdzie Panda sprzedawany był pod inną nazwą. I tak w Nowej Zelandii jeżdżono Geely LC Hatch podczas gdy na Taiwanie Panda nazwany został Tobe M'Car.

3.87
Ocena na postawie 14 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaGeely
TypSamochód osobowy
SegmentA

Inne modele Geely

A - Inne modele

Geely Panda: newsy, testy i recenzje

Jeździłem nową Toyotą Suprą. Spełnia wszystkie oczekiwania, ale prawdziwy potencjał odkryją tunerzy

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie