Fiat Palio

Fiat Palio jest włoskim samochodem osobowym należącym do niższej klasy średniej, produkowany był w latach 1996–2017. Występował w wersji hatchback, sedan (znanej jako Siena) i kombi (popularny Fiat Palio Weekend).

  • Fiat Palio jest włoskim samochodem osobowym należącym do niższej klasy średniej
  • Fiat Palio Weekend to wersja kombi tego modelu
  • Sukces Fiata Palio Weekend był chyba nawet większy niż podstawowej wersji włoskiego auta
  • Wnętrze Fiata Palio nie jest może szczególnie luksusowe, ale zastosowano w nim sporo praktycznych rozwiązań
[1/4] Fiat Palio jest włoskim samochodem osobowym należącym do niższej klasy średniej

Fiat Palio – informacje ogólne

Fiat Palio był jednym z samochodów zrealizowanych w ramach projektu 178, którego celem było stworzenie rodziny samochodów przeznaczonych na rynek globalnych. Obok modelu Palio powstały również następujące auta: 2-drzwiowy pick-up Strada, 4-drzwiowy sedan Siena i jego następca Fiat Albea znany też jako Petra. Powstały dwie generacje Fiata Palio, przy czym pierwsza z nich przeszła trzykrotny facelifting. W 2017 roku miejsce Palio zajął nowy model Fiata – Argo.

Fiat Palio produkowany był przez fabryki na całym świecie (Brazylia, Turcja, Indie, RPA), w tym przez polskie przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland. Wśród konkurencji tego modelu znajdziemy Forda Fiestę, Volkswagena Polo i Dacię Sandero.

Fiat Palio – dane techniczne

Fiat Palio pierwszej generacji produkowano w wersjach z nadwoziami hatchback lub kombi i silnikami benzynowymi o mocy 75–101 KM lub silnikiem wysokoprężnym 1.9 D 70 KM. Przy okazji drugiego faceliftingu zaproponowano też silnik 1.8 na benzynę i etanol i mocy ok. 115 KM. Oryginalny Palio I należał do segmentu C, natomiast jego wersje po faceliftingu kwalifikują się do segmentu B. Wszystkie egzemplarze Fiata Palio I oferują pasażerom pięć miejsc i bagażnik o pojemności od 460 do 1540 l. Jeśli chodzi o spalanie, auto zużywa średnio 9 l/100km w mieście i ok. 6 l/100km na trasie.

Druga generacja Fiata Palio (segment B) powstawała w latach 2011–2017 i pod względem stylistyka wzorowana była na Punto Evo. Dostępna wersja nadwozia Palio II to 5-drzwiowy hatchback, a pięciobiegowa skrzynia biegów występuje w wersji manualnej i półautomatycznej. Benzynowe silniki drugiej generacji pozwalają na użycie również etanolu, mają moc od 73 do 117 KM, a pojemność 1.0, 1.4 lub 1.6. Jeśli chodzi o wyposażenie, Palio II pojawił się w trzech różniących się nim wersjach: Attractive, Essence i Sporting.

Fiat Palio – opinie

Fiat Palio sprzedawał się całkiem dobrze szczególnie w Ameryce Południowej, jednak w Polsce nie osiągnął szczególnie dobrych rezultatów. Palio to prosty samochód budżetowy o sporej pojemności, szczególnie w wersji Palio Weekend, jednak ma też swoje wady. Awaryjny jest między innymi silnik, gdyż zdarzają się wycieki paliwa, a do tego dość duże jest spalanie. Problemem może się również okazać rdza, szczególnie w Palio I. Podczas użytkowania dokuczliwe okazuje się również słabe wyciszenie kabiny, a także liczne drobne usterki jak problemy z elektroniką czy zacinające się zamki.