Datsun Cherry

Model
Datsun Cherry Zobacz 2 zdjęcia

Datsun Cherry był serią samochodów osobowych typu subkompakt, który zapoczątkował rozwój modeli marki z przednim napędem. Po zakończeniu produkcji auto zastąpione zostało przez modele: Nissan March/Micra (Japonia) oraz Nissan Pulsar (Europa).

Datsun Cherry – kulisy powstania

Datsun Cherry miał być pierwszym modelem marki z silnikiem umieszczonym w przedniej części konstrukcji i napędem przełożonym na przednią oś. W ten sposób pierwsza wersja zaprezentowana została w 1970 roku, debiutując zarówno na rynku japońskim i europejskim. W międzyczasie wyłącznie na azjatyckich rynkach zaprezentowano model ''Cabover Cherry Cab'', którego specyfikacja została ściśle powiązana z Nissanem Sunny.

Datsun Cherry – historia

Datsun Cherry pierwotnie dostępny był z niezależnym zawieszeniem w wersjach 2 i 4-drzwiowego sedana oraz 2-drzwiowego coupe i 3-drzwiowym hatchback. Oprócz tego pojazdy wyposażono w dwie jednostki napędowe z pojemnością w zakresie 988 cc do 1171 cc. W Europie auto oznaczone zostało jako E10, wykorzystując w działaniu półautomatyczne skrzynie biegów, a kupić można je było wyłącznie poprzez sieć dealerską Nissana i punkty Satio Shop. Ponadto wraz z wprowadzeniem na rynek Datsuna Cherry marka zyskała wielką popularność na brytyjskim rynku. Było to spowodowane kryzysem brytyjskiego rynku motoryzacyjnego, w którym Datsun odnalazł się, wprowadzając poprzez swoje modele japońską technologię. W ten sposób coraz więcej użytkowników przekonywało się do niezawodnych i tanich w eksploatacji modeli, które umożliwiały szybką podróż po zatłoczonym mieście, równie dobrze sprawdzając się w trasie.

Datsun Cherry – dane techniczne

Datsun Cherry wyposażony został w popularne silniki L4 o pojemności 1.2 litra, które obsługiwane były wyłącznie przez 4-biegową manualną przekładnię. Napęd przełożony został na przednią oś, dzięki czemu udało się obniżyć koszty produkcji, pojazd zyskał przestronniejsze wnętrze a obniżeniu uległa masa konstrukcji. Oprócz tego auta z przednim napędem charakteryzowały się podsterowną charakterystyką podczas pokonywania zakrętów ze średnimi prędkościami, a model jazdy nie wymagał od kierowcy takiego doświadczenia i umiejętności, jak miało to miejsce w przypadku auta z napędem na tylną oś.

Datsun Cherry – wymiary

Datsun Cherry wyróżniał się na tle innych modeli marki przedłużoną konstrukcja nadwozia, które osiągało długość 3825 mm oraz szerokość na poziomie 1500 mm i wysokość 1375 mm. Oprócz tego osie pojazdu rozstawione zostały na odległość 2395 mm, a masa całkowita auta osiągnęła wartość 755 kg. Na koniec warto dodać, że producenci wyposażyli Datsuna Cherry w zbiornik paliwa z pojemnością 45 litrów, co przekładało się na jego zwiększoną ładowność.

Datsun Cherry – wyposażenie

Datsun Cherry w podstawowej wersji wyposażony został m.in. w: aluminiowe felgi, hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, ręcznie sterowane szyby i lusterka, centralny zamek, szeroką deskę rozdzielczą wyposażoną w dodatkowe regulatory obsługujące wloty powietrza, manualną klimatyzację, radio FM/AM z odtwarzaczem CD oraz rozbudowany system głośników audio.

Datsun Cherry - bezpieczeństwo

Datsun Cherry osiągnął zadowalające oceny w popularnych testach zderzeniowych. Zawdzięczał to m.in. wyposażeniu w elementy zwiększające wskaźniki bezpieczeństwa w postaci: wspomagania układu hamowania, systemu ABS + EBD, systemu kontroli trakcji, wzmacnianych pasach bezpieczeństwa, specjalnie zaprojektowanych strefach zgniotu, regulowanych foteli ułatwiających ustawienie bezpiecznej pozycji w stosunku do modelu jazdy oraz dodatkowych świateł przeciwmgielnych i dodatkowego podświetlenia zegarów.

Datsun Cherry – zakończenie produkcji

Zakończenie produkcji Datsuna Cherry przypadło na rok 1986, kiedy na większości eksportowych rynkach auto zaczęło być zastępowane przez model Nissan Sunny. Ostatecznie jednak oficjalnie w ofercie producenta Datsuna Cherry zastąpił Nissan Pulsar.

Datsun Cherry – w popkulturze

Datsun Cherry ze względu na innowacyjną konstrukcję nadwozia pojawił się w grze ''My Summer Car'', gdzie posłużył jako główny model do stworzenia tytułowego samochodu.

4.51
Ocena na postawie 51 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDatsun
TypSamochód osobowy
SegmentB

Inne modele Datsun

B - Inne modele

Datsun Cherry: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie