Cadillac Fleetwood

Model
Cadillac Fleetwood Zobacz 2 zdjęcia

Fleetwood to auto osobowe zaliczające się do segmentu luksusowych pojazdów, które było produkowane przez amerykańską firmę motoryzacyjną Cadillac w latach 1984-1996 i 1998-1999. Co ciekawe wcześniej dopisek "Fleetwood" widniał przy nazwach wielu innych modeli tego koncernu, takich jak Cadillac Eldorado, Cadillac 75 czy Cadillac 60 Special. Chodziło o podkreślenie bogatszego wyposażenia w danej wersji samochodu.

Cadillac Fleetwood – najważniejsze informacje

Zaraz po rynkowym debiucie model Fleetwood zaczął być porównywany do Cadillaca De Ville. Nic dziwnego, bo Cadillac Fleetwood stanowił w gruncie rzeczy poprawioną wersję tego auta.

Na początku Cadillac Fleetwood był oferowany z dwoma typami nadwozia. Pierwszym był sedan w klasycznej, 4-drzwiowej konfiguracji. Drugim – 2-drzwiowe coupe, które przestało być jednak produkowane już w 1987 r.

Amerykańska firma wytwarzała też specjalne wersje swojego samochodu, takie jak Cadillac Fleetwood Brougham. Była to odmiana skierowana do nieco zamożniejszych klientów, która później stała się odrębnym modelem, a dla podkreślenia tego faktu jej nazwę zmieniono na Cadillac Brougham.

Inną stosunkowo popularną wersją był Cadillac Fleetwood d'Elegance, którego produkowano jednak przez zaledwie 2 lata. Podobnie potoczyły się losy Cadillaca Fleetwooda 60 Special, który charakteryzował się większym rozstawem osi niż standardowy model. Mimo że ten samochód również został wycofany z produkcji, to zainspirował on inżynierów pracujących dla Cadillaca do wydłużenia nadwozia podstawowej wersji Fleetwooda. Tym sposobem rozstaw osi w Cadillacu Fleetwoodzie wzrósł z 2,81 m do 3,09 m.

Za wygląd Cadillaca Fleetwooda odpowiadało dwóch projektantów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym był Irvin Rybicki, który praktycznie od podstaw stworzył to auto. Drugim był natomiast Chuck Jordan, który kontynuował koncepcję swojego poprzednika i opracował design Cadillaca Fleetwooda drugiej generacji, stworzonego na bazie modelu Caprice.

Cadillac Fleetwood był wytwarzany jedynie w USA – najpierw w Lake Orion w stanie Michigan, a następnie w zakładzie zlokalizowanym w Teksasie, w miejscowości Arlington.

Cadillac Fleetwood – dane techniczne

Cadillac Fleetwood był wyposażany wyłącznie w 4-stopniowe, automatyczne skrzynie biegów z rodziny Turbo Hydramatic firmy General Motors. Początkowo były to modele TH-440-T4, 4T60 i 4T60E, w miejsce których w 1993 r. wskoczyły nowsze wersje: 4L60 oraz 4L60E.

Jeśli natomiast chodzi o silniki Cadillaca Fleetwooda, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Firma Cadillac regularnie wymieniała bowiem jednostki napędowe tego modelu, ale przede wszystkim udoskonalała te wcześniej zamontowane. Pierwsze egzemplarze Cadillaca Fleetwooda posiadały silnik V8 o pojemności 4.1 l, którego początkowa moc wynosząca 127 koni mechanicznych (KM) wzrosła w 1986 r. do 132 KM. W 1988 r. Cadillac Fleetwood miał już 4.5-litrowy, 155-konny silnik, którego moc 2 lata później została powiększona do 182 KM. Ten sam motor w późniejszych latach zyskał ostatecznie pojemność o wartości 4.9 l.

Jednak to od 1993 do 1996 r. Cadillac Fleetwood był sprzedawany z największym silnikiem. Była to widlasta jednostka napędowa z 8 cylindrami, pojemnością 5.7 l i mocą 185, a następnie, 260 KM (po modyfikacjach).

Cadillac Fleetwood – opinie

To właśnie mocne i pojemne silniki były najmocniejszą stroną Cadillaca Fleetwooda, za które to auto było chwalone przez krytyków oraz zwyczajnych użytkowników. Poza tym Cadillac Fleetwood uchodził za model ergonomiczny, a przy tym luksusowy, co jest o tyle znaczące, że te dwie cechy w przypadku samochodów osobowych nie zawsze idą ze sobą w parze.

Z kolei do wad Cadillaca Fleetwooda zaliczano słaby układ jezdny i widoczność z wnętrza auta, która jak na pojazd takiej wielkości powinna być zdecydowanie lepsza. Ponadto Cadillac Fleetwood nie uchodził za samochód, który jest tani w utrzymaniu, co zniechęcało niektórych klientów do jego zakupu.

4.82
Ocena na postawie 50 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCadillac
TypSamochód osobowy
SegmentF

Inne modele Cadillac

F - Inne modele

Cadillac Fleetwood: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie