#Citroën Ami

Citroen Ami

Citroen Ami to 4-osobowe auto kompaktowe produkowane w latach 1961-1978. Model powstał w 1 840 396 egzemplarzach.

  • Citroen Ami to kompaktowy samochód osobowy, produkowany w latach 1961-1978
  • Od czasu debiutu do zakończenia produkcji powstały dwie generacje tego modelu oraz jedna wersja prototypowa
  • Rozpędzenie samochodu do 80 km/h zajmie ponad 30 sekund
  • Wnętrze auta jest proste i jak na rozmiary Ami dość przestronne
  • Citroen Ami wyróżniał się oryginalną linią nadwozia
[1/5] Citroen Ami to kompaktowy samochód osobowy, produkowany w latach 1961-1978Źródło zdjęć: © en.wheelsage.org/Juliano Scotini

Citroen Ami - informacje ogólne

Citroen Ami był jednym z najpopularniejszych aut produkowanych przez Citroena. Samochód powstawał we Francji, Hiszpanii, Argentynie i na Jugosławii.

Model jest znany we Francji pod nazwą 3CV, czyli "cheval fiscal", co oznacza "konie fiskalne" Jest to system odliczania podatku od pojazdu stosowany w krajach Europy Zachodniej.

W ciągu 17-letniej produkcji powstały dwie generacje Citroena Ami. Model został zaprojektowany przez Flaminio Bertogniego. Powstał na płycie modelu 2CV. Z założenia 3CV miał zapewnić komfortową podróż czterem dorosłym osobom. Linię dachu i tylnego okna poprowadzono tak, by pasażerowie mieli nad głową większą przestrzeń.

Rynkowy sukces auta zapewniło wprowadzone w 1964 roku, 5-drzwiowe kombi, które mogło przewozić cztery osoby i ponad 300 kg bagażu. Pięć lat po wprowadzeniu do sprzedaży nadwozia kombi zadebiutowało Ami 8 wzbogacone o kilka nowych rozwiązań.

Citroen Ami - dane techniczne

Sercem Citroena Ami były 2- i 4-cylindrowe silniki o pojemnościach od 0.6 do 1 l, chłodzone powietrzem. Wraz z czasem silniki 3CV były coraz mocniejsze, aż w drugiej generacji zdecydowano się zamontować motor o mocy ponad 53 KM. Citroen Ami 6 rozpędzał się do prędkości 105 km/h. Prędkość mogła wzrosnąć nawet do 120 km/h przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i odpowiednim ukształtowaniu terenu. Skrzynie biegów Ami miały cztery przekładnie. Napęd był przenoszony na przednią oś, co wtedy nie było jeszcze tak powszechnym rozwiązaniem. Manewry wyprzedzania Citroenem wymagały odpowiednio dużo czasu i cierpliwości, gdyż rozpędzenie do 80 km/h zajmowało ponad pół minuty. Przy masie auta wynoszącej zaledwie 620 kg był to wynik nie do pozazdroszczenia.

Wnętrze auta było niezwykle ascetyczne. Kabinę pozbawiono zbędnych dodatków. Większość przycisków i przełączników umieszczono przy kierownicy. Reszta deski rozdzielczej była pusta, na jej bokach znajdowały się kratki wentylacyjne.

Do wad Citroena Ami można zaliczyć słabą wentylację i wyciszenie wnętrza. Trwałość karoserii również pozostawiała wiele do życzenia. Za kupnem modelu z pewnością przemawiała atrakcyjna cena, która sprawiła, że auto mimo niezbyt zachęcającej specyfikacji zdobyło popularność.