Chevrolet Lumina

Model
Chevrolet Lumina Zobacz 2 zdjęcia

Lumina to nazwa modelu produkowanego przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Chevrolet. Samochód był dostępny w trzech typach nadwozia: sedan (4-drzwiowy), coupe (2-drzwiowe) i minivan (3-drzwiowy, znany pod nazwą Chevrolet Lumina APV i uznawany czasem za odrębny model).

Chevrolet Lumina – najważniejsze informacje

Chevrolet Lumina zaczął być wytwarzany w 1989 r. w kanadyjskim mieście Oshawa. Do jego produkcji wykorzystano płytę podłogową W-body, która posłużyła też do stworzenia Buicka Regal oraz Pontiaca Grand Prix. Jednak od 1998 r. auto montowano na platformie GM V, którą w 2006 r. zmieniono z kolei na model GM Zeta. Firma Chevrolet z biegiem lat zaczęła także przenosić produkcję Luminy w inne miejsca. Tak więc od 1994 r. samochód był wytwarzany w Meksyku, a od 1998 r. w Australii.

Bardzo ciekawe jest to, że każda wersja Chevroleta Luminy doczekała się innego następcy i została wycofana ze sprzedaży w innym czasie. I tak:

Chevrolet Lumina – dane techniczne

Chevrolet Lumina charakteryzował się napędem na przód. Inżynierowie Chevroleta montowali w nim zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów, jednak od 1994 r. klienci mieli do wyboru już tylko 4-stopniowe "automaty".

Inną tendencją Chevroleta było wyposażanie Luminy w coraz mocniejsze silniki. W pierwszych latach produkcji można było jeszcze kupić Chevroleta Luminę z 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2.2 lub 2.5 l, jednak w połowie lat 90. amerykańska firma stawiała już wyłącznie na egzemplarze z ponad 3-litrowymi motorami V6. Największy z nich charakteryzował się 3.8-litrową pojemnością.

Chevrolet Lumina – opinie

Zaletą Chevroleta Luminy był bardzo sprawnie funkcjonujący układ grzewczy. To samo można było powiedzieć o wentylacji samochodu, która zapewniała dobry przepływ powietrza. Bardzo mocną stroną Chevroleta Luminy było też jego wnętrze, które oferowało świetną widoczność i dużą przestrzeń.

Do wad Chevroleta Luminy zaliczano natomiast cały układ jezdny oraz karoserię o niskiej jakości wykończenia. Poza tym Chevrolet Lumina miał opinię pojazdu, którego utrzymanie sporo kosztuje, przegrywając w kwestii dodatkowych wydatków ze swoją konkurencją.

4.02
Ocena na postawie 20 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Chevrolet Lumina

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet Lumina: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie