Dodge Shadow

Model
Dodge Shadow Zobacz 2 zdjęcia

Dodge Shadow to kompaktowa osobówka, która produkowana była przez amerykańskiego Dodge'a w latach 1987 – 1994. Auto dostępne było w wersji 3 i 5-drzwiowej hatchback oraz od roku 1991 jako 2-drzwiowy kabriolet.

Dodge Shadow - historia

Dodge Shadow w momencie wejścia na rynek zastępował starszy model Dodge Omni. Pierwszy egzemplarz linię produkcyjną opuścił 25 września 1986 roku. Wcześniej, auto było składane razem z bliźniaczym Plymouth Sundance w Michigan (USA) i Toluce (Meksyk), gdzie Shadow zaczął korzystać z platformy Chryslera - K Platform. Produkcja zakończyła się 9 marca 1994 roku, a Shadow i bliźniaczy Sundance zostali zastąpieni przez Dodge/Playmouth Neon. Za jego największą konkurencję uważa się Plymoutha Duster i Shelby CSX.

Dodge Shadow – dane techniczne

Do napędu Dodge'a Shadow używano silników R4 o pojemnościach od 2,2 l do 2,5 l Turbo i V6 w wersji 3 l. Moc maksymalna wynosiła 178 KM przy 5200 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 278 Nm przy 2400 obr/min. Silnik umiejscowiony był z przodu pojazdu, a napęd przełożony na przednią oś za pomocą 3 lub 4-biegowej automatycznej i 5-biegowej manualnej skrzyni. Konstrukcyjnie Dodge Shadow korzystał z płyty podłogowej P – Platform co przy niskiej wadze auta połączonej z dużą mocą miało korzystny wpływ na osiągi.

Dodge Shadow – wyposażenie

W zależności od wersji Dodge Shadow posiadał zadowalające wyposażenie wnętrza. Elektrycznie obsługiwane szyby i lusterka, centralny zamek, tempomat, regulacja kolumny kierownicy, zmodernizowany zestaw zegarów z tachometrem i innowacyjny w tamtym okresie pakiet oświetlenia, ponadto radio i szyberdach. Shadow chwalony był przez użytkowników za ergonomię i wszechstronność wnętrza tym bardziej że auto należy do kompaktowych.

Dodge Shadow - wymiary

Wymiary Dodge'a Shadow nie należały do standardowych jeśli chodzi kompaktowe osobówki. Duża platforma podłogowa miała 4361 mm długości, 1709 mm szerokości, a cała konstrukcja 1321 mm wysokości. Rozstaw osi Dodge'a Shadow wynosił 2464 mm, a masa własna auta to tylko 1288 kg.

Dodge Shadow – osiągi

Dodge Shadow posiada bardzo dobrą specyfikację biorąc po uwagę auta z segmentu C. Jego prędkość maksymalna w wysokości 212 km/h budzi podziw tym bardziej że auto posiada wysokie przyspieszenie. Do setki rozpędza się w 7 sekund, a do osiągnięcia 160 km potrzebuje niewiele ponad 20.

Dodge Shadow – bezpieczeństwo

Dodge Shadow doceniony został dzięki swojej bezpiecznej konstrukcji i zastosowanym rozwiązaniom anty wypadkowym. W standardowym teście bezpieczeństwa uzyskał wysokie 4 gwiazdki w przypadku kierowcy i aż pięć gwiazdek w ocenie bezpieczeństwa pasażera.

4.26
Ocena na postawie 40 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Dodge Shadow

Inne modele Dodge

C - Inne modele

Dodge Shadow: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie