Caterham CSR

Model
Caterham CSR Zobacz 2 zdjęcia

Caterham CSR jest sportowym autem produkowanym przez brytyjską firmę Caterham Cars Ltd. Model CSR to najnowszy pojazd marki, a zarazem najbardziej zmodyfikowany spośród jej aktualnej oferty. Poza konstrukcją, która w dużej mierze pozostała bez zmian, auto kompletnie różni się od wcześniejszych modeli Caterhama, mimo to zyskało uznanie w środowisku fanów klasycznego Lotusa Super Seven.

Caterham CSR - historia

Powodem, dla którego powstał nowy model Caterham CSR, był fakt odświeżenia standardowej jednostki napędowej Duratec o pojemności 2,3 litra. Silnik wyposażony w 260 KM potrzebował całkowicie przeprojektowanej konstrukcji, w której moc można wykorzystać na tyle optymalnie, że nie stracą na tym osiągi auta. Za remont napędu odpowiedzialni byli konstruktorzy z firmy Cosworth, którzy poprawili m.in. tłoki i wałek rozrządu, który zamieniony został na tzw. ''ostry''. Nowa wersja posiada również odświeżone głowice cylindrów oraz nowy układ wydechowy.

Caterham CSR – dane techniczne

Przyszły właściciel Caterhama CSR wybierać może pomiędzy wspomnianymi silnikami Forda Durateca o dwóch typach parametrów. Pierwsza jednostka wyposażona jest w moc na poziomie 203 KM, w przypadku drugiej udało się utrzymać bazowe 264 KM. Na koniec warto dodać, że brytyjski roadster nie posiada drzwi, co w przypadku dynamicznej jazdy poprawia jej model, szczególnie na ostrzejszych zakrętach. Silniki obsługiwane są przez dwie przekładnie, 5 i 6-biegową manualną, a docelowy napęd przełożony został na tylną oś, co w przypadku Caterhama CSR znacząco wpływa na kontrolę auta podczas wychodzenia z poślizgu czy jazdy po nierównym terenie.

Caterham CSR – wyposażenie/bezpieczeństwo

Caterham CSR niewiele różni się od innych modeli producenta, jeśli chodzi o design wnętrza - w tym przypadku to minimalizm i ergonomia były pojęciami, którymi kierowali się projektanci z Caterhama. W CSR sportowe wykończenia, aluminiowe pedały z systemem antypoślizgowym i kierownica, w której została zmniejszona średnica, wspomagają wyraźne, choć oszczędne w swoich wskaźnikach zegary. To, co zostało w dużej mierze poprawione to parametry bezpieczeństwa w postaci wzmacnianych pasów oraz przeprojektowanego układu hamulców. Potwierdza to wysoki wynik Caterhama CSR w testach hamowania - na zatrzymanie auta przy prędkości 100 km/h potrzeba tylko ok. 42 metrów. Dla porównania średnie auto osobowe przy tej samej prędkości jest w stanie zatrzymać się na długości ok. 100 metrów, konkurencyjne Ferrari F50 36 metrów, a bolid formuły 1 ok. 18 metrów.

Caterham CSR – rozmiary

Modele Caterhama nigdy nie należały do szczególnie dużych. Podobnie jest w przypadku CSR, gdzie konstruktorzy skupili się przede wszystkim na maksymalnym obniżeniu wagi auta, przez co wymiary konstrukcji szkieletu nadwozia zostały nieznacznie skrócone w stosunku do rozstawu obu osi. Dzięki temu długość Caterhama CSR wynosi tylko ok. 3 metrów (dokładnie 3300 mm), przy szerokości w granicach 1685 mm i wysokości wynoszącej niewiele ponad metr (dokładnie 1015 mm). Przebudowana konstrukcja auta pozwala na uzyskanie masy własnej wynoszącej ok. 575 kg.

Caterham CSR – osiągi/spalanie

To właśnie osiągi były priorytetem przy budowie nowego Caterhama CSR. Wymieniane we wcześniejszych akapitach ulepszenia wpłynęły zarówno na ostateczny design, jak i układ kierowania pojazdem, dzięki czemu Caterham CSR jest w stanie osiągnąć niespotykane 249 km/h prędkości maksymalnej do setki rozpędzając się w ok. 3,1 sekundy. Ten czas porównywany był z konkurencyjnym Porshe 997 Turbo, który, aby osiągnąć 100 km/h potrzebuje ok. 3,6 sekundy, ważąc niemal dwa razy więcej (stosunek mocy do wagi to ok. 273 KM na tonę). Co więcej, wysokie osiągi zupełnie nie przekładają się na uzyskane parametry spalania, które w przypadku Caterhama CSR wynoszą ok. 10 l/100 km przy dynamicznej jeździe w trasie i ok. 12 l/100 km w przypadku jazdy w zatłoczonym mieście.

4.68
Ocena na postawie 28 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCaterham
TypSamochód osobowy
SegmentG

Inne modele Caterham

G - Inne modele

Caterham CSR: newsy, testy i recenzje

Jeździłem nową Toyotą Suprą. Spełnia wszystkie oczekiwania, ale prawdziwy potencjał odkryją tunerzy

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie